E shtunë, 8 Gusht, 2020

Protesta e 26 majit, studentja Elisa Piperi: Sistemi arsimor nuk ka qenë asnjëherë më keq se sot

Duhet të lexoni

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim...

Urimi i veçantë i Spiropalit për festën e Kurban Bajramit: Lutem për të sëmurët dhe familjarët e tyre

Besimtarët myslimanë në Shqipëri dhe në të gjithë botën kremtojnë sot Festën e Kurban Bajramit. Krahas figurave politike që kanë...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Situata aktuale në vend nuk shihet aspak në normalitet. Kjo gjë është e dukshme kudo, duke filluar nga ambjentet mësimore.

Gazetari Marjon Gorica ka kontaktuar ditën e sotme disa student, përkatësishtë pjesë e Lëvizjes Socialiste për Integrim, të cilët shprehen tepër të indinjuar për situtatën në të cilën gjendet arsimi i lartë.

Studentja Elisa Piperi në fjalën e saj ka thënë se do të protesoj më datë 26 në Tiranë, për vetë faktin e devijimit që kanë pësuar universitetet duke u kthyer në institucione ku mbizotëron korrupsioni e jo përmbushën të misionit të tyre.

E shihni sistemin e arsimit të lartë në kohën më të mirë tij?

-Sistemi i arsimit nuk ka qenë asnjëherë në gjendje me të keqe se sot.

Çfarë problemesh ka?

1.Tarifa shumë të larta të papërballueshme për studentë

  1. Kushte të paplotësuara duke çuar në mugesën e akreditimit të universiteteve ose me një afat shumë të shkurtër

Si mendoni se mund të ndryshohen?

-Ky sistem është tërësisht i gabuar dhe nuk ka sjellë asnjë përfitim për ata të cilët është krijuar por vetëm për një grup njerëzish.

Ndryshimi mund të vijë duke e refomuar tërësisht atë dhe kjo mund të ndodh vetëm nëse bëhet ndryshimi që nga  rrënja  i personave që e kanë ngritur dhe e zhvillojnë këtë sistem të dështuar

Do të protestosh në datë 26 për arsimin e lartë?

Do protestoj sepse e ardhmja ime nuk është aspak e sigurt pasi unë nuk kam siguri që diploma që marr sot do të jetë e vlefshme dhe nesër.

Do protestoj sepse shumë studentë rrezikojnë të mbeten pa shkollë nga tarifat e larta.

Do protestoj sepse universitetet sot janë kthyer në institucione që marrin para dhe jo në institucione që ofrojnë dije.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe i marrëveshjeve politike gjejnë mbështetjen...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim konsiderohet si tradhëti kombëtare, dhe...

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur e bënë mëkatin! Edhe kur ju...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm