E enjte, 9 Korrik, 2020

Protesta e së shtunës, Sara Kau: Do të protestojmë pasi kemi nevojë për një arsim bashkëkohor!

Duhet të lexoni

Durrës/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave 9 dhe 13 vjeç

Është arrestuar një 56-vjeçar nga policia e Durrësit, pasi akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy të...

Ç’po ndodh në Infektiv? Mjeku i bën thirrje kolegëve: “Keni harruar betimin e Hipokratit!”

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka përcjellë mëngjesin e sotëm një mesazh për kolegët e tij mjekë. Ai thotë...

Petro Koçi: Kombinati së shpejti një pol modern i kryeqytetit

Marjon Gorica/ Gazeta Ora Kryetari i sapo zgjedhur i PS për njësinë nr.6, Petro Koçi, e ka komentuar projektin e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

A duhej në një kohë të tillë organizimi i një proteste qytetare?

Me çfarë po përballet vendi dhe për çfarë duhet të reagojmë?

Gazetari Marjon Gorica ka zgjedhur të pyesi disa nxënës, maturant të shkollave në kryeqytet në lidhje me situtatën në të cilën ndodhen.

Sara Kau, një gjimnaziste aktive në strukturat e LRI-së është shprehur mbi shqetësimet e maturës, sistemit arsimor dhe pjesëmarrjen në protestën e së shtunës.

E shihni maturën shtetërore në nivelin e duhur?

Jo nuk e shoh në nivelin e duhur, ka shumë paqartësi dhe mosinformim.Arsimi  është bërë si treg ku oferta dhe  kërkesa nuk shkojnë uniformë me njëra tjetrën.

Do të donit të trashëgohej i tillë arsimi i mesëm apo të kishte ndryshime?

Në asnjë mënyrë maturës shtetërore nuk duhet t’i trashëgohet I tillë arsim i mesëm . Duhet të ketë  ndryshime për të patur një qasje sa më të mirë të prirjeve të nxënësve dhe mundësive për studime.

Do të dalësh në protestë më datë 26?Përse?

Po do të protestoj. Pasi kemi nevoja për një arsimim sa më bashkëkohor, për një maturë më konkrete, për një vlerësim sa më të drejtë nga mësuesit dhe për një staf më të përgatitur e më korrekt.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Durrës/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave 9 dhe 13 vjeç

Është arrestuar një 56-vjeçar nga policia e Durrësit, pasi akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy të...

Ç’po ndodh në Infektiv? Mjeku i bën thirrje kolegëve: “Keni harruar betimin e Hipokratit!”

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka përcjellë mëngjesin e sotëm një mesazh për kolegët e tij mjekë. Ai thotë se ata kanë harruar “Betimin...

Petro Koçi: Kombinati së shpejti një pol modern i kryeqytetit

Marjon Gorica/ Gazeta Ora Kryetari i sapo zgjedhur i PS për njësinë nr.6, Petro Koçi, e ka komentuar projektin e planit të rindërtimit për kombinatin...

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin Qershor 2020, Lëvizja Vetëvendosje do...

Entela Binjaku: “Darlin dhe shoqet”, vajzat fierake shkëlqejnë në garën skenike

Nga Entela Binjaku Në një shfaqje plot ngjyra dhe gjallëri, në qiellin e hapur të Amfiteatrit të Parkut të “Liqenit Artificial” të Tiranës është mbajtur...

Më shumë artikuj të ngjajshëm