E shtunë, 8 Gusht, 2020

Reagimi i maturantëve, Ana Gjidiaj: Më 26 do të jem në shesh për veten dhe bashkëmoshatarët e mi

Duhet të lexoni

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim...

Urimi i veçantë i Spiropalit për festën e Kurban Bajramit: Lutem për të sëmurët dhe familjarët e tyre

Besimtarët myslimanë në Shqipëri dhe në të gjithë botën kremtojnë sot Festën e Kurban Bajramit. Krahas figurave politike që kanë...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

A duhej në një kohë të tillë organizimi i një proteste qytetare?

Me çfarë po përballet vendi dhe për çfarë duhet të reagojmë?

Gazetari Marjon Gorica ka zgjedhur të pyesi disa nxënës, maturant të shkollave në kryeqytet në lidhje me situtatën në të cilën ndodhen.

Një ndër to, Ana Gjidiaj e cila është aktive në strukturat e LRI-së është shprehur mbi shqetësimet që mundojnë atë dhe bashkëmoshatarët e saj, duke vendosur të protestoj për këtë gjë më 26 maj.

E shihni maturën shtetërore në nivelin e duhur?

Në takimin që u zhvillua ne lidhje me Maturën Shtetërore 2018,ne LRI Gjimnaze parashtruam disa pika të cilat per të gjithë maturantët shfaqen shqetesuese.Asnjëri nga ne nuk e sheh maturën shtetërore në nivelin e duhur.Ashtu si cdo vit,edhe matura shtetërore e ketij viti ka patur problemet e saj qe mesa duket nuk do të gjejnë kurrë fund.Provimet janë shumë pranë dhe maturantet ndihen akoma të paqartë dhe të pasigurtë per të ardhmen e tyre.

Do të donit të trashëgohej i tillë arsimi i mesëm apo të kishte ndryshime?

Sistemi arsimor në Shqipëri lë shumë për të dëshiruar dhe nuk pajtohem aspak me vazhdimsinë e këtij sistemi.Arsimit të mesëm i nevojiten një sërë ndryshimesh duke filluar që nga përmbajtja e lëndëve e deri tek menyra e vlerësimit,e cila po i stërmundon nxënësit.

Do të dalësh në protestë më datë 26?Përse?

Me datë 26 maj unë do të jem në shesh,duke protestuar,për veten,për moshatarët e mi.Do jem duke protestuar për arsimin,për ekonominë ,për shëndetsësinë dhe për çdo padrejtësi që po u bëhet shqipëtarëve dita ditës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe i marrëveshjeve politike gjejnë mbështetjen...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim konsiderohet si tradhëti kombëtare, dhe...

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur e bënë mëkatin! Edhe kur ju...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm