E enjte, 9 Korrik, 2020

Studenti i LRI-së Baki Dervishi: Më 26 maj dhëmbë më dhëmbë me qeverinë për arsimin e lartë

Duhet të lexoni

Durrës/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave 9 dhe 13 vjeç

Është arrestuar një 56-vjeçar nga policia e Durrësit, pasi akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy të...

Ç’po ndodh në Infektiv? Mjeku i bën thirrje kolegëve: “Keni harruar betimin e Hipokratit!”

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka përcjellë mëngjesin e sotëm një mesazh për kolegët e tij mjekë. Ai thotë...

Petro Koçi: Kombinati së shpejti një pol modern i kryeqytetit

Marjon Gorica/ Gazeta Ora Kryetari i sapo zgjedhur i PS për njësinë nr.6, Petro Koçi, e ka komentuar projektin e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Situata aktuale në vend nuk shihet aspak në normalitet. Kjo gjë është e dukshme kudo, duke filluar nga ambjentet mësimore.

Gazetari Marjon Gorica ka kontaktuar ditën e sotme disa student, përkatësishtë pjesë e Lëvizjes Socialiste për Integrim, të cilët shprehen tepër të indinjuar për situtatën në të cilën gjendet arsimi i lartë.

Kryetari i LRI për Kavajën Baki Dervishi është shfaqur i indinjuar në lidhje me situatën të cilët ndeshin studentët sot.

E shihni sistemin e arsimit të lartë në kohën më të mirë tij?

Sot arsimi jo vetëm që nuk është në një gjëndje të pranuar për nivelin e jetesës dhe zhvillimin që ka vendi ynë, por ai është në një gjendje të mjerueshme për të gjithë studentët . Një mjerim që nis nga tarifa e shkollës e deri te infrastruktura e më tej .

 

Çfarë problemesh ka?

Është fare e thjeshtë ta vërtetojmë dicka të tillë , mjafton të shkelim në një fakultet të caktuar dhe aty do vëmë re një amortizim të paparë dhe një neglizhencë që vjen nga institucionet përkatëse për mirëmbajtjen dhe zhvillimin e këtyre të fundit . Vëmë re dyer, dritare  , banka e karrige të cilat jane të papranueshme për koston që paguajmë për tu mirëarsimuar . Tarifa e shkollimit që është mjaft e lartë dhe për shumicën e familjeve është e papërballueshme dhe kjo I bën studentët të punojnë për tu shkolluar në një fakultet që të shkollohen .

 Pedagogët trajtohen si të ishin ca njerëz që kanë marr një shkollë me mik e po I bëhet një nder duke I punësuar në një institucion të ulët (që në fakt duhet të jetë më I rëndësishmi dhe duhet të ketë vëmendjen më të madhe në vend ) , duke mos I mbështetur ato nga pagesa të cilat janë tepër qesharake e deri tek kërkimi shkencor që thuajse është inekzistent . 

Laboratorët dhe praktikat janë një ëndërr e cdo studenti dhe kur hapet një temë e tillë  të gjithë jemi te pashprese , të pashpresë sepse kështu po na bën të ndihemi kjo qeveri që po e ul dhe po e zhvlereson arsimin deri në pikën e mbylljes së kërkimeve shkecore .

Si mendoni se mund të ndryshohen?

Ndryshimi në këte gjendje qe ka shkuar arsimi eshte mjaft I veshtire . Ai duhët të nisë me drejtuesit që kane keqmenaxhuar taksat e qytetareve dhe tarifën e cdo studenti që me mund e kanë paguar ate . Në krye të arsimit duhet të jenë njerëz të shquar dhe te denjë për ta bërë dicka të tillë , me dëshirën për të rritur breza që ti shërbejnë këtij vendi e jo të largohen prej tij .

Do të protestosh në datë 26 për arsimin e lartë?

Të protestosh me date 26 per arsimin e larte është gjëja më minimale . Të gjithë ne studentët duhet të ngrihemi dhe ti pergjigjemi dhëmbë për dhëmbë kësaj qeverie, për të kërkuar të drejtat tona dhe për ti dhënë zgjidhje njëherë e përgjithmonë këtij problemi , që po kaplon cdo brez dhe po detyron trurin e Shqipërisë të lagrohet nga ky vend I shtrenjtë që të parët tane mezi e ndërtuan.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Durrës/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave 9 dhe 13 vjeç

Është arrestuar një 56-vjeçar nga policia e Durrësit, pasi akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy të...

Ç’po ndodh në Infektiv? Mjeku i bën thirrje kolegëve: “Keni harruar betimin e Hipokratit!”

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka përcjellë mëngjesin e sotëm një mesazh për kolegët e tij mjekë. Ai thotë se ata kanë harruar “Betimin...

Petro Koçi: Kombinati së shpejti një pol modern i kryeqytetit

Marjon Gorica/ Gazeta Ora Kryetari i sapo zgjedhur i PS për njësinë nr.6, Petro Koçi, e ka komentuar projektin e planit të rindërtimit për kombinatin...

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin Qershor 2020, Lëvizja Vetëvendosje do...

Entela Binjaku: “Darlin dhe shoqet”, vajzat fierake shkëlqejnë në garën skenike

Nga Entela Binjaku Në një shfaqje plot ngjyra dhe gjallëri, në qiellin e hapur të Amfiteatrit të Parkut të “Liqenit Artificial” të Tiranës është mbajtur...

Më shumë artikuj të ngjajshëm