E diel, 18 Prill, 2021

Denis Xibri: Më 26 maj do të protestoj për të kthyer shpresën në vendin tim!

Duhet të lexoni

Feston sot datelindjen, psikologia e njohur e Gjykates Penale Lindita Hoxha

Nga Hermes Nika E çilter, me e bukur se ne ekran, ne peshe dhe linja ideale e veshur gjithnje shik...

Plashniku/ Fshati i lënë në harresë i cili po kthen banorët e dikurshëm

Migrim në këto 30 vite tranzicion ka ndikuar në braktisjen e shumë fshatrave në Shqipëri, duke lënë djerr tokat...

Belinda Balluku feston Pashkët në Unazën e Re, urim për të gjithë besimtarët katolikë

Belinda Balluku, Ministre e Infrastrukturës dhe Energjitikës, njëherësh dhe kandidate për deputete e qarkut të Tiranës në listën e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Papunësia vazhdon të mbetet një problem serioz në Shqipëri. Problematik kjo e cila vihet re dukshëm tek të rinjtë.
Për të parë më konkretisht se me çfarë përballen ata, gazetari Marjon Gorica ka përzgjedhur disa persona për t’i intervistuar në lidhje me situatën në të cilën ndodhen.
A ju ofron Shqipëria atyre sot mundësin për punësim, për të siguruar të ardhmen duke hequr mendimet për të emigruar.
Denis Xibri, një student i ri, pjesë aktive e forumit rinor të Lëvizjes Socialiste për Integrim shprehet se përvec faktit se është student dhe e ka të pamundur punësimin, ai thotë se nuk po ju ofrohen as mundësi praktike në lidhje me degën në të cilën studion.

Për çfarë studion?
Unë studioj për ekonomi dhe politika agrare tek Universiteti Bujqësor i Tiranës dhe jam në vitin e parë.
Ke kërkuar hapësira për punësim?
Si shumica e bashkëmoshatarëve të mi jam i papunë. Nuk është dëshira ime, por mungesa vendeve të punës.
Me çfarë je përballur?
Kam aplikuar në disa kompani private për punësim ose qoftë për praktikë për shkollën që unë bëj, por të gjithë kërkojnë njerëz me eksperiencë dhe nuk kanë hapësira për punësim ose për praktika pune për studentë.
E sheh Shqipërinë si një vend shpresë dhënës për të rinjtë?
Në këtë situatë që ndodhet aktualisht vendi ynë nuk është çudi që të rinjtë po largohen nga Shqipëria. Ekonomia e dobët, papunësia, pasiguria, arsimi i degraduar si dhe shumë probleme që ka shoqëria shqiptare sot kryesisht rinia, i kanë larguar shpresën shqiptarëve për Shqipërinë.
Do të protestosh më 26 maj?Pse?
Unë sigurisht që do të jem pjesë e protestës së madhe më 26 Maj për të gjitha problemet që ka vendi ynë sot, por më shumë do protestoj për të kthyer shpresën tek atdheu ynë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Feston sot datelindjen, psikologia e njohur e Gjykates Penale Lindita Hoxha

Nga Hermes Nika E çilter, me e bukur se ne ekran, ne peshe dhe linja ideale e veshur gjithnje shik...

Plashniku/ Fshati i lënë në harresë i cili po kthen banorët e dikurshëm

Migrim në këto 30 vite tranzicion ka ndikuar në braktisjen e shumë fshatrave në Shqipëri, duke lënë djerr tokat e braktisur shtëpitë e dikurshme...

Belinda Balluku feston Pashkët në Unazën e Re, urim për të gjithë besimtarët katolikë

Belinda Balluku, Ministre e Infrastrukturës dhe Energjitikës, njëherësh dhe kandidate për deputete e qarkut të Tiranës në listën e Partisë Socialiste, ka zgjedhur të...

Agim Bajko në mbështetje të Eljo Hyskos: Ngritje kapacitetesh në industrinë kreative dhe start-up

Pas një periudhe jashtë vëmendjes së jetës publike, ikona e humorit dhe satirës Agim Bajko rishfaqet në mbështetje tëangazhimit qw deputeti Eljo Hysko ka...

Flora Nika, nga biznesi në politikë

Nuk është një emër i panjohur ai i Flora Nikës, juriste në profesion dhe sipërmarrëse e njohur në vend. Prej shumë vitesh vajza nga...

Më shumë artikuj të ngjajshëm