E diel, 18 Prill, 2021

Krisa Lani: Më 26 maj do të protestoj për papunësinë, varfërinë dhe mungesën e hapësirave për të rinjtë

Duhet të lexoni

Feston sot datelindjen, psikologia e njohur e Gjykates Penale Lindita Hoxha

Nga Hermes Nika E çilter, me e bukur se ne ekran, ne peshe dhe linja ideale e veshur gjithnje shik...

Plashniku/ Fshati i lënë në harresë i cili po kthen banorët e dikurshëm

Migrim në këto 30 vite tranzicion ka ndikuar në braktisjen e shumë fshatrave në Shqipëri, duke lënë djerr tokat...

Belinda Balluku feston Pashkët në Unazën e Re, urim për të gjithë besimtarët katolikë

Belinda Balluku, Ministre e Infrastrukturës dhe Energjitikës, njëherësh dhe kandidate për deputete e qarkut të Tiranës në listën e...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Papunësia vazhdon të mbetet një problem serioz në Shqipëri. Problematik kjo e cila vihet re dukshëm tek të rinjtë.
Për të parë më konkretisht se me çfarë përballen ata, gazetari Marjon Gorica ka përzgjedhur disa persona për t’i intervistuar në lidhje me situatën në të cilën ndodhen.
A ju ofron Shqipëria atyre sot mundësin për punësim, për të siguruar të ardhmen duke hequr mendimet për të emigruar.

Krisa Lani një studente e Fakulteti të Ekonomisë shprehet se studentëve ju mungojnë hapësirat në tregun e punës në një kohë që gjithçka kushton. Gjithashtu ajo ka thënë se do të jetë e pranishme në protestën e 26 majit për të ngritur zërin e të rinjve kundrejt çdo padrejtësie.

Për çfarë studion?

Jam studente ne vitin e parë bachelor në degën Financë-bank dhe kontabilitet.
Ke kërkuar hapësira për punësim?
Po, kam kërkuar disa herë por aktualisht jam pa punë. Jam interesuar për një punë të përshtatshme si studente që jam, por përgjigjja që kam marr gjithmonë ka qenë “do të të telefonojmë”.

Me çfarë je përballur?
Përballem gjithmonë me refuzime për shkak të mungesës së eksperiencës. Gjithkush kërkon profesionist nderkohë që ne studentët nuk kemi hapësira në tregun e punës. Gjithcka kushton dhe ka një cmim, ndërkohë që facilitetet që duhet të ketë për të ndihmuar studentët, nuk ekzistojnë në asnjë fushë të këtij vendi.
E sheh Shqipërinë si një vend shpresë dhënës për të rinjtë?
Dita ditës përballem me të rinj që shprehin dëshirën për t’u larguar nga ky vend për shkak të varfërisë, papunësisë dhe shumë faktorve negativ që na rrethojnë. Mungesa e hapësirave për të rinjtë është bërë që largimi nga ky vend të jetë shpëtimi i vetem per ta dhe kohet e fundit kam filluar te kuptoj qe kane te drejt.

Do të protestosh më 26 maj?Pse?
Do të protestoj si një e drejt demokratike për të shprehur mendimin tim kundër kësaj qeverie. Do të protestoj për papunësinë e këtij vendi, padrejtësinë dhe dhunën kundër brezit tim. Do të protestoj për korrupsionin që ka përfshirë cdo instancë të shtetit, për mungesën e mbështetjes ndaj të rinjve. Do të protestoj sepse zeri i rinisë ka të drejt të dëgjohet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Feston sot datelindjen, psikologia e njohur e Gjykates Penale Lindita Hoxha

Nga Hermes Nika E çilter, me e bukur se ne ekran, ne peshe dhe linja ideale e veshur gjithnje shik...

Plashniku/ Fshati i lënë në harresë i cili po kthen banorët e dikurshëm

Migrim në këto 30 vite tranzicion ka ndikuar në braktisjen e shumë fshatrave në Shqipëri, duke lënë djerr tokat e braktisur shtëpitë e dikurshme...

Belinda Balluku feston Pashkët në Unazën e Re, urim për të gjithë besimtarët katolikë

Belinda Balluku, Ministre e Infrastrukturës dhe Energjitikës, njëherësh dhe kandidate për deputete e qarkut të Tiranës në listën e Partisë Socialiste, ka zgjedhur të...

Agim Bajko në mbështetje të Eljo Hyskos: Ngritje kapacitetesh në industrinë kreative dhe start-up

Pas një periudhe jashtë vëmendjes së jetës publike, ikona e humorit dhe satirës Agim Bajko rishfaqet në mbështetje tëangazhimit qw deputeti Eljo Hysko ka...

Flora Nika, nga biznesi në politikë

Nuk është një emër i panjohur ai i Flora Nikës, juriste në profesion dhe sipërmarrëse e njohur në vend. Prej shumë vitesh vajza nga...

Më shumë artikuj të ngjajshëm