E mërkurë, 8 Korrik, 2020

Ky nuk është libri që duam

Duhet të lexoni

Petro Koçi: Kombinati së shpejti një pol modern i kryeqytetit

Marjon Gorica/ Gazeta Ora Kryetari i sapo zgjedhur i PS për njësinë nr.6, Petro Koçi, e ka komentuar projektin e...

LAJMI I FUNDIT/ Humb jetën një tjetër mjek si pasojë e Covid-19

Ka humbur jetën si pasojë e Covid-19 një tjetër mjek në vend. Ministria e Shëndetësisë ka dhënë lajmin e hidhur...

LAJM I HIDHUR/ Ndërron jetë mjeku i QSUT nga Covid-19

Ka ndërruar jetë mjeku Hematologjisë në QSUT, Arjan Pushi i cili u fut në intubim pasditen e djeshme. Mjeku...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Hermes Kafexhiu

E pashë lajmin në kronikat e orëve të drekës së djeshme dhe e kalova nga mendja duke u ngushëlluar me faktin rutinë, se problemet këtu janë në radhë të gjatë.

Në darkë rastësisht shoh foton e mëposhtme të publikuar nga një dashamirës i librit dhe këtë rrallë ngjarja e parë sërish, nuk kaloi si në drekë.

Gjendja e paraqitur dhe emergjenca e lajmëruar është qesharake në formën e saj përballë vlerës së këtyre titujve. Një urgjenc e hiperbolizuar mediatikisht përballë një kujdesi gjysmak angazhimi stonon hapur.

Edukimi është i lënë pas dore në harresë dhe i trajtuar me aq indiferencë, sa reklama nën emrin e tyre nuk ka asnjë vlerë.

Biblioteka përmbytet dhe librat varen në telat e spangove si rrobat e bardha të ushtarëve në kazerma, ndërkohë që një situatë e tillë nëse do të ndodhte në një bibliotekë të Londrës, librat me shpejtësi do të transferoheshin për tu rehabilituar në laboratorët e posaçëm.

Për një laborator të tillë ia vlen të mos hedhësh ca asfalt…

Mendje kureshtare kërkojnë koopertinat e mbytura që presin të thahen dhe nga ana tjetër e qytetit pemë të sapo mbjella qajnë që nuk e mbushën vitin.

E di që ndonjë snob trushkulur do mendoj me nxitim se Shqipëria ka mungesa më bazike se ky laborator dhe pastaj do kthehet nga shoku përkrah tavolinës duke i thënë:

-Epo dhe këta sikur na japin bukë librat, madje po lexove shumë sikur bëhesh si budalla…

Ndaj edhe unë më tepër mendoj, se duhet ende të lexojnë për të kuptuar pse shpesh herë njerëzit keqkuptohen, kur dëgjojnë shprehjen e famshme:

“Përpara se të bëjmë art, duhet të hamë, 🔺ndaj zoti Gorbaçov rrëzoje këtë mur…”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Petro Koçi: Kombinati së shpejti një pol modern i kryeqytetit

Marjon Gorica/ Gazeta Ora Kryetari i sapo zgjedhur i PS për njësinë nr.6, Petro Koçi, e ka komentuar projektin e...

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin Qershor 2020, Lëvizja Vetëvendosje do...

Entela Binjaku: “Darlin dhe shoqet”, vajzat fierake shkëlqejnë në garën skenike

Nga Entela Binjaku Në një shfaqje plot ngjyra dhe gjallëri, në qiellin e hapur të Amfiteatrit të Parkut të “Liqenit Artificial” të Tiranës është mbajtur...

LAJMI I FUNDIT/ Humb jetën një tjetër mjek si pasojë e Covid-19

Ka humbur jetën si pasojë e Covid-19 një tjetër mjek në vend. Ministria e Shëndetësisë ka dhënë lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta këtë...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të shekullit të kaluar. Ishte fat...

Më shumë artikuj të ngjajshëm