E premte, 18 Shtator, 2020

Të bësh pyetjet e duhura, me e rëndësishme se të kesh përgjigje për gjithçka…

Duhet të lexoni

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga DONALDI MEROLLI

Duke menduar për veten, thotë Marina Garcés, filozofia është gjithmonë një akt përmbysës.
Filozofia është një fjalë me origjinë greke që do të thotë “dashuri për mençurinë”, “të duash dijen”
Për të paktën 2,600 vjet, qeniet njerëzore vënë në pikëpyetje vetveten dhe universin, reflektojnë mbi pyetjet ekzistenciale, mbi problemet që na shqetësojnë.
Sidoqoftë, në kohët e fundit, filozofia është në përulje, gjithnjë e më shumë në kurrikul, etiketuar padrejtësisht si e padobishme dhe joproduktive.
Filozofët argumentojnë se mendimi ka qenë gjithmonë një akt revolucionar, që filozofia ndryshon botën dhe jo vetëm që nuk është e padobishme, por diçka jetësore dhe e domosdoshme.
A është filozofia e nevojshme? Tani më shumë se kurrë?
Filozofia gjithmonë ka qenë po aq e nevojshme dhe çdo kontekst historik dhe shoqëror e percepton këtë nevojë në mënyra të ndryshme.
Ne jemi në një moment krize, jo vetëm ekonomike, por politike dhe qytetëruese, dhe para përuljeve që hapen, pyetjet radikale rishfaqen.

Fuqia e mbron veten nga radikaliteti i mendimit si një fuqi e përbashkët. Kjo e bën atë një delikatesë për elitat e të menduarit që janë të integruar mirë në sistemin akademik konkurrues dhe për të dëbuar të tjerët.
Për pjesën tjetër, ajo ofron një arsim gjithnjë e më të bazuar në përshtatshmërinë e stërvitjes.
Të filozofosh, të mendosh, sot është një akt subversiv por a mund të jetë kjo arsyeja pse kjo disiplinë gjithnjë e më shumë është e shtrënguar, më e zvogëluar?
Në Perëndim fillojmë nga figura e Sokratit, i cili vdiq i dënuar nga ligjet e qytetit. Dhe në Lindje ka figura të tjera, si ajo e shenjtorëve taoistë, të cilët gjithmonë ishin në konflikt me figurat e pushtetit.
Të mendosh për veten është të jesh në gjendje të pyesësh për atë që realiteti i krijuar merr për të dhënë. Sa e thjeshtë dhe aq e rrezikshme sa kjo.
Filozofia është konceptuar nga shumë njerëz si diçka e padobishme, si një ushtrim i pastër mendor pa aftësi për të pasur efekte në realitet ose në ekzistencën e vet. A është kështu?
Utilitarizmi ka kolonizuar idenë e të dobishmeve. Filozofia nuk është vetëm e dobishme, por është jetësore dhe e nevojshme, nëse kuptojmë se jeta e përbashkët ka si kusht që të transformohet kolektivisht.

Natyrisht, nuk po i referohem mënyrave të caktuara të mësimit të filozofisë, të kthyer në një koleksion të autorëve dhe veprave të vdekura. I referohem aftësisë për të problematizuar, argumentuar dhe konceptuar në mënyrë autonome.
Filozofia e mësimdhënies nuk është që të përhapë “një koleksion veprash dhe autorësh të vdekur”. Filozofia bën pyetje, por shpesh nuk ofron përgjigje …Të bësh pyetje të mira është më e rëndësishme se të kesh përgjigje për gjithçka. Aktualisht, sfera publike dominohet nga mendime të shpejta (tubime, kolumnistë, rrjete sociale, etj.) Dhe nga zgjidhja, ideologjia sipas së cilës vlerësohen vetëm zgjidhje të shpejta për probleme shumë specifike.
Nëse humbasim aftësinë për të zgjidhur problemet reale, biem në duart e problemeve të rreme dhe shitësve të recetave.
Filozofia është një mënyrë jetese. Nuk duhet të jetë për të gjithë, por filozofia është aktive vetëm nën kushtet e supozimit se mendimi transformon jetën.
Kjo është arsyeja pse nuk ka filozofi pa mësimdhënie, gjë që nuk nënkupton dhënien e klasave në një shkollë apo universitet, por mundësia e transmetimit të mundësive të tjera të jetës dhe mënyrave për të qenë në botë.
Filozofia ndryshon botën, një gjë tjetër është se është në duart tuaja për t’i bërë shoqëritë më të drejtë ku secilit i jepet ajo qe e meriton në bazë të natyrës dhe veprave. Beteja është e vështirë dhe forcat janë të shpërputhshme.
Filozofia nuk është zgjidhja, por është pjesë e kushteve për të gjetur zgjidhje politike, kulturore, ekonomike, mjedisore etj.
Ne të gjithë mund të kemi një marrëdhënie me filozofinë, gjë që nuk do të thotë që ne të gjithë duam të jemi filozofë. Ashtu si të gjithë ne mund të kemi një marrëdhënie me muzikën dhe kjo nuk do të thotë që ne të gjithë të kushtojmë veten profesionalisht ose në një mënyrë shumë qendrore për të.
Jemi individë të pasigurtë. Individi është një figurë e shekullit të tetëmbëdhjetë që është konceptuar për të imagjinuar emancipimin në lidhje me rendin shoqëror të klasës dhe llojit të bashkësisë (rreth familjes, fesë etj.)
Potenciali i saj çlirues (barazia, liria, autonomia …) gjithashtu bëhet një potencial produktiv dhe konsumues.
Kjo do të thotë, në pjesën kryesore të kapitalizmit. Aktualisht, ky individ është i ekspozuar ndaj dhunës, duke përfshirë dhunën monetare që e detyron atë të jetë debitor ose sipërmarrës ose të dyja në të njëjtën kohë por mos harrojme dhe dhunen e rrjeteve sociale.
Rrjetet sociale në vetvete nuk janë asgjë. Është shumë e qartë të thuhet se teknologjitë janë shfrytëzimi i tyre.
Sidoqoftë, duhet të jemi të kujdesshëm, sepse asnjë teknologji nuk është neutrale. Në këtë rast, ne flasim për rrjete të ndërtuara nga korporata të mëdha dhe sipas parametrave të caktuar.
Ata janë të shpejtë, shpërblejnë shikueshmërinë në terma sasiorë, ato bazohen në marrëdhëniet e ndërtuara nga vetë-afirmimi … Ato mund të përdoren për të hyrë në kontakt me mënyrat e të menduarit, por nuk jam fort i sigurt nëse janë veglat e mendimit.
Liria e mendimit që na jep filozofia është se ne mund të pyesim veten pa frikë se kush jemi, nga vijmë dhe ku duam të shkojmë sepse të bësh pyetjet e duhura, është më e rëndësishme se të kesh përgjigje për gjithçka……

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm