E premte, 23 Tetor, 2020

Diplomë e Re “Manaxhimi i Burimeve Natyrore” zgjedhja e duhur për maturantët

Duhet të lexoni

Karta e Studentit/ Kërkesa dhe pajisja për një përdorim masiv të saj!

Nga Marjon Gorica Në fillimet e mia të aktivizimit në shoqërinë civile, diku 8 vite më parë e shihja kartën...

‘Mos sfidoni shtetin!’ Rama ‘presion’ pronarëve të lokaleve: Do merrni goditje marramendëse!

Falë NATO dhe SHBA shteti ynë u pajis sot me 60 respiratorë të rinj. Gjatë pritjes së ketyrë pajisjeve...

Almin Shaqiri, i riu shqiptar në Luginën e Preshevës rikthen traditën: Në sofër me këngën shqipe!

Almin Shaqiri është një i ri shqiptar i cili jeton dhe punon në Preshevë. I angazhuar dhe njohur nga...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Prof. Dr. Besnik GJONGECAJ, Prof. Dr. Seit SHALLARI

 Maturantë! Përqafoni Programin e Ri Bachelor “Manaxhimi i burimeve natyrore – Natural Resources Management”.

Programin e rinisë!

Është viti i parë që në Universitetin Bujqësor të Tiranës – universitetin më të vjetër publik të Shqipërisë, Departamenti i Mjedisit dhe Ekologjisë hap drejtimin e studimit “Manaxhimi i burimeve natyrore – Natural Resources Management” dhe fton maturanët nga katër anët e vendit të përfshihen në një nga programet më serioz, më modern, më sfidues dhe më pragmatist njëkohësisht, të studimeve universitare në Shqipëri.

Program serioz – sepse është përgatitur nga një Departament që ka më shumë se njëzet kërkues shkencorë të nivelit Prof. Dr., të kualifikuar në Shqipëri, Europën Perëndimore dhe në Amerikën e Veriut, të cilët i kanë kushtuar jetën studimit të shkencave të mjedisit! Ky ekip përbën fuqinë më të madhe akademike në fushën e mjedisitnë Shqipëri. Ekipi i profesorëve shoqërohet nga një ekip tjetër kërkuesish shkencorë të rinj në proces kualifikimi, si dhe nga specialistë që merren çdo ditë me realizimin e analizave laboratorike në funksion të zgjidhjes së problemeve mjedisore kudo ku ato shfaqen në Shqipëri. Për çdo modul do të gjeni një tekst universitar të përgatitur në standardet më të larta profesionale.

Program modern – sepse në qendër të tij janë vendosur burimet natyrore dhe përdorimi i qëndrueshëm i tyre, gjë që është edhe problemi më ekzistencial që kanë sot shtetet, kombet; krejt shtëpia jonë: planeti Tokë. Zgjidhjet e sotme përcaktojnë të ardhmen e planetit Tokë dhe kjo e bën shkencën e burimeve natyrore një shkencë që i takon rinisë!

Program sfidues – sepse te ky program formulat e ftohta të mathematikës, njësitë “pa shprehje” të fizikës, kimisë, biologjisë, marrin jetë dhe shndërrohen në kauza të mëdha të vetë ekzistencës së njerëzimit. Nuk ka individ, shoqëri, shtet, komb, që nuk mendon sot për mjedisin dhe burimet natyrore, si dhe për zgjidhjen e çdo problemi brenda standardeve të lejueshme për to.

Program i të ardhmes– sepse i gjithë tregu i punës në Perëndim, por edhe në Shqipëri, po orientohet çdo ditë e më shumë drejt mbrojtjes së mjedisit dhe ruajtjes e zhvillimit të burimeve natyrore.  Asnjë aktivitet shoqëror dhe shtetëror nuk mund të zhvillohet pa specialistin e mjedisit: në kompani private, në shoqata joqeveritare, në pushtetin lokal, në pushtetin qëndror, në financa, në turizëm, në arsim, në universitete. Specialisti i mjedisit dhe burimeve natyrore është aty, kudo, për të treguar kufijtë mjedisorë të zgjidhjes së çdo problemi të lindur!

Diplomë e njohur në të gjithë botën dhe mundësi për studime në vëndet e BE. Më shumë informacion do të gjeni në faqen online të UBT/Menaxhim i Burimeve Natyrore.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Karta e Studentit/ Kërkesa dhe pajisja për një përdorim masiv të saj!

Nga Marjon Gorica Në fillimet e mia të aktivizimit në shoqërinë civile, diku 8 vite më parë e shihja kartën...

‘Mos sfidoni shtetin!’ Rama ‘presion’ pronarëve të lokaleve: Do merrni goditje marramendëse!

Falë NATO dhe SHBA shteti ynë u pajis sot me 60 respiratorë të rinj. Gjatë pritjes së ketyrë pajisjeve spitalore, kryeministri Edi Rama ka...

Almin Shaqiri, i riu shqiptar në Luginën e Preshevës rikthen traditën: Në sofër me këngën shqipe!

Almin Shaqiri është një i ri shqiptar i cili jeton dhe punon në Preshevë. I angazhuar dhe njohur nga i gjithë komuniteti për aktivizimin...

Nga Roland Qafoku posaçërisht për ‘Fjala’: Ismail Kadare apo Dritëro Agolli?

Nga Roland Qafoku – Rubrika “Vera e re në fuçinë e vjetër” Shqipëria është një komb shumë i vogël për të pasur një shkrimtar të...

Roland Qafoku posaçërisht për “Fjala”/⁷Një analizë për fjalimin me 10569 fjalë të Edi Ramës në Asamblenë e PS-së

Nga Roland Qafoku Me 10 mijë e 569 fjalë të përdorura në 1 orë e 51 minuta e 39 sekonda, Edi Rama arriti të premten...

Më shumë artikuj të ngjajshëm