E martë, 26 Tetor, 2021

Si vdekja formon sjelljen tonë, fakte interesante

Duhet të lexoni

Të zgjedhësh në ministritë e kapura: Rasti i Ministrisë së Arsimit

Javë më parë u bë bujë e madhe kur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit Arbërie Nagavci zgjodhi...

Edhe UNMIK-u dhe Rezoluta 1244 kundër “Zajednicës” (DOKUMENT)

Që në vitin 2003, prej kur disa struktura politike të serbëve të Kosovës, në koordinim me Beogradin, shpallën për...

Angazhimi i qeverisë Kurti jep rezultatet: ‘Europa Nostra’ shqyrton vendimin e saj për Manastirin e Deçanit

Menjëherë pas ardhjes së qeverisë Kurti II, Organizata “Europa Nostra” kishte vendosur Manastirin e Deccanit në listën e monumenteve...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Edhe një blic prej 42.8 milisekondash i fjalës “vdekje” nëpër një ekran kompjuteri është e mjaftueshme për të na bërë të veprojmë ndryshe – dhe jo gjithmonë për mirë.

Ju dhe çdokush që keni njohur ndonjëherë do të vdesin një ditë. Sipas disa psikologëve, kjo e vërtetë e pakëndshme ngrihet vazhdimisht në shpinë të mendjes sonë dhe përfundimisht çon gjithçka që bëjmë, nga zgjedhja për të marrë pjesë në kishë, për të ngrënë perime dhe për të shkuar në palestër për të na motivuar që të kemi fëmijë, të shkruajmë libra dhe të krijojmë kompani.

Për njerëzit e shëndetshëm, vdekja zakonisht lundron në shpinë të mendjes sonë, duke ushtruar ndikimin e saj në një nivel nënndërgjegjeshëm. “Pjesa më e madhe e kohës, kalojmë nëpër ditët tona në dijeni, duke mos menduar për vdekshmërinë tonë”, thotë Chris Feudtner, një pediatër dhe etikist në Spitalin e Fëmijëve të Filadelfias dhe Universitetin e Pensilvanisë. “Ne përballojmë duke u përqendruar në gjërat më drejtpërdrejt para nesh”.

Çfarë do të ndodhte, po qe se dykuptimësia përreth vdekjes tonë u mor? Çka nëse ne të gjithë u është thënë papritmas datën dhe mjetet e sakta të vdekjeve tona? Përderisa kjo është, natyrisht, e pamundur, shqyrtimi i kujdesshëm i këtij skenari hipotetik mund të hedhë dritë mbi motivet tona si individë dhe shoqëri – dhe të lë të kuptohet se si të kalojmë më së shumti kohën tonë të kufizuar në këtë Tokë.

Së pari, le të vendosim atë që dimë në lidhje me mënyrën se si vdekja formon sjelljen në botën reale. Në vitet 1980, psikologët u interesuan për mënyrën se si merremi me ankthin dhe tmerrin e mundshëm që vjen me kuptimin se ne nuk jemi asgjë më shumë se “frymëmarrja, defekimi, copat e vetëdijshme të mishit që mund të vdesin në çdo kohë”, siç Sheldon Solomoni, një profesor i psikologjisë në Kolegjin Skidmore të Nju Jorkut, e vë atë.

Disa studiues besojnë se ne mbajmë besime të caktuara për të shmangur frikën tonë nga vdekja
Teoria e menaxhimit të terrorit, termi Solomon dhe kolegët e tij, të krijuara për gjetjet e tyre, e përcaktojnë se njerëzit përqafojnë besimet e ndërtuara në mënyrë kulturore – se bota ka kuptim, për shembull dhe që jetët tona kanë vlerë – për të shmangur atë që përndryshe do të paralizonte ekzistencën terror.

Në më shumë se 1.000 eksperimente të rishikuara nga kolegët, hulumtuesit kanë gjetur se kur kujtojmë se do të vdesim, ne kapemi më shumë në besimet themelore kulturore dhe përpiqemi të rritim ndjenjën tonë të vetëvlerësimit. Ne gjithashtu bëhemi më mbrojtës të besimeve tona dhe reagojmë me armiqësi ndaj çdo gjëje që i kërcënon ata.

Edhe joshjet shumë të mprehta në vdekshmëri – një blic prej 42.8 milisekondash i fjalës “vdekje” nëpër një ekran kompjuterik, një bisedë që ndodh në sytë e një shtëpi funerale – janë të mjaftueshme për të shkaktuar ndryshime në sjelljen.
Çfarë duken disa nga këto ndryshime? Kur kujtojmë vdekjen, ne i trajtojmë ata që janë të ngjashëm me ne në pamje, në anën politike, në origjinën gjeografike dhe besimet fetare më të favorshme. Ne bëhemi më përbuzës dhe të dhunshëm ndaj njerëzve që nuk ndajnë këto ngjashmëri. Ne deklarojmë një angazhim më të thellë ndaj partnerëve romantikë që vërtetojnë pikëpamjet e botës. Dhe ne jemi më shumë të prirur për të votuar për udhëheqësit e guximshëm karizmatikë që nxisin frikën e të huajve.

Ne gjithashtu bëhemi më nihilistë, duke pirë, duke tymosur, duke bërë pazar, duke ngrënë, dhe ne jemi më pak të shqetësuar për t’u kujdesur për mjedisin.

Nëse të gjithë të mësojnë papritmas datën dhe mjetet e rrëzimit të tyre, shoqëria mundet dhe ka të ngjarë të bëhet më raciste, ksenofobike, e dhunshme, luftëzuese, vetëkënaqëse dhe shkatërruese mjedisore sesa tashmë është.

Megjithatë, kjo nuk është paracaktuar. Studiuesit si Solomoni shpresojnë në fund se, duke u bërë të vetëdijshëm për efektet e shtrirë negative që shkakton ankthi i vdekjes, ne mund të jemi në gjendje t’i kundërvihemi.

Në fakt, shkencëtarët kanë regjistruar tashmë disa shembuj të njerëzve që i mbajnë këto trende të përgjithshme.

Për shembull, murgjit budistë në Korenë e Jugut nuk i përgjigjen kësaj rruge për të kujtuar vdekjen.
Kërkuesit që kërkojnë një stil mendimi të quajtur “reflektim vdekjeje” gjithashtu kanë gjetur që t’u kërkojnë njerëzve të mendojnë jo vetëm për vdekjen në një mënyrë të përgjithshme, abstrakte, por të mendojnë saktësisht se si do të vdesin dhe çfarë ndikimi do të ketë vdekja e tyre në familjet e tyre , krijon reagime shumë të ndryshme.

Në këtë rast, njerëzit bëhen më altruistë – të gatshëm, për shembull, të japin gjak, pavarësisht nëse ka nevojë të lartë shoqërore për të. Ata janë gjithashtu më të hapur për të reflektuar mbi rolet e ngjarjeve pozitive dhe negative në formësimin e jetës së tyre.

Duke pasur parasysh këto rezultate, të mësuarit e datës sonë të vdekjes mund të na çojë që të përqendrohemi më shumë në qëllimet e jetës dhe lidhjet sociale në vend që të reagojmë me izolimin e gjurit.

Kjo do të ishte veçanërisht e vërtetë, nëse promovojmë strategji që na ndihmojnë të pranojmë vdekjen si pjesë të jetës dhe ta integrojmë këtë njohuri në zgjedhjet dhe sjelljet tona të përditshme “, thotë Eva Jonas, profesor i psikologjisë në Universitetin e Salzburgut. “Njohja për mungesën e jetës mund të rrisë perceptimin e vlerës së jetës dhe të zhvillojë ndjenjën se ‘të gjithë jemi në të njëjtën varkë’, duke promovuar tolerancën dhe dhembshurinë dhe duke minimizuar përgjigjet mbrojtëse”.

Duhet të arrijmë të mësojmë kohën dhe mënyrën e humbjeve tona individuale, mënyrat tona të jetesës do të ndryshohen thellësisht.

“Qytetërimi njerëzor është zhvilluar me të vërtetë rreth vdekjes dhe idenë e vdekjes”, thotë Doughty. “Unë mendoj se kjo do të minonte plotësisht sistemin tonë të jetës”.
@FMN(FIRST MEDIA NETWORK)

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Të zgjedhësh në ministritë e kapura: Rasti i Ministrisë së Arsimit

Javë më parë u bë bujë e madhe kur ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit Arbërie Nagavci zgjodhi...

Edhe UNMIK-u dhe Rezoluta 1244 kundër “Zajednicës” (DOKUMENT)

Që në vitin 2003, prej kur disa struktura politike të serbëve të Kosovës, në koordinim me Beogradin, shpallën për herë të parë "Zajednicën" (asociacionin...

Angazhimi i qeverisë Kurti jep rezultatet: ‘Europa Nostra’ shqyrton vendimin e saj për Manastirin e Deçanit

Menjëherë pas ardhjes së qeverisë Kurti II, Organizata “Europa Nostra” kishte vendosur Manastirin e Deccanit në listën e monumenteve të rrezikuara. Kjo kishte ardhur...

Komike, Berisha merret me shfaqet teatrale/ Rudina Dembacaj: Keqpërdorimi i një komedie, njerëzit nuk jetojnë vetëm për politikë…

Ish kryeministri Sali Berisha, si gjithnjë ka reaguar referuar ‘denoncimit qytetar’, por siç duket këtë herë i ka tejkaluar limitet duke u marrë dhe...

Studiuesi Gazmend Kapllani nga SHBA: Padia e Berishës për Blinken, një komedi ballkanike

Studiuesi i njohur Gazmend Kapllani dhe drejtor i katedrës sëAlbanologjisë “Hidai Bregu” në Universitetin “De Paul” nëÇikago të SHBA deklaron se shpallja non grata...

Më shumë artikuj të ngjajshëm