E shtunë, 19 Shtator, 2020

Krisje mes PD-së dhe LSI-së,dy deklarata që kundërshtojnë njëra-tjetrën

Duhet të lexoni

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Paraditen e sotme është vënë re një zbehje e raporteve mes LSI dhe PD-së në Kuvendin e Shqipërisë.
Në përpjekjen e radhës për të votuar ligjin e magjistraturës, maxhoranca bëri ftesën e radhës për LSI-në në votimin e projek-ligjit të rëndësishëm.

Ishte Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha që dha një deklaratë për shtyp në lidhje me ngërçin që është duke u evidentuar në pushtetin gjyqësorë.

Pas pyetjes së gazetares për tentativën e socialistëve në ftesën për LSI-në që të bashkohet në votimin e ligjit, Basha duke harruar bashkëpunimin opozitar e quajti lëvizjen si “skemë të vjetër të sigurimit”.
“Më duket se kjo është pak si skenë nga ato të vjetrat e Sigurimit, disa prej tyre ecin akoma, po kjo nuk ecën. Opozita ka një qëndrim unik për këtë çështje dhe qëndrimi është që siç e thashë herën e fundit, nuk mund të shërojmë një pacient që i janë këputur krahët dhe këmbët, thjesht duke i fashuar plagët”, u shpreh Basha në “selinë blu”.

Nga ana tjetër nënkryetari i LSI tha:

“Ne ndajmë të njëjtin qëndrim me opozitën.
Askush nuk është kundër Vettingut. Gjykata kushtetuese apo Gjykata e Lartë, rezultojnë se kanë probleme të mëdha me integritetin dhe me ligjet. Sot nuk duhet të mos ishim pa gjykatë Kushtetuese dhe me gjykatën e vjetër, duhet të ishim me të re-në. Problemi është kush i zëvendëson.

Është e pafalshme madje skandaloze që Shqipëria është një vend pa Gjykatë Kushtetuese. Do të jetë pa gjykatë Apeli dhe pa gjykata të tjera. Do jetë me arrogancën e papërgjeshmërisë, për të kapur sistemin në Drejtësi”, u shpreh Rama.

Siç shihet ka një kundërthënie mes dy deklaratave që kundërshtojnë njëra-tjetrën.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm