E premte, 18 Shtator, 2020

Dvorani kaloi Vetting-un, Bylykbashi: Do t’i ngremë Bust dhe duhet të emetojmë monedhë me foton e tij

Duhet të lexoni

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Pas vendimit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit që konfirmoi në detyrë Gjyqtarin e Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani, ka reaguar deputeti i PD-së Oerd Bylykbashi.

Në një reagim në faqen e tij të ‘Facebook’ demokrati e ka cilësuar me ironi gjyqtarin, engjëll të kryeministrit Edi Rama, i cili kaloi sot vettingun. Në këtë linjë Bylykbashi shkruan se vetëm Dvorani‎t nuk i mjafton një vendim Gjykate Kushtetuese që të shkarkohet, ndërsa shton se; ‘Madje edhe vetingun Dvorani e hëngri për mëngjes’.

Statusi i Bylykbashit:
Dvorani, engjelli i Rames
Nje ligj i thjeshte kerkon minimumi 36 dhe maksimumi 71 vota qe te ndryshohet.
Rregullorja e Kuvendit kerkon minimumi 71 vota te ndryshohet.
Kodet, ligjet kryesore te drejtesise, kerkojne minimumi 3/5 e votave apo 84 vota qe te ndryshohen.
Kushtetuta kerkon minimumi 2/3 e votave apo 94 vota qe te ndryshohet‎.
Vetem Ardian Dvorani‎t nuk i mjafton nje vendim Gjykate Kushtetuese qe te shkarkohet. Fundja ajo eshte nje palo gjykate, nuk i vlejne me vendimet sepse e shkarkoi reforma e Xhafajt. Madje edhe vetingun Dvorani e hengri per mengjes.

Ardian Dvorani nuk shkarkohet dot as me 139 votat e parlamentit. Madje edhe OKB, NATO, Parlamenti Europian, Keshilli Europian, ‎ Komisioni Europian, OSBE, ODIHR, keshilli i Eurpes, Komisioni i Venecias te mblidhen vecmas apo sebashku, nuk e shkarkojne dot.
Ardian Dvorani shkarkohet vetem me nje vote: mbushjani mendjen Rames qe nuk i ben me pune dhe fluturon neser!‎ Kaq e thjeshte eshte.
Nuk ka me rendesi stabiliteti juridik, rendesi ka stabiliteti i Dvoranit ne majat e Drejtesise sepse eshte shume i rendesishem per Ramen. Doni prove? Kushtetuta percakton se anetari i Gjykates se Larte e ka mandatin 9 vite. Dvorani eshte i vetmi anetar ne historine e saj qe ka 13 vite ne ate post, pra kater vite pertej Kushtetutes edhe pse Gjykata Kushtetuese urdheroi ne 2016 qe te largohej nga detyra. Bust do t’i ngreme, Posta Shqiptare do te emetoje pulle speciale, pse jo edhe Banka te emetoje kartmonedhe me profilin e tij.
Prisni kur te dale ndonje i zellshem e te propozoje qe neni 1, pika 3, i Kushtetutes te ndryshohet si vijon:‎ “Qeverisja bazohet ne lidhjen me Kryeministrin Edi Rama”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm