E diel, 25 Tetor, 2020

Me maska në kokë për të parandaluar krimin, por policët po traumatizojnë fëmijët

Duhet të lexoni

Rijetëzimi i Gjirokastrës, Mirela Kumbaro: Pas debateve e sulmeve, puna flet vetë

Me anë të një postimi në Facebook, ish ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, njëherësh deputete e qarkut të Gjirokastrës,...

Belinda Balluku si një mundësi ndryshe për Kombinatin dhe njësinë 6

Nga Marjon Gorica Zonja të prirura drejt karrierës të cilat ndër vite janë ngritur në detyrë si shkak i punës...

Propagandoni për mos përdorimin e maskave, e këtej dizinfektoni vilat luksoze. Çfarë faji ju ka populli?

Nga Marjon Gorica Pikërisht sot, në kulmin e një pandemie globale ku të gjithë së bashku duhet të bëhmi një...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Marjon Gorica/ Na ndodh shpesh që të shohim në rrugët e Tiranës dhe jo vetëm punonjës policie të cilët ngrejnë pika kontrolli në akset kryesore. Të maskuar dhe me armë në duar ata zbarkojnë mbrëmjeve në rrugët e kryeqytetit, duke dhënë në pamje të parë një pamje tepër të rëndë.

Me kapuçat e zinj ku duken vetëm sytë, ata hedhin vështrimet mbi automjete dhe personat që ndodhen në to.

Realisht janë të frikshëm. Janë të frikshëm nga qendrimi që mbajnë.

Të grupuar në jo më pak se 10 persona, me kallashin e prozhektor në dorë, ndalojnë cdo automjet që për ta është i dyshmitë.

Por cfarë ndikimi ka kjo tek qytetarët?

Fëmijë që largohen të traumatizuar nga vendi i postobllokut, traumë kjo e cila për moshën e tyre është tepër e rëndë.

Po shihja mbrëmjen e djeshme në një nga pikat e kontrollit, pavarësisht se automjeti nuk u ndalua nga policia, fëmija që i shihte nga xhami filloj të qante. Pamje tepër prekëse, por nga prezenca e tyre kushdo trembet.

Aq më tepër një fëmijë i cili nuk e kupton qëllimin apo rolin e tyre.

Thua kjo është një nga ato mënyra efektive për të parandaluar krimin dhe ngjarjet në vend?

Sigurisht që jo!

Krimi nuk ndalohet, as ulet apo parandalohet duke dal rruëgve e duke traumatizuar njerëzit.

Por duke ndjekur politikat e duhura për ta parandaluar e luftuar atë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Rijetëzimi i Gjirokastrës, Mirela Kumbaro: Pas debateve e sulmeve, puna flet vetë

Me anë të një postimi në Facebook, ish ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, njëherësh deputete e qarkut të Gjirokastrës,...

Belinda Balluku si një mundësi ndryshe për Kombinatin dhe njësinë 6

Nga Marjon Gorica Zonja të prirura drejt karrierës të cilat ndër vite janë ngritur në detyrë si shkak i punës dhe përkushtimit,  duke kërkuar më...

Propagandoni për mos përdorimin e maskave, e këtej dizinfektoni vilat luksoze. Çfarë faji ju ka populli?

Nga Marjon Gorica Pikërisht sot, në kulmin e një pandemie globale ku të gjithë së bashku duhet të bëhmi një zë, për të luftuar me...

Covid 19 prek deputeten Gjylameti: Falenderoj gatishmërinë e stafit mjekësor!

Në vendin tonë numri i të infektuarve me Covid 19 vazhdon të mbaj shifra rekord, duke mos kursyer asnjë grup moshë. Një nga personat që...

Shfaqet Fatos Nano, ja politikani që i rri përkrahë: Miqtë e vjetër nuk të lodhin kurrë.

Ndonëse lideri historik i së majtës shqiptare Fatos Nano është larguar nga jeta publike, shpesh herë shumë njerëz janë të interesuar në lidhje me...

Më shumë artikuj të ngjajshëm