E hënë, 13 Korrik, 2020

Mesazhi i Berishës për ndarjen nga jeta të Fatos Arapit: Sot letrat tona humbën një figurë të shquar

Duhet të lexoni

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan:...

KRUJË/ Arrestohen 4 të rinj, shfrytëzuan seksualisht një 17-vjeçare dhe …

Policia e Krujës ka arrestuar 4 persona që ushtronin veprimtari kriminale në fushën e kultivimit të kanabisit dhe shfrytëzuan...

Petro Koçi: Përtej dallimeve partiake, të vazhdojmë procesin e aplikimit për dëmet e tërmetit

Kryetari i Partisë Socialiste, Njësia nr.6, Petro Koçi i ka bërë thirrje banorëve të Kombinatit të prekur nga dëmet...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Pas ndarjes nga jeta të shkrimtarit Fatos Arapi, të shumta kanë qenë mesazhet për nder të figurës së tij.
Sigurisht nuk ka munguar dhe mesazhi i ish kryeministrit Sali Berisha, ku me anë të një postimi në Facebook shkruan:
Mbylli syte pergjithmone poeti dhe shkrimtari i shquar Fatos Arapi!
Te dashur miq, sot letrat tona humben njeren prej figurave me te shquara te tyre, poetin, shkrimtarin dhe perkthyesin e talentuar Fatos Arapi.
Fatosi ishte pasardhes i nje familje atdhetare, ai i perket plejades se shkrimtareve dhe poeteve te cilet ishin te detyruar te shkruanin ne kornizen e realizmit socialist, por ai, edhe ne vitet e diktatures, beri perpjekje te perseritura per te shkeputur krijimet e tij nga kjo rryme pseudovlerash dhe ecur drejt modernitetit, duke lene keshtu se bashku me veprat e shkruara gjate viteve te lirise nje trashegimi te çmuar ne letrat tona.
Me kete rast shpreh ngushellimet e mia me te ndjera familjes dhe lutem qe shpirti i te ndjerit Fatos Arapi te gjeje paqen e merituar! sb

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Dieta liberale e Shpendit III (DLS III)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan:...

Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan: Dr. Shpend Pula Te nderuar, po...

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan: Dr. Shpend Pula Qellimi i shkrimit...

KRUJË/ Arrestohen 4 të rinj, shfrytëzuan seksualisht një 17-vjeçare dhe …

Policia e Krujës ka arrestuar 4 persona që ushtronin veprimtari kriminale në fushën e kultivimit të kanabisit dhe shfrytëzuan seksualisht një 17-vjeçare. Gjithashtu janë...

Petro Koçi: Përtej dallimeve partiake, të vazhdojmë procesin e aplikimit për dëmet e tërmetit

Kryetari i Partisë Socialiste, Njësia nr.6, Petro Koçi i ka bërë thirrje banorëve të Kombinatit të prekur nga dëmet e tërmetit të aplikojnë për...

Më shumë artikuj të ngjajshëm