E premte, 10 Korrik, 2020

Kohezion dashurie

Duhet të lexoni

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Fejzë Demiri
Fejzë Demiri

Kohezion dashurie

E dashur
Më prit të të vij një ditë
Si molekulë grimcash
Më prit
Të bëhemi bashkë në këtë kohezion dashurie.

Kohë e mërdhirë

Kur ta kuptosh që ndihesh i vetëm
I përbuzur në kohë t’mërdhirë
Një gjë duhet ta mbash në mend;
Mbështillu me palltën e dashurisë.

Qielli im i yjëzuar

Kur të pashë ty yjësi
U mbusha me yje
Yjëzuakan dritat
Në këtë yjëzim dritërrezatues
Yjëzon, ti qielli im i yjëzuar.

Më lë pa frymë

Dritëdhënëse që i jep dritë
Dritëgjatësisë sime
Dritëplotë që më plotëson
Në këtë errësirë zjarrndezëse e të zymtë
Kohërash drithërimë
Dritëlargësi e ndjeshme që më lë pa frymë.

Parfumi i dashurisë

Nëse mendon që të kam harruar
Dashuria thua s’ka mbirë
Eja shiko në sirtarin tim
Aty mbaj parfumin e dashurisë.

Do të duhemi

Të kam dashur kur sythat e luleve çelnin
Në agimet e hershme pranverore
Gjelbërim të tejshkuar
Të kam dashur kur qielli ngrysej
Retë sillnin shiun e rrëpishëm
E ne shkelnim piklave të tij
Të kam dashur edhe atëherë kur gjethet vjeshtarake binin
Kur dielli vjeshtarak piqte mollë, ftonj e misër
Do të dua edhe në kohët e acarta, kur veriu mërdhin
Kur akulli të bëhet pasqyrë rrëshqitëse në pullazet e shtëpive
Ne prapë do të duhemi…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Durrës/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave 9 dhe 13 vjeç

Është arrestuar një 56-vjeçar nga policia e Durrësit, pasi akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy të...

Ç’po ndodh në Infektiv? Mjeku i bën thirrje kolegëve: “Keni harruar betimin e Hipokratit!”

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka përcjellë mëngjesin e sotëm një mesazh për kolegët e tij mjekë. Ai thotë se ata kanë harruar “Betimin...

Petro Koçi: Kombinati së shpejti një pol modern i kryeqytetit

Marjon Gorica/ Gazeta Ora Kryetari i sapo zgjedhur i PS për njësinë nr.6, Petro Koçi, e ka komentuar projektin e planit të rindërtimit për kombinatin...

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin Qershor 2020, Lëvizja Vetëvendosje do...

Entela Binjaku: “Darlin dhe shoqet”, vajzat fierake shkëlqejnë në garën skenike

Nga Entela Binjaku Në një shfaqje plot ngjyra dhe gjallëri, në qiellin e hapur të Amfiteatrit të Parkut të “Liqenit Artificial” të Tiranës është mbajtur...

Më shumë artikuj të ngjajshëm