E hënë, 13 Korrik, 2020

Ne nuk kemi nevojë për shumë miq, kemi nevojë për miq të vërtetë

Duhet të lexoni

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan:...

KRUJË/ Arrestohen 4 të rinj, shfrytëzuan seksualisht një 17-vjeçare dhe …

Policia e Krujës ka arrestuar 4 persona që ushtronin veprimtari kriminale në fushën e kultivimit të kanabisit dhe shfrytëzuan...

Petro Koçi: Përtej dallimeve partiake, të vazhdojmë procesin e aplikimit për dëmet e tërmetit

Kryetari i Partisë Socialiste, Njësia nr.6, Petro Koçi i ka bërë thirrje banorëve të Kombinatit të prekur nga dëmet...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Silvana Pirraçi

Duhet të kemi brenda qenies tonë pikësëpari virtytin, që më pas të kemi mundësinë të realizojmë miqësinë e vërtetë”. Ciceroni(Mark Tul Cicero)

Ne të gjithë (ose ndoshta shumica prej nesh) kemi miq; ata njerëz që vijnë në jetën tonë dhe sjellin ndryshime. Natyrisht, ky ndryshim mund të jetë pozitiv, negativ ose i nuancuar. Ata individë, pavarësisht nga ajo që mund të sjellin, janë të nevojshme.

Prandaj, le të flasim për atë që e bën një miqësi të madhe dhe si ta mbajmë atë për aq kohë sa të jetë e mundur. Pse është miqësia kaq e rëndësishme?

Epo, ka vetëm aq shumë sa jemi të vetëdijshëm për individë të zënë. Është gjithmonë mirë që të kemi një sistem mbështetës të besueshëm, si dhe të marrim komentet rreth rritjes sonë. Shpesh mund të bëjmë gjëra që nuk jemi në dijeni dhe një mik i vërtetë gjithmonë e di kur të na ndihmojë të vendosim gjërat drejt. Si e mbajmë një miqësi të ngushtë? E pra, le të kujtojmë se askush nuk ka nevojë për shumë miq, por ne kemi nevojë për besnik dhe të vërtetë.

Të ruash një miqësi është ta trajtojmë atë siç na ka vlera të mëdha; pra, të njiheni më mirë me personin ose me njerëzit. Ruaj atë lidhje duke takuar, ndarë dhe punuar së bashku.

Çdo aktivitet i përbashkët do të përforcojë miqësinë. Njerëzit kanë kaq shumë për të sjellë në jetën tonë, dhe ne kemi aftësinë për të bërë të njëjtën gjë. Shpeshherë harrojmë sa e rëndësishme është të ndash jetën dhe intimitetin me njerëzit që me të vërtetë kujdesen. Le të përpiqemi të mos harrojmë se, si studentë, një nga problemet tona kryesore është që ne harrojmë fytyrat në vend që të përpiqemi t’i kuptojmë ato. Gjithkush po kalon nëpër diçka, sidomos gjatë viteve të tyre akademike.

Ndoshta nëse ndalojmë dhe thjesht përshëndesim dikë, mund të ndryshojë opinionin e dikujt për gjërat më mirë. Është e rëndësishme që t’i çmojmë miqtë tanë dhe t’i përkujtojmë për pjesën e tyre të veçantë në jetën tone!!!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Dieta liberale e Shpendit III (DLS III)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan:...

Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan: Dr. Shpend Pula Te nderuar, po...

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan: Dr. Shpend Pula Qellimi i shkrimit...

KRUJË/ Arrestohen 4 të rinj, shfrytëzuan seksualisht një 17-vjeçare dhe …

Policia e Krujës ka arrestuar 4 persona që ushtronin veprimtari kriminale në fushën e kultivimit të kanabisit dhe shfrytëzuan seksualisht një 17-vjeçare. Gjithashtu janë...

Petro Koçi: Përtej dallimeve partiake, të vazhdojmë procesin e aplikimit për dëmet e tërmetit

Kryetari i Partisë Socialiste, Njësia nr.6, Petro Koçi i ka bërë thirrje banorëve të Kombinatit të prekur nga dëmet e tërmetit të aplikojnë për...

Më shumë artikuj të ngjajshëm