E shtunë, 16 Janar, 2021

Ribashkimi pas 20 viteve i gjeneratave shqiptare të shkollës së mesme Christopher Columbus, të Bronx, NY (FOTO)

Duhet të lexoni

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar...

Urimi i Konsullit të Izraelit: Po mbyllim një vit sfidues, 2021 qoftë viti i mirësive!

Konsulli i Nderit i Izraelit Rodolf Xhillari, me anë të një postimi në faqen zyrtare të Facebook ka uruar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Para ca ditëve në New York o organizua ribashkimi i disa gjeneratave që vijuan mësimet në shkollën e mesme të Bronxit, Christopher Columbus. Ishin këto gjenerata të nxënëseve shqiptar që diplomuan para 20 viteve përkatësisht 1998/99 dhe 2000. Ishte ky një moment dhe përjetim i veçantë i shkollarëve shqiptar të rritu dhe edukuar në mërgime dhe jo në sistemin arsimor me gjuhe shqipe por tërësisht në gjuhe angleze, por që edhe pse ne një numër te vogël ne këtë shkollë te madhe te New Yorkut ata gjithnjë ishin bashk si shqiptar dhe te pa ndarë, por që shqipen dhe shqiptarin e mbajnë dhe kultivojnë me një gjelozi dhe përkushtim të rrallë.

28 shokë dhe shoqe të gjeneratave të para 20 viteve shpalosen kujtimet e tyre në restorantin Ciao në Westechester, NY duke evokuar kujtimet, por edhe duke shkëmbyer idetë e tyre të jetës tani profesionale dhe të inkorporuara ne shoqërinë Amerikane.

U takuan dhe kujtuan kujtimet e kohës fizicienti dhe kimisti i shkëlqyer i gjenerates tonë Johnny Pellumbi, ndërkaq sot Johnny është ekspert i lart shkencor në Elon Musk Space X Rocket Program California. Po aty shokë te gjeneratës ishin biznesmen të suksesshëm, e zyrtar të lart të sigurisë të organeve ma prestigjioze amerikane të sigurisë, financave, sigurimeve dhe mjekësisë etj. Nga ky takim i ngrohet dhe vëllazëror u ra dakord që të vazhdohet në të ardhmen me takime të kësaj natyre, dhe se radhëve tjera çdo takim do të ketë si qellim dhe dedikim ndihmimin e nxënësve shqiptar në trojet shqiptare në Ballkan. Nga ky takim i bijve dhe bijave të mërgimtarëve tonë të rritur dhe lindur në mërgim mund të vijmë në përfundimin se shqiptarët e ardhur në mërgim apo të lindur në vende tjera nuk harrojnë për asnjë çast rrënjët e tyre të origjinës.

Plava e Gucia Sot – http://plavaeguciasot.com/ – 10 Nëntor 2018

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...

GUXO, OJ SHQIPONJË VJOSA OSMANI!

Shkruan: Refiqe R. Hamiti Vjosa Osmani sot në Kosovë nuk është guxim ,nuk është diçka që ishte e guxuar apo që tashmë është e guxuar. Vjosa...

Urimi i Konsullit të Izraelit: Po mbyllim një vit sfidues, 2021 qoftë viti i mirësive!

Konsulli i Nderit i Izraelit Rodolf Xhillari, me anë të një postimi në faqen zyrtare të Facebook ka uruar ditën e ndërrimit të viteve....

Më shumë artikuj të ngjajshëm