E premte, 10 Korrik, 2020

Sejdi Zeka – 50 vjet krijimtari

Vetëkultura është mësimi që skalit dijen, më tepër se ajo klisheja e vjetër e filozofëve të mëdhenj që artin figurativë dhe shkathëtit artistike i klasifikonin si veprime jo të dijës, por më tepër dhe vetëm si inspirime apo bindje subjektive me akte emocionale dhe fare me pak intelektual.

Duhet të lexoni

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Bekim Rexhepi

Gjithnjë kam ecur drejtë bregut të art dhe tani kur kam mbërritur, po ia hedh një shikim të thekshëm rrugëtimit nga kam ardhur deri këtu – sikur na e thotë, por po e themi në këtë rast. Sejdi Zeka ka kultivuar një kulturë të jashtëzakontë dhe në vetëdije për vete gjithnjë ka kërkuar kushtin e domosdoshëm të vetëkulturës. Të promovosh kulturë nuk është e njëjtë si të kesh kulturë për vete, ajo kapërcen kufijtë e vetvetes, madje arrin deri atje ku krijohen opinione e thella, ndërton marrëdhënie të afërta dhe i zgjon komunitetin me mendjen imituese për kulturën.

Shkrimin i këti rasti të veçantë, duket qartë se ma morri një nguti për të cilën nuk isha aq i gatshëm të mendohem, por pavarësisht kësaj ngutje më bëhet i vështirë edhe fakti se po shkruaj për mësuesin krijues. Nuk kam ndonjë synim ekstrem që të bëjë teori për mësuesin krijues, por qëndron fakti se mësuesi im ishte dhe është krijues ende.

Nuk mund të mos ndalemi në qarkun e hershme referues të Platonit, sidomos në atë problemin e tretë thelbësor të estetikës dhe në tërësinë e funksionit edukativë e artistik të njeriut që ka tendencë artin. Platoni shpjegon dhe vë në kundërshti eseistët antik qe artin nuk e vejnë në objektiven e analizave, por merren me filozofinë e natyrës krijuese. Unë po ashtu do të doja pak të merrem me këtë natyrë krijuese sepse këtu më josh edhe kujdesi për vetën që në theks ka vetëkulturën. Pra, vetëkultura është mësimi që skalit dijen, më tepër se ajo klisheja e vjetër e filozofëve të mëdhenj që artin figurativë dhe shkathëtit artistike i klasifikonin si veprime jo të dijës, por më tepër dhe vetëm si inspirime apo bindje subjektive me akte emocionale dhe fare me pak intelektual.

Pranë kujdesit për vetën e gjejmë atë njeriun që do të ushtroj gjithnjë sovranitetin e vetvetes, autonominë dhe pavarësinë krijuese. Këtë instinkt intelektualist e kam vërejtur gjithnjë tek Sejdi Zeka, edhe atëherë kur shoqëria dhe rrethi e kërkonte dobësimin e rregullave, por qe në fakt tani besoj se i ka mbajtur mirë dhe me një fanatizëm që do një respekt edhe kulturor. Kultura dhe Arti për Sejdi zekën, nuk kishin një ndarje brisku, ato ecnin si dy shina paralelë që e dërgojnë diku një tramvaj me vlera.

Sejdi Zekën e gjejmë kund në kulturë dhe art, nga skulptura në pikturë, nga grafika e deri në film, nga organizimet e festivaleve e, deri në ekspozitat ndërkombëtare. Pra, padyshim një krijues i madh i kulturës dhe i artit në veçanti që nxori qyteti i Mitrovicës.

Nëse do të doja të kisha njohur një model të kulturës dhe artit ky do të ishte serish Sejdi Zeka, i cili këto ditë me krenari të veçantë po manifeston 50 vjetorin e krijimtarisë artistike.
14.11.18

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Durrës/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave 9 dhe 13 vjeç

Është arrestuar një 56-vjeçar nga policia e Durrësit, pasi akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy të...

Ç’po ndodh në Infektiv? Mjeku i bën thirrje kolegëve: “Keni harruar betimin e Hipokratit!”

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka përcjellë mëngjesin e sotëm një mesazh për kolegët e tij mjekë. Ai thotë se ata kanë harruar “Betimin...

Petro Koçi: Kombinati së shpejti një pol modern i kryeqytetit

Marjon Gorica/ Gazeta Ora Kryetari i sapo zgjedhur i PS për njësinë nr.6, Petro Koçi, e ka komentuar projektin e planit të rindërtimit për kombinatin...

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin Qershor 2020, Lëvizja Vetëvendosje do...

Entela Binjaku: “Darlin dhe shoqet”, vajzat fierake shkëlqejnë në garën skenike

Nga Entela Binjaku Në një shfaqje plot ngjyra dhe gjallëri, në qiellin e hapur të Amfiteatrit të Parkut të “Liqenit Artificial” të Tiranës është mbajtur...

Më shumë artikuj të ngjajshëm