E premte, 23 Tetor, 2020

Kemi një brez që shpenzon pafund në lokalet e natës, e kursejnë 1000 lekë për tek Panairi i Librit

Duhet të lexoni

Karta e Studentit/ Kërkesa dhe pajisja për një përdorim masiv të saj!

Nga Marjon Gorica Në fillimet e mia të aktivizimit në shoqërinë civile, diku 8 vite më parë e shihja kartën...

‘Mos sfidoni shtetin!’ Rama ‘presion’ pronarëve të lokaleve: Do merrni goditje marramendëse!

Falë NATO dhe SHBA shteti ynë u pajis sot me 60 respiratorë të rinj. Gjatë pritjes së ketyrë pajisjeve...

Almin Shaqiri, i riu shqiptar në Luginën e Preshevës rikthen traditën: Në sofër me këngën shqipe!

Almin Shaqiri është një i ri shqiptar i cili jeton dhe punon në Preshevë. I angazhuar dhe njohur nga...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Marjon Gorica/
Të “kursesh” për dijen!
Ky është një nga veprimet më të rënda që të gjithë ne i bëjmë shoqërisë sonë.
Marr shkas nga prezenca apo interesimi i të rinjve për pjesëmarrje në Panairin e Librit

Të pyesësh të rinjtë sot në lidhje me leximet e fundit, jam i sigurt që një pjesë e madhe e tyre do e anashkalojnë si pyetje, e një pjesë tjetër do gënjejnë.
Do gënjejnë pasi interesimi i tyre kundrejt leximit të librave ka rënë ndjeshëm.

Shumë ankohen për mos pasje kohe. Mbase ky është justifikimi që lind natyrshëm, por që realisht është krejtësisht e kundërta.
Të dalësh e të shpenzosh nëpër kafenera, apo lokale nate me orë të tëra, tregon që koha nuk të pengon…

Ashtu si nuk të pengon as fakti i çmimeve të larta. Pasi një libër normal në panair kap vlerën e një gote alkoli që konsumon në cilin do nga lokalet e natës.

Madje do të isha i lumtur që ato libra të shiteshin dhe disi më shtrenjt, pasi autorët nuk shesin fletët, e as bojën, por dijen dhe diturinë. Mendimet e tyre, argumentat, studimet e tej zgjatura.
Pra nuk është një kancelari, por një botë mendimesh.
Fatkeqësisht ky është një fakt, sot po rritet një brez i ri i pa lexuar dhe i zhytur në botën e rrjeteve sociale.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Karta e Studentit/ Kërkesa dhe pajisja për një përdorim masiv të saj!

Nga Marjon Gorica Në fillimet e mia të aktivizimit në shoqërinë civile, diku 8 vite më parë e shihja kartën...

‘Mos sfidoni shtetin!’ Rama ‘presion’ pronarëve të lokaleve: Do merrni goditje marramendëse!

Falë NATO dhe SHBA shteti ynë u pajis sot me 60 respiratorë të rinj. Gjatë pritjes së ketyrë pajisjeve spitalore, kryeministri Edi Rama ka...

Almin Shaqiri, i riu shqiptar në Luginën e Preshevës rikthen traditën: Në sofër me këngën shqipe!

Almin Shaqiri është një i ri shqiptar i cili jeton dhe punon në Preshevë. I angazhuar dhe njohur nga i gjithë komuniteti për aktivizimin...

Nga Roland Qafoku posaçërisht për ‘Fjala’: Ismail Kadare apo Dritëro Agolli?

Nga Roland Qafoku – Rubrika “Vera e re në fuçinë e vjetër” Shqipëria është një komb shumë i vogël për të pasur një shkrimtar të...

Roland Qafoku posaçërisht për “Fjala”/⁷Një analizë për fjalimin me 10569 fjalë të Edi Ramës në Asamblenë e PS-së

Nga Roland Qafoku Me 10 mijë e 569 fjalë të përdorura në 1 orë e 51 minuta e 39 sekonda, Edi Rama arriti të premten...

Më shumë artikuj të ngjajshëm