E hënë, 23 Nëntor, 2020

Fjalë të urta të Nënës Terezë

Duhet të lexoni

Nismat e ligjvënësit në lidhje me kompetencat e Presidentit nuk “vrasin” Metën po Presidencën.

Nga Fejzo Subashi Opinioni publik tashmë është njohur dhe bërë më dije, nëlidhje me nismën e një grupi deputetësh, për...

Turqia si shpresë/ Mes përkthyesve dhe një ekipi të huaj në punë 24 orë!

Nga Marjon Gorica Pa diskutim që si një gazetar do të më duhet të bëj punën time e cilësuar në...

Duhen strategji të reja për ta luftuar Covidin, jo mbyllje totale

Kryeredaktori i “Epokës së re” Mal Qorraj ka reaguar ndaj paralajmërimit të kryeministrit Avdullah Hoti për mbyllje totale të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

(100 VJETORI I LINDJES)

Argjira ukimeri
Prizren, Dhjetor 2018

– Vepra te dashurise jane vepra te paqes.
– Dhimbja ska skaj, por as dashuria.
– Te varferit i sjellin paqe botes, permes dashurise dhe durimit.
– Per ta kuptuar varferine, duhet me provuar varferine ne lekuren tende.
– Njerezit nuk e dijne se cfare eshte varferia, sepse jane nen ndikimin e deshperimit.
– Nje shok ose nje shoqe eshte ai apo ajo qe te kupton te kaluaren, beson tek e ardhmja jote, dhe te pranon ty per ate qe je.
– Per tu ngritur nga toka ne qiell njeriut i duhen dy krahe: pastertia e zemres dhe thjeshtesia.
– Nese vertete duam te dashurojme, duhet te dijme edhe te falim. Mos jeto me friken e vdekjes, por vdis me gezimin qe ke jetuar.
– Njerezit jane te varfer, ngaqe jane te detyruar te jene te tille. Ne jemi te varfer per dashurine ndaj zotit dhe njeriut.
– Semundja me e madhe sot ne bote nuk eshte as kanceri as gerbula, por indiferenca dhe mungesa e interesimit per njeri tjetrin.
– Misioni yne eshte qe t’i sjellim dashuri secilit, do te thote qe ta sjellim Zotin.
– Kudo qe jeta e secilit eshte ne rrezik, aty duhet te jemi ne. Jeta eshte: te duash, te japesh dhe te jesh deshmitar i barabarte para njeriut dhe para Zotit.
– Ka vetem nje Zot dhe ai eshte tek te gjithe. Eshte e rendesishme te kuptohet se secili eshte i barabarte para tij.

Te tjeret per Nenen Tereze

1. Sherbim per te eshte nje detyre, eshte feja dhe sherbimi i saj.
(Indira Gandi)
2. Nena Tereze deshmon vazhdimisht fuqine e dashurise se thelle vellazerore dhe eshte frymezim me i madh per perparimin autentik, njerezor dhe shoqeror. (Papa Gjon Pali II).
3. Nena Tereze deshmon se Zoti yne eshte hyji i gjalle, ende i gjalle dhe vepron sepse pa te, kjo grua nuk do te ishte kjo qe eshte. (Oliver Clement).
4. Nena Tereze eshte dielli i Shqiptarise, i krishterimit dhe dielli i dashurise. Pas Skenderbeut ajo eshte lulja me e bukur e Shqiptarise. (Pjeter Gabrani).
5. Nena Tereze eshte shprehja me e mire, me e bukur e me e gjalle. (Lars Roar Langstet)

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Nismat e ligjvënësit në lidhje me kompetencat e Presidentit nuk “vrasin” Metën po Presidencën.

Nga Fejzo Subashi Opinioni publik tashmë është njohur dhe bërë më dije, nëlidhje me nismën e një grupi deputetësh, për...

Turqia si shpresë/ Mes përkthyesve dhe një ekipi të huaj në punë 24 orë!

Nga Marjon Gorica Pa diskutim që si një gazetar do të më duhet të bëj punën time e cilësuar në detaje, e jo të shprehem...

Duhen strategji të reja për ta luftuar Covidin, jo mbyllje totale

Kryeredaktori i “Epokës së re” Mal Qorraj ka reaguar ndaj paralajmërimit të kryeministrit Avdullah Hoti për mbyllje totale të vendit për ta luftuar virusin...

Dita ndërkombëtare e fëmijëve jetim. Bushati: Prioritet i Qeverisë shqiptare

Ne kuader te dites nderkombetare te femijeve jetim, kryetari i PS Tiranes, Ervin Bushati, zhvilloi nje vizite ne qendren komunitare “Gonxhe Bojaxhi”. Nen nje atmosfere...

Koço Devole… Të tillë autorë të humorit, gjithnjë janë të rrallë.

Mësova me dhimbje lajmin e vdekjes së aktorit e autorit të humorit shqiptar, Koço Devoles, i cili prej disa ditësh ishte i shtruar në...

Më shumë artikuj të ngjajshëm