E hënë, 21 Qershor, 2021

IWA BOGDANI Themelon Çmimin Ndërkombëtar “Atjon V. Zhiti”

Duhet të lexoni

Xharra Group është kompania e parë kosovare që shtrin aktivitetin biznesor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Izoline e cila eshte ne pronesi te Xharra Group, eshte fabrika e pare nga Kosova e cila perveç se...

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Organizata “Shqiptarët e Bashkuar” – Michigan i shkruan presidentit Trump

Mbaji nën kontrollë ambasadorin Grenell dhe marrëveshjet e dëmshme ndaj Kosovës Michigan, 27 prill – Në një letër drejtuar presidentit amerikan...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Shoqata Ndërkombëtare e Shkrimtarëve IWA BOGDANI merr vendimin 27/11/18. N-109 që nga sivjet të themelohet Çmimi Ndërkombëtarë Atjon Zhiti. Ky çmim jepet me motivacionin “për pasionin dhe sinqeritetin artistik në krijimtari” , ndërsa ky i ri jetoj shkurt, por jeta e tij meriton të nderohet dhe të nderon laueratët me ketë emër.

IWA BOGDANI, Prishtinë 2018

Juria sivjet vendosi që ky çmim t’i ipet poetës Susana Roberts nga Argjentina. Poetja Roberts u shkreh faleminderuese për çmimin, që siç tha ajo ishte çmimi i parë që merr nga një vend në Ballkan, ndërsa u shpreh shumë e lumtur ngase ky çmim mbanë emrin e një të riu i cili u nda heret nga jeta. Atjoni ishte një talent i lindur ku pata mundësinë të lexoj pak nga ai, por vërejta se Atjon Zhiti ishte një mençurak dhe i urtë. Ishte edhe djali i një të përsekutuari nga regjimi Komunist në Shqipëri Visar Zhiti. Ajo më tej shtoj se do ta ruaj ketë çmim si një gjë tepër e veçantë për mua dhe do ta bashkëndjejë me prindërit e tij, mungesën e këtij talenti.

Shih tek faqja zyrtare:

http://www.iwabogdani.org/2018/11/26/susana-roberts-argentina-laureate-of-atjon-v-zhiti-prize-2018/

Një CV e shkurtër për Atjon V. Zhiti

“!9 vjeçari i përhershëm”, Atjon V. Zhiti, dinte të jepte shumë dashuri e vrull ndër shokët e shoqet e miqtë, pëlqente artet, filozofinë dhe muzikën, gjuhët e huaja dhe shkencat politike dhe buzëqeshte çiltërsisht, duke mbetur ideal shpirtëror i brezit të tij.

– Lindi në qytetin e Vlorës (Shqipëri) në 30 gusht 1995 dhe u rrit më shumë në Romë (Itali), ku prindërit punonin si diplomatë.

– Kur ishte 3 vjeç e gjysmë iu botua një viziatim për “Nënë Teerzen” dhe shkruajtën gazetat në Vatikani dhe në Shqipëri. Hapi një “ekspozitë fëminore” në shtëpi në Romë dhe më pas një tjetër në Vlorë, në kopshtin e shtëpisë së gjyshit, ku vizatimet e tij u varën pemëve.

– Shkollën fillore e kreu në Tiranë, në shkollën katolike “Ylber”.

– Arsimin 9 vjeçar e kreu në Romë në shkollën e muzikës “Giuseppe Sinopoli”, mësoi flautin dhe dha disa koncerte me orkestren e shkollës.

– Nisi studimet në liceun e njohur klasik të Romës “Giulio Cesare”, ku krahas italishtes dhe anglishtes, që i njihte mirë, studio dhe greqishten e vjetër dhe latinishten.

– Vizitoi të gjitha muzeumet e Romës dhe në qytete të tjera, Tiranë, Firence, Venecia, Paris, etj, e deri në Chicago, SHBA

– Përfundoi gjimnazin “Ismail Qemali” në Tiranë dhe bëri kurse kualifikimi për gjuhët spanjisht, frengjisht e gjermanisht.

– Fiton një bursë për të vazhduar studimet për Filozofi në Universitetin Katolik të Milanos “Sacro Cuore”. Vitin e parë e kryen me rezultatre të larta.

– Pranohet si antari më i ri i PEN Clubit Italian. Krahas shkrimtarve në Shqipëri dhe Kosovë, njihet me poetë të njohur nga bota, Sebastiano Grasso, Mario Luzi, Adonis, Hermann Nitsch, Jevtushenko, nobelistin Derek Walcott dhe e tërheqin përkthimet.

– Dalin libra me vizatime të Atjonit në ballinë.

– U bë antar i Parlamentit Europian Rinor duke përfaqësuar Shqipërinë në disa Konferenca sin ë Spanjë, Letoni, etj.

– Në vitin e dytë universitar nis botimet e eseve të para të tij filozofike në Shqipëri dhe Kosovë dhe në median shqiptare në diasporë, Itali, Zvicër, Angli, SHBA.

(… 20 dhjetor 2014 – Tragjedia… aksidenti rrugor… Të gjitha gazetat shqiptare në Shqipëri, në Kosovë dhe kudo në diasporën shqiptare në botë, madje dhe nga media italiane, japin lajmin tronditës…)
– Botohet libri i parë i Atjon me ese e shkrime të tjera “Për atë që dua(m)”
– Hapet ekspozita “Një kuti me xiëllonja” me piktura të Atjonit në Universitetin “Polis”, në Tiranë
– Botohet Albumi “Opera Atjon” në shqip dhe italisht me të gjitha pikturat e tij.
– Dalin librat me tregime “Valixhja e shqyer” dhe me poezi “Të rritesh nga dashuria” të babait të Atjonit dhe me ilustrime të Atjonit si bashkautor.
– Festali Ndërkombëtar i Filmit “Giffoni” jep çdo vit çmimin “Atjon Zhiti” për anëtarin më të mire të jurisë, ku Atjoni bënte pjesë.
– Një rruge në Tiranë i është vendoaur nga Bashkia e Kryeqytetit emri: “RRUGA E ATJONIT”.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Edhe UNMIK-u dhe Rezoluta 1244 kundër “Zajednicës” (DOKUMENT)

Që në vitin 2003, prej kur disa struktura politike të serbëve të Kosovës, në koordinim me Beogradin, shpallën për...

Angazhimi i qeverisë Kurti jep rezultatet: ‘Europa Nostra’ shqyrton vendimin e saj për Manastirin e Deçanit

Menjëherë pas ardhjes së qeverisë Kurti II, Organizata “Europa Nostra” kishte vendosur Manastirin e Deccanit në listën e monumenteve të rrezikuara. Kjo kishte ardhur...

Komike, Berisha merret me shfaqet teatrale/ Rudina Dembacaj: Keqpërdorimi i një komedie, njerëzit nuk jetojnë vetëm për politikë…

Ish kryeministri Sali Berisha, si gjithnjë ka reaguar referuar ‘denoncimit qytetar’, por siç duket këtë herë i ka tejkaluar limitet duke u marrë dhe...

Studiuesi Gazmend Kapllani nga SHBA: Padia e Berishës për Blinken, një komedi ballkanike

Studiuesi i njohur Gazmend Kapllani dhe drejtor i katedrës sëAlbanologjisë “Hidai Bregu” në Universitetin “De Paul” nëÇikago të SHBA deklaron se shpallja non grata...

Bujar Nishani: Nëse doni, betohem edhe në kuran, nuk kam biseduar me Berishën për Bashën

Kërkesa e “Grupit për PD” për largimin e Lulzim Bashës ngadrejtimi Partisë Demokratike është shoqëruar edhe me pyetjen se cili është pozicioni i Sali...

Më shumë artikuj të ngjajshëm