E diel, 25 Tetor, 2020

A ka zë varfëria? Apo ka vetëm dhimbje?

Duhet të lexoni

Belinda Balluku si një mundësi ndryshe për Kombinatin dhe njësinë 6

Nga Marjon Gorica Zonja të prirura drejt karrierës të cilat ndër vite janë ngritur në detyrë si shkak i punës...

Propagandoni për mos përdorimin e maskave, e këtej dizinfektoni vilat luksoze. Çfarë faji ju ka populli?

Nga Marjon Gorica Pikërisht sot, në kulmin e një pandemie globale ku të gjithë së bashku duhet të bëhmi një...

Covid 19 prek deputeten Gjylameti: Falenderoj gatishmërinë e stafit mjekësor!

Në vendin tonë numri i të infektuarve me Covid 19 vazhdon të mbaj shifra rekord, duke mos kursyer asnjë...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Refxhei Tola

A ka zë varfëria? Apo ka vetëm dhimbje? A bëjnë zhurmë shpirtrat kur përplasen me skamjen, dhe mbi të gjitha; sa rëndësi kanë të gjitha këto në një botë materialiste dhe me fasada plot shkëlqim?!

Këto ditë kam punuar me durim për një nga rastet më të ndjeshme që kam jetuar ndonjëherë. Një familje ku mizorisht përzihet dhimbja e humbjes së dashurisë hyjnore prindërore, me frikën për të nesërmen. 4 vajza të mbetura pa nënën dhe babain në moshë ende të mitur, mjaftueshëm te guximshme për të kërkuar ndihmë dhe siguri.

A mos ndoshta na duhet të perballemi me të tilla ngjarje rrëqethëse për të kthyer kokën drejt atyre fëmijëve që vijnë të na lusin pranë xhamit të makinës për disa qindarka? A mos ndoshta duhet të tregohemi pak më të vëmendshëm dhe më të guximshëm për të parë në sy fëmijë, shpirtrat e të cilëve jane përballur që herët me dhimbjen, me idenë se në këtë jetë skanë as gjë për të humbur, skanë shtëpi, skanë ushqim, as ëndrra nuk kanë…

Megjithatë ajo që më ngroh zemrën sot është ana njerëzore e një grupi të madh shoqëror. Është forca që unë gjej në kurajën që njerëzit kanë për të punuar gjatë gjithë ditës dhe për ti dhuruar ato para në emër të një kauze më të lashtë se vetë njerëzimi, bamirësisë. Unë besoj se varfëria nuk mund të sfidohet me para, por me emocion. Unë besoj se fundi i varfërisë është bamirësia.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Belinda Balluku si një mundësi ndryshe për Kombinatin dhe njësinë 6

Nga Marjon Gorica Zonja të prirura drejt karrierës të cilat ndër vite janë ngritur në detyrë si shkak i punës...

Propagandoni për mos përdorimin e maskave, e këtej dizinfektoni vilat luksoze. Çfarë faji ju ka populli?

Nga Marjon Gorica Pikërisht sot, në kulmin e një pandemie globale ku të gjithë së bashku duhet të bëhmi një zë, për të luftuar me...

Covid 19 prek deputeten Gjylameti: Falenderoj gatishmërinë e stafit mjekësor!

Në vendin tonë numri i të infektuarve me Covid 19 vazhdon të mbaj shifra rekord, duke mos kursyer asnjë grup moshë. Një nga personat që...

Shfaqet Fatos Nano, ja politikani që i rri përkrahë: Miqtë e vjetër nuk të lodhin kurrë.

Ndonëse lideri historik i së majtës shqiptare Fatos Nano është larguar nga jeta publike, shpesh herë shumë njerëz janë të interesuar në lidhje me...

Super komedia me super aktorët, shfaqja që nuk duhet humbur!

Nga Marjon Gorica E çfarë më mirë se pak humor në këto kohë të vështira që po jetojmë do të na bënte mirë? Ndonëse situata e...

Më shumë artikuj të ngjajshëm