E premte, 23 Tetor, 2020

A duhej duartrokitur Jakupi, gazetari që mbroi dinjitetin e medias?

Duhet të lexoni

Karta e Studentit/ Kërkesa dhe pajisja për një përdorim masiv të saj!

Nga Marjon Gorica Në fillimet e mia të aktivizimit në shoqërinë civile, diku 8 vite më parë e shihja kartën...

Almin Shaqiri, i riu shqiptar në Luginën e Preshevës rikthen traditën: Në sofër me këngën shqipe!

Almin Shaqiri është një i ri shqiptar i cili jeton dhe punon në Preshevë. I angazhuar dhe njohur nga...

Nga Roland Qafoku posaçërisht për ‘Fjala’: Ismail Kadare apo Dritëro Agolli?

Nga Roland Qafoku – Rubrika “Vera e re në fuçinë e vjetër” Shqipëria është një komb shumë i vogël për...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Foli drejt për të vërtetën duke mbrojtur dinjitetin e medias, duke vënë në dukje forcën dhe qendrimin që ne kemi, e sigurisht në mënyrë të pa ndikuar nga individ me influenë politike.


Jakupi, gazetari që mbrojti dinjitetin e medias në mes të shumë kolegëve e pronar mediash nuk u duartrokit, nuk u përshëndet, nuk mori vëmendjen e qytetarëve. E dini pse? Sepse foli për impaktin që politika ka tek pronarët e medias, foli drejt dhe ja tha në sy Lulzim Bashës se çfarë është bërë e po bëjnë me mediat e gazetarët.
A ishte ajo një tavolinë gazetarësh?
Ku ishin gazetarët e nderuar të cilët në shi, diell, borë e acar rrinë në terren për të raportuar veprimtarinë e tyre?
Gazetarët të cilët me përkushtim e dinjitet prej vitesh punojnë të pa paguar siç duhen, gazetarët të cilët e bëjnë me përkushtim dhe dinjitet punën e tyre e jo si disa nga ata në atë tavolinë gjobaxhinjë e të pa moral.

Një gazetar si Jakupi duhej vlerësuar madje nga të gjithë ne, pasi zërin tonë ngriti, zërin e shumë personave të cilët për fat të keq e kanë të pa mundur ose tremben që të flasin.
Ja pra, ne nuk mbrojmë njëri tjetrin, ne nuk suportojmë njëri tjetrin, ne nuk vlerësojmë as ata që na mbrojnë ne!

Gazetarin e Telegrafit nuk e njoha dje nëpërmjet rrjeteve sociale, por e kam njohur më parë, kemi shkëmbyer disa takime sëbashku dhe e kam parë profesionalizimin që ai ka, madje kam mësuar e prej tij.
I ardhur nga Greqia për të kontribuar në median vendase.
Ja pra fatkeqësisht askush nuk denjoi ta duartrokiste kolegun tonë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Karta e Studentit/ Kërkesa dhe pajisja për një përdorim masiv të saj!

Nga Marjon Gorica Në fillimet e mia të aktivizimit në shoqërinë civile, diku 8 vite më parë e shihja kartën...

‘Mos sfidoni shtetin!’ Rama ‘presion’ pronarëve të lokaleve: Do merrni goditje marramendëse!

Falë NATO dhe SHBA shteti ynë u pajis sot me 60 respiratorë të rinj. Gjatë pritjes së ketyrë pajisjeve spitalore, kryeministri Edi Rama ka...

Almin Shaqiri, i riu shqiptar në Luginën e Preshevës rikthen traditën: Në sofër me këngën shqipe!

Almin Shaqiri është një i ri shqiptar i cili jeton dhe punon në Preshevë. I angazhuar dhe njohur nga i gjithë komuniteti për aktivizimin...

Nga Roland Qafoku posaçërisht për ‘Fjala’: Ismail Kadare apo Dritëro Agolli?

Nga Roland Qafoku – Rubrika “Vera e re në fuçinë e vjetër” Shqipëria është një komb shumë i vogël për të pasur një shkrimtar të...

Roland Qafoku posaçërisht për “Fjala”/⁷Një analizë për fjalimin me 10569 fjalë të Edi Ramës në Asamblenë e PS-së

Nga Roland Qafoku Me 10 mijë e 569 fjalë të përdorura në 1 orë e 51 minuta e 39 sekonda, Edi Rama arriti të premten...

Më shumë artikuj të ngjajshëm