E hënë, 13 Korrik, 2020

Rikthimi i vizave, Gorica: Krimi shqiptar në Europë nuk lindi sot!

Duhet të lexoni

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan:...

LAJMI I FUNDIT/ Virusi del jashtë kontrollit, shënohet rekordi i zi brenda 24 orësh

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar sot rekordin e ri të Covid 19. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer...

LAJMI I FUNDIT/ Rritet numri i rasteve të infektuara, kurba nuk njeh zbritje

Sërish numër i lartë rastesh me Covid-19 në Vend, ku gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 90 raste...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Shpesh kohët e fundit në shumë raporte ndërkombëtare, artikuj, apo botime shqiptarët janë cilësuar si kryesuesit e tregut të lëndëve narkotike dhe krimit të organizuar në Europë. Duket se kjo po vërtetohet dita ditës, pas arrestimeve të bandave shqiptare falë operacioneve ndërkombëtare.

Mendoj se ky është një nga problemet më të mëdha të Shqipërisë. Përtej polemikave të dëmtimit të imazhit të vendit tonë në aspektin e turizmit, kulturës dhe sigurisë që të huajt mendojnë se Shqipëria u ofron, përhapja e shpejtë e këtyre organizmave që marrin frymë përmes strukturimit të Krimit të Organizuar, po ndikon dhe në negociatat e Shqipërisë me Bashkimin Europian. Së fundmi u njohëm me vendimin e Parlamentit Hollandez për vendosjen e vizave me vendin tonë, një hap ky që e kthen Shqipërinë pas në kohë.

Krimi i organizuar shqiptar në Europë ka ndikime të mëdha në vende të ndryshme, ku sigurisht kryesojnë vendet e mirëqenies së lartë sociale, si Zvicra, Hollanda, Belgjika, Britania etj. Megjithatë kryesimi i tregut të zi të lëndëve narkotike, dhe pushteti mbi krimin e organizuar tregon se koha në të cilën veprimtaria e këtyre individëve ose bandave në këto vende është e hershme, përpara se Shqipëria të liberalizonte vizat. Krimi shqiptar i organizuar në Europë nuk lindi sot, ai u gjenerua që në vitet e para të pluralizmit, për të drejtuar sot terrene ndërkombëtare.

  1. Jam në një pozitë pak a shumë të çuditshme. Dua të pyes Zotin .Ksenofon Dilo, sigurisht me respekt por edhe pa fshehur habinë time:Vallë me të vërtetë mendon se , ata, kriminelët do mundnin ndonjëherë të bënin qoftë edhe një të mirë? dhe kjo çdo të thoshte? Për mua ajo do të ishte një plus që do tja shtoja emrit tuaj dhe vetëm sepse deri në fund përpiqeni edhe tek më çnjerëzorët të ngjallni një fije njerëzore, Ju përgëzoj për këtë , sepse tregon me të vërtetë se jeni aq shumë zemër madh, sa do të mundnit me forcën e mendimit tuaj të gjeni edhe tek krimineli…njeriun. Më falni që do të desha tju kujtoj se ..ujku dhe qimen po e ndërron , dhëmbët e tij gjithmonë tregon…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Dieta liberale e Shpendit III (DLS III)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan:...

Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan: Dr. Shpend Pula Te nderuar, po...

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I)

Dieta Liberale e Shpendit I (DLS I) Dieta Liberale e Shpendit II (DLS II) Dieta liberale e Shpendit III (DLS III) Shkruan: Dr. Shpend Pula Qellimi i shkrimit...

KRUJË/ Arrestohen 4 të rinj, shfrytëzuan seksualisht një 17-vjeçare dhe …

Policia e Krujës ka arrestuar 4 persona që ushtronin veprimtari kriminale në fushën e kultivimit të kanabisit dhe shfrytëzuan seksualisht një 17-vjeçare. Gjithashtu janë...

Petro Koçi: Përtej dallimeve partiake, të vazhdojmë procesin e aplikimit për dëmet e tërmetit

Kryetari i Partisë Socialiste, Njësia nr.6, Petro Koçi i ka bërë thirrje banorëve të Kombinatit të prekur nga dëmet e tërmetit të aplikojnë për...

Më shumë artikuj të ngjajshëm