E enjte, 21 Janar, 2021

AKU zgjohet nga gjumi, konsumatorëve u rikthehet besimi tek institucioni

Duhet të lexoni

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Marjon Gorica

Prej vitesh Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ishte kthyer në një institucion famë keq për këdo që e dëgjontë apo njihte.  Sigurisht është një prej institucioneve më të rëndësishme për këdo nga ne, madje dhe për ata të cilët e kanë drejtuar ndër vite por që fatkeqësisht ranë viktima të disa individëve dhe e degraduan sigurinë ushqimore si mos më keq duke mos llogaritur që sot përvec se nuk janë në krye të këtij institucioni kaq të rëndësishëm konsumojnë ato produkte të cilat vetë i lanë ndër vite të tregtoheshin e të hynin në tregun vendas.

Unë jam një gazetar dhe rriskun në sigurinë ushqimore e shoh me aq sa mundem me llogjikën e një konsumatori e referuar njohurive të mia, ndërkohë sot situata është gjendur shumë herë më keq.

Shpesh herë në punën time kam ngritur zërin për këtë institucion, për shkeljet e rënda që drejtues të përgjithshëm të AKU kanë bërë, kam ngritur zërin për individë të cilët fatkeqësisht ndodhen dhe sot në këtë institucion duke u munduar të na përballin dhe me kushte jo të mira në lidhje me ato c’ka konsumojmë.

Ardhja në krye të këtij autoriteti i z.Agron Hetoja, si një personalitet i njohur dhe mirë menaxhues i institucioneve ka bërë që sot në kaq pak muaj të kemi një numër të madh masash, konfiskimesh, kthime në vendin e origjinës, ndalim të tregtimit të produkteve të cilat ne na dëmtojnë organizmin, ndalim e penalitete për tregtim nga kompani të mëdha e me emër  në vend të cilat fatkeqësisht në këto vite kanë pasur vetëm emrin e jo produktet.

Por nga hynë këto produkte?
Si u tregtuan në Shqipëri?
Si merr mundimin një subjekt të tentoj ende të fusi produkte nga jashtë vendit, jashtë cdo norme?

 Cdo pyetje e ka një përgjigje, e përgjigjja është mëse e qartë, deri më sot në Shqipëri ky autoritet ka qënë vetëm bankomati i disa partive të vogla të cilat për interesa kryetarësh janë përdorur për të arritur atje ku kanë dashur, ndërkohë sot kemi këto pasoja që këta individë kanë sjell.

Sigurisht që sot AKU nuk është në ditët më të mira të saj, pasi misioni dhe aspirata që z.Hetoja ka shfaqur kërkon nivele akoma më maksimale, por duket që ky institucion është në rrugën e duhur për të arritur atje ku duhet e për të përmirësuar një orë e më parë atë që të tjerët lanë pas.

Finalizimi me sukses kudo në Shqipëri i cdo aksioni është një ogur i mirë për qytetarët e për këtë institucion, pasi vetëm kështu ne konsumatorët jemi më të vetëdijshëm në ato c’ka konsumojmë e më të sigurt që denoncimet tona do të merren për bazë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në vitin 1998 për shpikjen e...

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt e vajzat tona atje, sa...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm