E hënë, 3 Gusht, 2020

Çnjerëzore deri në fund! Ne të gjithë e përdhunuam atë vajzë!

Duhet të lexoni

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Mirënjohja për dr.Kominin dhe 17 ditët e ankthit të familjes së prekur nga Covid 19

Nga Marjon Gorica Sot jam kontaktuar nga një mik i imi, me të cilin prej pak kohësh nuk kam pasur...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Refxhei Tola

Jo shokuese, as monstruoze, ngjarja e transmetuar ditën e djeshme ishte çnjerëzore nga fillimi deri në fund! 

Nuk di çfarë ishte më e frikshme në këtë histori, babai që përdhunonte vajzën për tre vite rresht, nëna që e pranonte si të mirëqenë dhe ishte mjaft e gatshme ta linte pas për të mbrojtur rehatinë e saj, oficeri i policisë që kishte kërcënuar vajzën pasi ajo e kishte denoncuar babain monstër, apo Kodi ynë Penal, që parashikon në maksimumin e tij 7 vite burg dhe një sërë lehtësirash për këtë krim që meriton shumë më shumë ndëshkim!  Nuk jam e sigurt, se më shumë se sa kaq është e frikshme vetmia dhe indiferenca e të gjitha atyre mësueseve që nuk mundën të zbulonin traumën morale që një vajzë 18-vjecare po jetonte për tre vite. Indiferenca e psikologut të shkollës ku ajo studionte, shërbimit social apo njerëzve që e rrethonin…

Ah moj Shqipëri e mjera Shqipëri! Shoqëria jonë na provoi dje se ku ka degraduar morali, njerëzorja, ku ka degraduar nderi dhe besa e shqiptarit! 

Ajo vajzë dje, me një kurajë të jashtëzakonshme, na tregoi të gjithëve se cfarë i kemi bërë shoqërisë sonë duke heshtur! Po duke heshtur! Duke heshtur ndaj dhunës, duke heshtur ndaj këtyre palo-ligjeve dhe ndaj indiferencës së njëri tjetrit! 

Ajo vajzë dje na dha të gjithëve ne një shuplakë të fortë, për të gjitha ditët dhe herët kur ne qëndruam indiferentë kur vajzat gratë dhe nënat tona u përdhunuan, mendërisht, fizikisht, shpirtërisht! 

Sot gratë shqiptare nuk janë të sigurta! Sot shteti nuk u jep viktimave të dhunës seksuale, as besimin minimal për të ngritur zërin e tyre… Sot duhet të flitej për këtë vajzë më shumë se për votimet, më shumë se për politikanët, sot duhet të arrestohej edhe nëna e saj që mbuloi me një pafytyrësi çnjerëzore krimin e burrit të saj, duhet të arrestohej edhe oficeri që i kishte bërë presion dhe e kishte kërcënuar! Sot Ministri i Brendshëm i kishte borxh të gjitha vajzave, grave, nënave shqiptare një FALJE në emër të një institucioni që nuk ja dha dot kurrë forcën viktimave të krimit të marrin kurajë për ti thënë ndal dhunës dhe përdhunimit! 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Ndërron jetë si pasojë e Covid mjeku i njohur i Tropojës

Burime për mediat bëjnë me dije se mjeku i njohur, Anibal Byberaj ka ndërruar jetë mbrëmjen e së dielës nga Covid-19. Pneumologu ishte paraqitur një ditë...

Urimi i veçantë i Spiropalit për festën e Kurban Bajramit: Lutem për të sëmurët dhe familjarët e tyre

Besimtarët myslimanë në Shqipëri dhe në të gjithë botën kremtojnë sot Festën e Kurban Bajramit. Krahas figurave politike që kanë uruar besimtarët myslimanë në këtë...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar një vëmendje shumë më të...

Më shumë artikuj të ngjajshëm