E premte, 22 Janar, 2021

Reformoi AKU-në, shkarkohet drejtuesi më i suksesshëm i institucionit më të rrezikshëm në vend

Duhet të lexoni

MSH: Rriten ndjeshëm rastet e reja me Covid, 25 të infektuar në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar së fundmi se në 24 orët e fundit janë testuar 173 qytetarë të dyshuar...

Paralajmëron shkenctarja kineze nga Wuhan: Do të ketë shpërthime të tjera virusesh!

Një shkenctare kineze e cila pak muaj më parë jehoi në të gjithë botën, paralajmëron se koronavirusi është vetëm...

COVID-19 drejt largimit nga Italia, 92 viktima në 24 orë

Në 24 orët e fundit në Itali janë regjistruar 92 viktima e 300 raste pozitive më shumë. Numri i pacientëve...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Refxhei Tola

Sot u shkarkua nga detyra Agron Hetoja, Drejtori i Përgjithshëm i Autoritetit Kombëtar të Ushqimit. Mendoj se do të na duhet edhe shumë kohë për tu njohur me një tjetër drejtues që do ti japë jehonë zërit të një institucioni që i jep jetë sigurisë Kombëtare të Ushqimit. 

Të gjithë ne e dimë sa të pasigurtë jemi në ato që konsumojmë. E shohim cdo ditë në markete, ku na kap paniku i produkteve të skaduara, e shohim edhe në tregjet e fruta perimeve, ku problem është niveli ekstremisht i lartë i pesticideve. Por jam e sigurt se të gjithë biem dakord të themi se në 8 muajt e fundit, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit realizoi aksionet më të mëdha të ndërmarra në mbrojtje të konsumatorit.

Agron Hetoja i dha emër një institucioni që praktikisht ka qenë vatër intrigash dhe gjobash, ku papërgjegjshmëria ishte legjitime. Gjatë këtyre 8 muajve nën drejtimin e tij, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit bllokoi një numër shumë të madh ngarkesash me produkte mishi që cënonin sigurinë e konsumatorit. U gjobitën një numër shumë i madh subjektesh për mungesë dokumentacioni dhe kushtesh për garantimin e sigurisë ushqimore, por mbi të gjitha u vendos disiplinë në mënyrën e organizimit të subjekteve dhe rregullave përkatëse. 

Të gjitha këto detaje që sipër përmenda janë lehtësisht të verifikueshme. Personalisht i kam dhënë rëndësi të vecantë institucionit të AKU-së, për rolin e rëndësishëm që mban në shoqëri. Pikërisht në momentet kur fillova të mendoj se një drejtues pati mjaftueshëm kurajë për të sulmuar “të paprekshmit” që në kurriz të qytetarëve abuzojnë me sigurinë ushqimore, ky person shkarkohet. 

E megjithatë për kohën dhe hapësirën politike ku jetojmë, them se sduhet të cuditemi. Nuk është hera e parë që një person i suksesshëm largohet nga detyra. Këtë film e kemi parë me ministra e deputetë. Gjithësesi sot me vjen keq që një person që ja doli në pak kohë të mirë menaxhonte një institucion kaq të rëndësishëm dhe ti kthente integritetin institucional, u shkarkua me pretekstin e ristrukturimit të një mekanizmi që përditësimin e fundit e mori jo më larg së 8 muaj më parë! 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në vitin 1998 për shpikjen e...

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt e vajzat tona atje, sa...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm