E martë, 4 Gusht, 2020

E përjashtuan nga ekskursioni i shkollës, ish studenti shqiptar në Itali kërkon 400 mijë euro dëmshpërblim

Duhet të lexoni

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Mirënjohja për dr.Kominin dhe 17 ditët e ankthit të familjes së prekur nga Covid 19

Nga Marjon Gorica Sot jam kontaktuar nga një mik i imi, me të cilin prej pak kohësh nuk kam pasur...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Gjykata civile e Arezzo do të marrë së shpejti vendimin përfundimtar për çështjen që ka ngritur një ish-nxënës i shkollës së mesme ‘Città di Piero della Francesca’ në Sansepolcro në provincën e Arezzo. Endri Begaj, me origjinë shqiptare, u përjashtua nga një udhëtim shkollor vite më parë dhe sot ai kërkon kompensim prej 400 mijë eurosh nga shkolla.

“Ai duhet të përmirësohet, performanca e tij akademike është e dobët, dhe është e nevojshme që ai të studiojë më shumë se të tjerët nëse dëshiron të promovohet”, shpjeguan mësuesit, në njoftimin mbi arsyet e mos pranimit të Endri Begaj.

Në atë kohë ai ishte një djalë 12-vjeçar, por sipas klauzolës së avokatit të tij, Gabriele Magrini, trauma në lidhje me masën e marrë e bëri atë të ndjehej i diskriminuar dhe ishte pikënisja e peripecive dhe kontrasteve të mëvonshme.

Tani nëse ka pasur shkelje të një të drejte të tij apo jo, do të duhet të përcaktohet nga gjykatësit. Begaj dhe avokati i tij arritën të rrëzojnë situatën procedurale në gjykatën e apelit në Firence. Siç përcaktohet nga gjykatësit, çështja duhet të trajtohet nga gjykata e zakonshme civile, dhe jo nga gjykata administrative. Seanca e parë është caktuar për vitin 2020. Ndërkohë shkolla dhe ministria, të përbëra homologë të ish-studentit, do të detyrohen të paguajnë tarifat juridike.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim konsiderohet si tradhëti kombëtare, dhe...

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur e bënë mëkatin! Edhe kur ju...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Ndërron jetë si pasojë e Covid mjeku i njohur i Tropojës

Burime për mediat bëjnë me dije se mjeku i njohur, Anibal Byberaj ka ndërruar jetë mbrëmjen e së dielës nga Covid-19. Pneumologu ishte paraqitur një ditë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm