E shtunë, 11 Korrik, 2020

Arkitekturë e vërtetë xhamitë e ndërtuara nga osmanët!

Duhet të lexoni

LE VOLTAIRE/ Intervista e Ismail Qemalit më 1911 në Kostandinopojë, të pathënat e historisë

Nga Aurenc Bebja Francë – 7 Maj 2020 “Le Voltaire” ka botuar, të mërkurën e 8 marsit 1911, në faqen n°3,...

Arti në zi! Ndahet nga jeta i madhi Rikard Ljarja

Aktori dhe regjisori i madh shqiptar, Rikard Ljarja është ndarë nga jeta mbrëmjen e djeshme. Ai do të prehet...

KULTURË/ Brenda muzeut të Luvrit, në Paris (VIDEO)

Muzeu i Luvrit ndodhet në Paris, Francë. Ai është një nga muzetë më të mëdha dhe më të famshëm të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Ndërtesa bashkish të ndërtuara nga arkitektë italianë. Po dhe të tjera nga diktatura komuniste! A mos duhet të vijë një diktator apo okupator të na ndërtojë përsëri?! Arkitektura është arti dhe shkenca e projektimit. Me projektim arkitekturor lidhet funksionaliteti dhe estetika. Siç dihet arkitektura merret me përpunimin e hapësirave. Për të arritur një përpunim estetik, duhet dalluar arkitekturë nga shkencat e zbatuara.

Trashëgimia arkitektoriale është aq e larmishme, sa edhe e hershme. Arkitektura shqipëtare ka një histori. Ka një traditë, e udhëhequr nga kualiteti urban, por edhe ai social. Në sajë të së bukurës duhet të përfshihet në artet e bukura, sepse ajo është nëna e tyre . Ajo është kaq e pasur dhe aq e bukur me një material artistik. Në mënyrë të qartë duhet të jetë një art i veçant. Veçantia e saj qëndron në karakterin dhe natyrën e saj të dyfishtë.

Arkitektura, duke qënë art dhe dije, është edhe një disiplinë shkencore.

Arkitektura shqiptare ka një histori dhe një traditë. Është për të ardhur keq, që askund nuk sheh një analize apo edhe një përshkrim mbi arkitekturën. Po të ndjekësh me kujdes, nuk sheh një botim, që të flasë për këtë art të bukur. Madje në libraritë e qytetit sheh botime pafund mbi poezinë ,prozën ,romane etj,etj. Por asgjë për arkitekturën!

Shumë të rinj sot studiojnë në vendet perëndimore. Disa kanë zgjedhur si profesion arkitekturën. Por e shohin të pamundur që të vënë në zbatim këtë profesion. Arkitektura në Shqipëri është e herëshme. Pikënisja që nga banesat arkitektonike, të cilat janë gjithmonë e në humbje. Kjo, si nga vlera e mirmbajtja. Që në hershmëri qytetet shqipëtare u janë nënështruar studimeve të mirfillta urbanistike, Por a kemi një vënie në zbatim 100% të këtij studimi për sa i përket arkitekturës !? Projektimet në kohë të herëshme kanë pasur një domethënie të madhe si nga ana artistike por edhe nga ajo historike. Sot, në këtë vend nuk ka as një shtysë, apo inkurajim. Nuk arrihet të pranohet koncepti i të qënit , aftësi profesionale.

Pra arkitektura ka një ndikim të madh në shoqëri. Meriton të shihet në detaje, sepse ajo lëshon një ndjesi te njerzit. Një ndjesi, e cila harmonizon. Në ato vende ku arkitektura është shumë e zhvilluar ekziston mundësia edhe e një shoqërie të pasur në kulturë. Nuk mendoj se askush nga të rinjtë e ketij vendi nuk do kishte dëshirën të ushtronte aktivitetin e tij si arkitekt. Jam e bindur se vizioni i të rinjëve është ndryshe. Por fatkeqësisht vendi jonë nuk ofron mundësinë e një arkitekture të mirfilltë. Arkitektura është trazhgimni. Po ne, çfarë do t’ju lëmë trashëgimi brezave që do të vijnë?

ANILA AHMATAJ 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Petro Koçi: Përtej dallimeve partiake, të vazhdojmë procesin e aplikimit për dëmet e tërmetit

Kryetari i Partisë Socialiste, Njësia nr.6, Petro Koçi i ka bërë thirrje banorëve të Kombinatit të prekur nga dëmet...

Rëndohet situata në Infektiv, 4 persona në rrezik për jetën

Katër persona kanë humbur jetën tek Infektivi gjatë 24 orëve të fundit për shkak të koronavirusit. Ndërkohë ISHP ka konfirmuar 93 raste të reja me koronavirus...

LAJMI I FUNDIT/ Virusi del jashtë kontrollit, shënohet rekordi i zi brenda 24 orësh

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar sot rekordin e ri të Covid 19. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 420 testime për të dyshuar...

Shëngjin/ Mbytet 34- vjeçari nga Kosova, i mori jetën një gropë në det

Është gjetur i mbytur në bregdetin e Lezhës një 34 vjeçar nga Ferizaj, Kosovë. Ngjarja ka ndodhur pasditen e sotme (10 korrik), trupi i...

Petro Koçi shpalos platformën organizative: Po rindërtohet një Kombinat modern

Kryetari i Partisë Socialiste për Njësinë nr.6, Petro Koçi, ka publikuar në faqen e tij zyrtare në Facebook platformën me të cilën do të...

Më shumë artikuj të ngjajshëm