E shtunë, 15 Gusht, 2020

Nëse vëllai im nuk ishte Zot, pse trajtohej si i tillë?

Duhet të lexoni

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Gjëja e parë që mbaj mend nga fëmijëria, është diçka e dhunshme. Isha katër vjeç kur nëna ime, zakonisht shumë e butë, më dha një shuplakë fytyrës. Pse? Sepse duke imituar tim atë në mënyrën se si lutej, në vend që të kthehesha me fytyrë nga Meka, isha kthyer drejt vëlliat tim gjashtë vjeçar, Aliut. Unë mendoja që ai ishte Zoti vetë. Nga ta dija që nuk ishte ashtu? Edhe pas tridhjetë e dy vjetësh, e mbaj mend djegien e asaj shuplake dhe zgjimin e disa pyetjeve: Nëse vëllai im nuk ishte Zot, pse trajtohej sikur të ishte i tillë?

Në familjen me 10 vajza e një djalë, mbretëronte frika se ndoshta nuk do të kishte më meshkuj të tjerë, frika se ndoshta Zoti e kishte mallkuar shtëpinë tonë për të patur vetëm vajza. Nëna ime e kalonte çdo shtatzani me frikë, duke u lutur për një djalë, por edhe e tmerruar nga mendimi se mos bënte përsëri vajzë. Fati deshi që ajo të lindte vajzë pas vajze deri sa ne u bëmë dhjetë.

Ajo që nëna ime druante më fort se çdo gjë, u bë realitet kur im atë mori një grua tjetër, më të re, me qëllim që të bënte djemtë e dëshiruar me aq zjarr. Gruaja tjetër lindi tre djem, të gjithë të vdekur, e kështu ai e ndau. Më në fund, me gruan e katërt bëri shumë djem, por vëlli im i madh, quhej i pari i fëmijëve e për këtë arsye kishte pushtet të pakufijshëm.

Ashtu si motrat e tjera edhe unë hiqesha sikur e adhuroja tim vëlla, por në të vërtetë e urreja, me atë urrjetje që mund të kultivojnë vetëm shpirtrat e shtypur.

(Fragment nga libri “Princesha” i Jean Sasson)

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Humb jetën kolonel Shena, zv.ministri Koçi: Do mbetesh ushtarak i shkëlqyer,nuk mundëm ta shpëtonim nga kthetrat e leuçemisë akute

Marjon Gorica Është ndarë nga jeta ditën e sotme, kolonel Shena, një ushtarak i mirënjohur me një kontribut të çmuar,...

U tha se po bëhej ndërtim pa leje në plazh, gazetari publikon Fake News: “Verifikoni lajmet që publikoni!”

Ditën e sotme në media qarkulloi një lajm se një ndërtim pa leje po ngrihej në një nga plazhet e virgjër të Durrësit. Pa...

Zgjedhjet e 2021-shit/ Erion Veliaj, ai që ka në dorë betejën e PS-së

Nga Roland Qafoku Në fushatën e vitit 2021 epiqendra do të jetë kryeqyteti, jo vetëm nga numri i lartë i deputetëve që nxjerr, 35 të...

Del para Gjykatës 44 vjeçari që therri nënën e tij: Nuk pendohem, më bëri magji!

Është vendosur nga Gjykata masa e arrestit ndaj 44-vjeçarit Olsi Çekiçi, i cili theri nënën e tij 70-vjeçare. Katër ditë pas ngjarjes makabër, 44-vjeçari ëshë...

LAJMI I FUNDIT/ Ulen shifrat e humbjeve nga Covid në Shqipëri, por…

Në 24 orët e fundit në vend, u shënua 1 viktimë si pasojë e Covid-19. Ndërkohë, u realizuar 506 teste, dhe u konfuirmuan 125...

Më shumë artikuj të ngjajshëm