E martë, 4 Gusht, 2020

Nëna shpërthen në lot: Ma morën djalin për t’ia dhënë një çifti homoseksualësh

Duhet të lexoni

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Mirënjohja për dr.Kominin dhe 17 ditët e ankthit të familjes së prekur nga Covid 19

Nga Marjon Gorica Sot jam kontaktuar nga një mik i imi, me të cilin prej pak kohësh nuk kam pasur...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Historia e Robertës nuk është vetëm historia e një nënë që po përpiqet të sjellë fëmijët e saj në shtëpi. Është historia e prindërve që vijnë nga një e kaluar e vështirë dhe po përpiqen të rindërtojnë enigmën e jetës së tyre.

Roberta është sot 32 vjeç. Ajo ishte 24 vjeç kur shërbimet sociale të Komunës së Torinos i morën 3 fëmijët e saj, Riccardo, Maria dhe Ginerva. “Shkova t’i marr në shkollë dhe nuk i gjeta, ata m’i kishin marrë”, ka rrëfyer Roberta për Il Gioranle.it.

Roberta dhe fëmijët kanë jetuar për disa kohë në një komunitet për nëna me fëmijë në një provincë të Torinos. “Kur zbulova se ish-burri im drogohej, iu kërkova ndihmë punonjësve socialë, të cilët më pas na dërguan në komunitet”, ka treguar Roberta.

Ajo që presupozohej të ishte si mënyra e duhur për të mbrojtur familjen, rezultoi shkaku që ata të mos ishin më bashkë. Roberta përfundoi në mes të rrugës, ndërsa fëmijët u dërguan në komunitete të ndryshme për të mitur.

Situata zhbllokohet në vitin 2014. Maria dhe Ginerva i janë besuar tezes, ku janë akoma edhe sot, por historia e Rikardos është më e ndërlikuar. Vogëlushi iu besua gjyshes e cila hoqi dorë prej tij pas pak kohësh.

Në vitin 2016 Rikardo ishte 10 vjeç. Pasi u refuzua nga gjyshja e tij iu besua një çifti homoseksual. “Ata thonë se duan të mirën e djalit tim, por a ka ndonjë fëmijë që nuk do të donte të rritet me nënën dhe babain”, ka rrëfyer Roberta.

Avokatja Simona Donati e cila së bashku me kolegun e saj Silvio Delfino po ndjek çështjen e Robertës, sqaron se “ndryshe nga birësimet nuk ka asnjë dispozitë që ndalon edukimin e një fëmijë nga një çift homoseksual, madje as që e lejon atë”.

Ligji 184 i vitit 1983 përcakton se “ i mituri që privohet përkohësisht nga një mjedis familjar, i besohet një familje, mundësisht me fëmijë të mitur, ose një personi të vetëm, të aftë të sigurojë mirëmbajtjen, arsimimin, edukimin dhe marrëdhënien afektive që i duhet”. Shkurt, për çështjet e kujdestarisë legjislacioni krijon një rrugë të shpejtë për familjet tradicionale dhe nuk ka asnjë referencë për sindikatat civile.

Siç u zbulua nga këshilltari rajonal i “Fratelli d’Italia”, Maurizio Marrone, “për të menaxhuar kujdestarinë e të miturve nga çiftet homoseksuale është një punonjës social i komunës i cili i përket komunitetit LGBT”. Sipas mediave italiane këtu kemi të bëjmë me një konflikt të hapur interesi që mesa duket nuk i shqetëson autoritetet. Për më tepër në janar të vitit 2017 punonjësi i komunës, aktivist i LGBT mori pjesë në një takim publik “për të reflektuar mbi kujdestarinë e të miturve nga homoseksualët”.

Në mesin e dëshmive është edhe ajo e dy prindërve homoseksualë me të cilët jeton djali i Robertës. E gjitha kjo nën patronazhin e administratës.

“Pyesim veten nëse familjet e varfëra në Torino janë shndërruar në park safari për çiftet e pasur homoseksualë që kërkojnë të birësojnë fëmijë”, ka deklaruar Marrone.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Ndërron jetë si pasojë e Covid mjeku i njohur i Tropojës

Burime për mediat bëjnë me dije se mjeku i njohur, Anibal Byberaj ka ndërruar jetë mbrëmjen e së dielës nga Covid-19. Pneumologu ishte paraqitur një ditë...

Urimi i veçantë i Spiropalit për festën e Kurban Bajramit: Lutem për të sëmurët dhe familjarët e tyre

Besimtarët myslimanë në Shqipëri dhe në të gjithë botën kremtojnë sot Festën e Kurban Bajramit. Krahas figurave politike që kanë uruar besimtarët myslimanë në këtë...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar një vëmendje shumë më të...

Më shumë artikuj të ngjajshëm