E martë, 4 Gusht, 2020

Vettingu në krizë financiare/ Fino: Fondet duhet të rishikohen

Duhet të lexoni

Urimi i veçantë i Spiropalit për festën e Kurban Bajramit: Lutem për të sëmurët dhe familjarët e tyre

Besimtarët myslimanë në Shqipëri dhe në të gjithë botën kremtojnë sot Festën e Kurban Bajramit. Krahas figurave politike që kanë...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Institucionet e Vettingut  prej 2 muajsh janë në vështirësi financiare, gjë që ka sjellë edhe probleme me dhënien e pagave.

Shqetësimi erdhi nga Kryetarja e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit dhe  Komisionit të Pavarur të Kualifikimit. Natasha Mulaj dhe Genta Bungo, të cilat theksuan se kjo situate vjen për shkak se janë keqllogaritur pagat dhe shpërblimet,  kryesisht sa i përket vjetërsive në punë.

 “Buxheti i miratuar ka qenë i pamjaftueshëm për plotësimin e nevojave të kolegjit. Dmth nuk kemi pasur fondin e pagave për dy muajit e fundit, nëntor dhe dhjetor të vitit 2019.”, u shpreh Bungo.

 “Ndryshimi mes asaj që ne kërkojmë dhe asaj që është parashikuar nga ministria e Financave qëndron vetëm në zërin e pagave ku problemi është thjesht për efekt të vjetërsisë së këshilltarëve.” theksoi Mulaj

I ashpër ishte relatori Bashkim Fino, i cili tha se këto dy institucione kanë vepruar në kundërshtim me ligjin sa i përket pagave dhe shpërblimeve, ndërsa kritikoi qeverinë duke theksuar se duhej të kishte nxjerrë një vendim për këtë çështje. Fino kërkoi kontroll parlamentar për institucionet e drejtësisë.”

“Fondet e tyre janë të sakta, duhet të rishikohen edhe njëherë, por unë mendoj se këta i kanë fondet e qarta se e kanë numrin ekzakt. Tek këta duhet bërë një kontroll financiar. Edhe nëse nuk e bën KLSH ta bëjmë ne.”, tha ai.

Drejtuesja e KPA-së, ngriti shqetësim duke theksuar se trajtimet financiarë kanë bërë që shumë punonjës të dorëhiqen nga ky institucion. Në këtë pike reagoi kryetari i komisionit, Ulsi Manja.

Sot, shteti janë gjetur lekët për ta çuar deri në fund zbatimin e reformës në drejtësi. 1.1 mld shtesë është fondi në buxhet për reformën në drejtësi. “ theksoi Manja.

Para komisionit të ligjeve  fonde shtese në buxhetin  e vitit 2020,  kërkuan të gjitha institucionet e drejtësisë, përfshirë gjykatën kushtetuese, këshillin e lartë gjyqësor apo këshillin e lartë të prokurorisë. Këto fonde kryesisht kërkohen për investime infrastrukturore apo shtim personeli.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Ndërron jetë si pasojë e Covid mjeku i njohur i Tropojës

Burime për mediat bëjnë me dije se mjeku i njohur, Anibal Byberaj ka ndërruar jetë mbrëmjen e së dielës nga Covid-19. Pneumologu ishte paraqitur një ditë...

Urimi i veçantë i Spiropalit për festën e Kurban Bajramit: Lutem për të sëmurët dhe familjarët e tyre

Besimtarët myslimanë në Shqipëri dhe në të gjithë botën kremtojnë sot Festën e Kurban Bajramit. Krahas figurave politike që kanë uruar besimtarët myslimanë në këtë...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar një vëmendje shumë më të...

Më shumë artikuj të ngjajshëm