E mërkurë, 8 Korrik, 2020

Gruaja që fotografoi 20 vjet mafian: Kur kam parë për herë të parë një kufomë…

Duhet të lexoni

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Letizia Battaglia ishte e bindur që do të vritej, ose më keq. Ajo i dinte më mirë se shumëkush shumicën e mënyrave të tmerrshme me të cilat janë dhunuar viktimat e mafias.

“Më kërcënuan me vdekje përmes thirrjeve telefonike dhe letrave anonime”, ka deklaruar Letizia. Por ajo vazhdoi, për 20 vite dokumentoi përmes fotografisë krimet më të tmerrshme të mafies. Disa nga imazhet e fotografes janë përdorur si prova në seancat gjyqësore.

Ajo tashmë është 84 vjeç. E para grua italiane fotografe e gazetave është subjekt i një filmi të ri dokumentar nga regjisori Kim Longinotto, i quajtur “Të fofografosh mafian”. “Vrasja jote e parë, nuk të lë kurrë”, shprehet Battaglia para kamerave, duke kujtuar trupin e parë të vdekur vetëm tri ditë pasi nisi punën në një gazetë në Palermo.

Ajo kujton pamjet, erën dhe tronditjen që ndjeu kur ndodhej para kufomës. Ajo që nuk dinte asokohe ishte fakti se ky trup ishte vetëm një nga qindra viktima, fillimi i “një arkivi gjaku”. Kufomat pa jetë apo vuajtjet në fytyrat e familjarëve, Battaglia i dokumentoi të gjitha.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Petro Koçi: Kombinati së shpejti një pol modern i kryeqytetit

Marjon Gorica/ Gazeta Ora Kryetari i sapo zgjedhur i PS për njësinë nr.6, Petro Koçi, e ka komentuar projektin e...

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin Qershor 2020, Lëvizja Vetëvendosje do...

Entela Binjaku: “Darlin dhe shoqet”, vajzat fierake shkëlqejnë në garën skenike

Nga Entela Binjaku Në një shfaqje plot ngjyra dhe gjallëri, në qiellin e hapur të Amfiteatrit të Parkut të “Liqenit Artificial” të Tiranës është mbajtur...

LAJMI I FUNDIT/ Humb jetën një tjetër mjek si pasojë e Covid-19

Ka humbur jetën si pasojë e Covid-19 një tjetër mjek në vend. Ministria e Shëndetësisë ka dhënë lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta këtë...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të shekullit të kaluar. Ishte fat...

Më shumë artikuj të ngjajshëm