E hënë, 26 Tetor, 2020

Mediat e huaja pasqyrojë situatën në Shqipëri: Zbehen shpresat për gjetjen e të mbijetuarve

Duhet të lexoni

Mbyllja e sheshit ‘Shqiponja’, nëndrejtori i ARRSH, Koka: Do punohet  24 orë pa ndalim

I ftuar në Vizion Plus nëndrejtori i ARRSH Erion Koka ka folur në lidhje me menaxhimin e situatës në...

1 mijë shqiptar drejt amerikës, gjykata jep 192 vite burg për bandën e trafikimit

192 vite burgim ka dhënë Gjykata e Posacme për arrestimin e 35 personave, bandë e trafikimit të shqiptarve drejt...

Hiqen 23 patenta e arrestohen 3 persona, të dehur në rrugët e Tiranës

Ashtu si cdo fundjavë dhë kësaj rradhe Policia Rrugore ka zbarkuar në rrugët e kryeqytetit, duke marrë masa ndaj...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Mediat e prestigjoze ndërkombëtare si Reuters, New York Times, BBC News apo AFP vazhdojnë të pasqyrojnë situatën e rëndë në vendin tonë.

“Shpresat për të gjetur të mbijetuar janë zbehur,”-e ka titulluar BBC artikullin e tij për tërmetin në Shqipëri.

Ndërsa në artikull vazhdon të raportojë: “Të afërmit e njerëzve, shtëpitë e të cilëve u shkatërruan në tërmetin më të fuqishëm të Shqipërisë në dekada, janë në pritje të lajmeve, pasi ekipet e kërkimit gjetën më shumë trupa në rrënoja dhe numri i të vdekurve u rrit në 40.”

Duke cituar Ministrinë e Mbrojtjes, BBC raporton: “Dhjetë viktima të tjera u gjetën gjatë natës. Në mesin e viktima ka edhe fëmijë.”

Ndërsa shton: “Ekipet e shpëtimit nga Serbia, Italia, Franca, Greqia, Zvicra, Turqia dhe Kroacia po ndihmojnë në kërkimet për gjetjen e të humburve në rrënoja.”

Gjithashtu Reuters pasqyron situatën duke shkruar se Shqipërisë i mungojnë njohuritë për të reaguar në raste të tilla.

“E kursyer nga tërmetet vrastare që nga viti 1979, Shqipërisë i mungojnë njohuritë për shpëtimet,”-shkruan Reuters.

Në artikull shkruan edhe për familjen Lala që u shua nga tërmeti pas shembjes së vilës 4 katëshe.

“Berti Lala, 40 vjeç, vëzhgoi oficerët italianë të shpëtimit që janë në kërkim për djalin dhe vajzën binjake, rreth 2-vjeç, djalin tjetër rreth 6-vjeç,  bashkëshorten e tij dhe vëllain e madh të paralizuar Ata ishin të gjithë në katin e dytë të një shtëpie katër-katëshe të shembur, të ndërtuar në zonën e ish-Kënetës,”-raporton media.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Mbyllja e sheshit ‘Shqiponja’, nëndrejtori i ARRSH, Koka: Do punohet  24 orë pa ndalim

I ftuar në Vizion Plus nëndrejtori i ARRSH Erion Koka ka folur në lidhje me menaxhimin e situatës në...

1 mijë shqiptar drejt amerikës, gjykata jep 192 vite burg për bandën e trafikimit

192 vite burgim ka dhënë Gjykata e Posacme për arrestimin e 35 personave, bandë e trafikimit të shqiptarve drejt SHBA-ve dhe Kanadasë. Grupi kriminal u...

Hiqen 23 patenta e arrestohen 3 persona, të dehur në rrugët e Tiranës

Ashtu si cdo fundjavë dhë kësaj rradhe Policia Rrugore ka zbarkuar në rrugët e kryeqytetit, duke marrë masa ndaj shkelësve, ku shumica janë nën...

Petro Koçi sulmon Metën: Kopje e keqe e Saliut, nuk i duhet Kushtetutës dhe Republikës!

Nga qyteti i Fierit aty ku dhe kryeson Partinë Socialiste për këtë qark, zv.ministri i Mbrojtjes Petro Koci ka sulmuar Presidentin Iliri Meta, duke...

Nga trajtimi i mbetjeve në incenerator tek gjenerimi i energjisë , shihni shembullin e suksesshëm në Singapor  

Një video informuese është duke qarkulluar në rrjetet sociale për një shembull i cili po mundohet të zëj vend në shumë shtete të botës,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm