E premte, 23 Tetor, 2020

PS dhe 60 kryetarët e bashkive i ‘binden’ gazetarit Gorica: Japim rrogën për të dëmtuarit nga tërmeti

Duhet të lexoni

Karta e Studentit/ Kërkesa dhe pajisja për një përdorim masiv të saj!

Nga Marjon Gorica Në fillimet e mia të aktivizimit në shoqërinë civile, diku 8 vite më parë e shihja kartën...

‘Mos sfidoni shtetin!’ Rama ‘presion’ pronarëve të lokaleve: Do merrni goditje marramendëse!

Falë NATO dhe SHBA shteti ynë u pajis sot me 60 respiratorë të rinj. Gjatë pritjes së ketyrë pajisjeve...

Almin Shaqiri, i riu shqiptar në Luginën e Preshevës rikthen traditën: Në sofër me këngën shqipe!

Almin Shaqiri është një i ri shqiptar i cili jeton dhe punon në Preshevë. I angazhuar dhe njohur nga...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Një ditë më parë, gazetari Marjon Gorica, përmes një postimi në rrjetin e tij social, apeloi të gjithë deputetët dhe politikanët që të dhurojnë rrogët e tyre të muajit nëntor në shenjë solidariteti për ti ardhur në ndihmë sado pak të gjithë atyre personave që u preken nga tërmeti 6.4 ballësh që tronditi vendin më 26 nëntor.

‘Nëpërmjet këtij komunikimi do të doja të propozoja për çdo deputet të Parlamentit të Shqipërisë që pagën e këtij muaji ta dhurojë për familjet e prekura nga dëmet e tërmetit, ashtu si unë pagën time do ta përdor për blerjen e ushqimit për dhjetëra foshnja të cilat së bashku me familjet e tyre gjenden në qiell të hapur.’-shkruante ndër të tjera Gorica.

Duket se mesazhi i tij nuk ka rënë në vesh të shurdhët. Sot, ka qënë kryetari i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla i cili lajmëroi se i gjithë grupi i deputeteve dhe 60 kryetarët e bashkive do të dhurojnë pagën e muajit nëntor.

Paga e deputetëve dhe kryetarëve të bashkisë do të shkojë në llogarinë e përcaktuar nga Qeveria për fondin e rindërtimit. Vendimi u mor në një mbledhje urgjente.

Tërmeti që tronditi vendin para dy ditëve, kishte pasoja tragjike për vendin. Rreth 40 të vdekur dhe mbi 750 të plagosur është bilanci deri më tani. Dhjetra pallate dhe biznese janë shembur, ndërkohë që vijon operacioni për nxjerrjen e personave që janë ende nën rrënoja.

Kliko këtu për thirrjen e gazetarit Gorica

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Karta e Studentit/ Kërkesa dhe pajisja për një përdorim masiv të saj!

Nga Marjon Gorica Në fillimet e mia të aktivizimit në shoqërinë civile, diku 8 vite më parë e shihja kartën...

‘Mos sfidoni shtetin!’ Rama ‘presion’ pronarëve të lokaleve: Do merrni goditje marramendëse!

Falë NATO dhe SHBA shteti ynë u pajis sot me 60 respiratorë të rinj. Gjatë pritjes së ketyrë pajisjeve spitalore, kryeministri Edi Rama ka...

Almin Shaqiri, i riu shqiptar në Luginën e Preshevës rikthen traditën: Në sofër me këngën shqipe!

Almin Shaqiri është një i ri shqiptar i cili jeton dhe punon në Preshevë. I angazhuar dhe njohur nga i gjithë komuniteti për aktivizimin...

Nga Roland Qafoku posaçërisht për ‘Fjala’: Ismail Kadare apo Dritëro Agolli?

Nga Roland Qafoku – Rubrika “Vera e re në fuçinë e vjetër” Shqipëria është një komb shumë i vogël për të pasur një shkrimtar të...

Roland Qafoku posaçërisht për “Fjala”/⁷Një analizë për fjalimin me 10569 fjalë të Edi Ramës në Asamblenë e PS-së

Nga Roland Qafoku Me 10 mijë e 569 fjalë të përdorura në 1 orë e 51 minuta e 39 sekonda, Edi Rama arriti të premten...

Më shumë artikuj të ngjajshëm