E mërkurë, 23 Shtator, 2020

Malet me dëborë: Ku dhe kur mund të bëni ski?!

Duhet të lexoni

Pjesëmarrje masive! Mesazhi i çdo politikani dhe partie politike…

Nga MARJON GORICA Partitë politike tashmë kanë ndezur motorrët e fushatës, për ta finalizuar më pas atë me përballjen më...

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Po planifikoni një pushim në ski apo thjesht qef në dëborë? Të dhënat mund t’ju drejtojnë në male ku të keni dëborën më të mirë, qoftë rreth sezonit të festave ose në pranverë.

Kushtet e mëdha të borës mund ta bëjnë magjike një udhëtim  me ski. Skiatorët mund të peshojnë mosmarrëveshjet në favor të tyre duke zgjedhur destinacionet e tyre sipas kohës së dimrit.

Dy faktorë përcaktojnë se si dëbora e një vendpushimi skish, zakonisht evulon gjatë një sezoni: reshjet e borës dhe gjeografia.

Reshjet mesatare vjetore të dëborës priren të jenë numri që skiatorët fiksojnë më shumë se çdo tjetër. Por mesataret – madje edhe ato të bazuara në 40 vjet moti- lëshojnë shumë nga të dhënat përkatëse kur bëhet fjalë për dëborën.Për shembull, një mesatare prej 350 inçësh në Rockies është më e vlefshme për skiatorët sesa një mesatare e ngjashme në Sierra të Kalifornisë. Merrni Buletinin dhe dispeçerit e udhëtimit.
Devijimet standarde kanë më pak rëndësi kur planifikoni udhëtime pranverore, pasi ka të ngjarë që bora e mjaftueshme të ketë rënë në atë pikë për të mbushur shpatet. Por devijimet standarde janë parësore kur merren parasysh udhëtimet e sezonit të hershëm, kur dimri është i ri dhe vendpushimet e skive me prirje më të larta për thatësirën dhe shiun kanë më shumë shanse për të patur sasi të vogla në  terrene të hapura.

Gjeografia

Tre atribute kanë më shumë rëndësi kur bëhet fjalë për gjeografinë dhe borën: aspektet e pjerrësisë, lartësia dhe gjerësia.

Drejtimi me të cilin përballen shpatet e vendpushimit të skive luan një rol të madh në përcaktimin se sa mirë ruajnë borën. Veçanërisht e rëndësishme nga shkurti në pranverë, kur këndi i diellit në hemisferën veriore shkon nga zhdrejtë në më të drejtpërdrejtë. Malet më të mira për ski në pranverë kanë sasi të mira të terrenit me veri, i cili e mban borën në hije dhe të ftohtë. Kushtet në vendpushimet që kryesisht përballen me drejtime të tjera mund të degjenerohen shpejt në çdo rrezet e diellit, veçanërisht në pranverë.

Dy faktorët e tjerë gjeografikë që kanë më shumë rëndësi: lartësia dhe gjerësia. Lartësitë e larta shohin më pak ngjarje shiu dhe qëndrojnë më të ftohtë, duke ruajtur dëborën. Mammoth në Kaliforni është një bast shumë më i mirë në pranverë sesa është Squaë Valley, pasi zona e saj bazë është 1,753 metra më e lartë. Latitudees më larg ndihmojnë edhe në veri, pasi ato marrin më pak rrezet e diellit direkte dhe kanë burime më të freskëta. Vendpushimet më të mira të skive më tej në jug në Amerikën e Veriut, për këtë arsye, priren të kenë lartësi të larta që ofrojnë një kundërpeshë për gjerësitë e tyre: Telluride, Taos, Ëolf Creek dhe Silverton të gjithë kanë terrene brenda kufijve në ose afër 12,000 metra./Gazeta Ora

M.K

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Pjesëmarrje masive! Mesazhi i çdo politikani dhe partie politike…

Nga MARJON GORICA Partitë politike tashmë kanë ndezur motorrët e fushatës, për ta finalizuar më pas atë me përballjen më...

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve të tij. I tillë është...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Më shumë artikuj të ngjajshëm