E premte, 23 Tetor, 2020

Bamirësi me detyrim. Ja institucionet që kanë detyruar punonjësit të lënë rrogën për tërmetin

Duhet të lexoni

MSH: Rriten ndjeshëm rastet e reja me Covid, 25 të infektuar në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar së fundmi se në 24 orët e fundit janë testuar 173 qytetarë të dyshuar...

Paralajmëron shkenctarja kineze nga Wuhan: Do të ketë shpërthime të tjera virusesh!

Një shkenctare kineze e cila pak muaj më parë jehoi në të gjithë botën, paralajmëron se koronavirusi është vetëm...

COVID-19 drejt largimit nga Italia, 92 viktima në 24 orë

Në 24 orët e fundit në Itali janë regjistruar 92 viktima e 300 raste pozitive më shumë. Numri i pacientëve...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Pas tërmetit që preku vendin në 26 nëntor, qeveria shqiptare shtriu dorën në drejtim të qytetarëve dhe të bizneseve për të ndihmuar, pa bërë publike  shumën që kanë në dizpozicion emergjencat shqiptare për rastet e fatkeqësive natyrore.

Nuk munguan ndihmat, dhe as donacionet nga brenda dhe jashtë vendit, por një presion i pazakontë është duke u zhvilluar në drejtim të punonjësve të administratës në disa institucione, ku iu kërkohet të dhurojnë para nga rrogat për personat e prekur nga tërmeti, një pjesë e të cilëve kanë mbetur të pastrehë.

Faxweb.al raportoi i pari urdhërin e dyshimtë të Policisë së Shkodrës, që detyronte punonjësit që të linin një pjesë nga rroga mujore, për të prekurit nga tërmeti, ndërkohë që një urdhër i njëjtë është dhënë dhe nga kreu i Kontrollit të Lartë të Shtetit, Bujar Leskaj.

Në një shkresë të bërë publike për mediat, vetë Leskaj urdhëron veten e tij të japë si ndihmë një shumë prej 1 milionë lekësh të vjetra, dhe vlera ulet në raport me pozicionin dhe rrogën që kanë punonjësit.

Po ashtu sot në media, pati raportime se një udhëzim i tillë është dhënë dhe për mësuesit, por akuzat u mohuan nga ministrja e Arsimit Besa Shahini, e cila tha se dhurimet nuk mund të bëhen me detyrim.

Pak ditë më parë dhe vetë Rama me ministrat, si dhe deputetët socialistë vendosën që të linin rrogën e muajit nëntor për bamirësi, e megjithatë gropa që ka krijuar tërmeti në financat shqiptare, nuk mund të mbushet me dhurime, por duhen strategji afatgjata në rikuperimin e dëmeve, dhe ringritjen e vendit nga një goditje e tillë me pasoja fatale.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Karta e Studentit/ Kërkesa dhe pajisja për një përdorim masiv të saj!

Nga Marjon Gorica Në fillimet e mia të aktivizimit në shoqërinë civile, diku 8 vite më parë e shihja kartën...

‘Mos sfidoni shtetin!’ Rama ‘presion’ pronarëve të lokaleve: Do merrni goditje marramendëse!

Falë NATO dhe SHBA shteti ynë u pajis sot me 60 respiratorë të rinj. Gjatë pritjes së ketyrë pajisjeve spitalore, kryeministri Edi Rama ka...

Almin Shaqiri, i riu shqiptar në Luginën e Preshevës rikthen traditën: Në sofër me këngën shqipe!

Almin Shaqiri është një i ri shqiptar i cili jeton dhe punon në Preshevë. I angazhuar dhe njohur nga i gjithë komuniteti për aktivizimin...

Nga Roland Qafoku posaçërisht për ‘Fjala’: Ismail Kadare apo Dritëro Agolli?

Nga Roland Qafoku – Rubrika “Vera e re në fuçinë e vjetër” Shqipëria është një komb shumë i vogël për të pasur një shkrimtar të...

Roland Qafoku posaçërisht për “Fjala”/⁷Një analizë për fjalimin me 10569 fjalë të Edi Ramës në Asamblenë e PS-së

Nga Roland Qafoku Me 10 mijë e 569 fjalë të përdorura në 1 orë e 51 minuta e 39 sekonda, Edi Rama arriti të premten...

Më shumë artikuj të ngjajshëm