E mërkurë, 25 Nëntor, 2020

Neuronet artificiale që luftojnë sëmundjen

Duhet të lexoni

Nismat e ligjvënësit në lidhje me kompetencat e Presidentit nuk “vrasin” Metën po Presidencën.

Nga Fejzo Subashi Opinioni publik tashmë është njohur dhe bërë më dije, nëlidhje me nismën e një grupi deputetësh, për...

Turqia si shpresë/ Mes përkthyesve dhe një ekipi të huaj në punë 24 orë!

Nga Marjon Gorica Pa diskutim që si një gazetar do të më duhet të bëj punën time e cilësuar në...

Duhen strategji të reja për ta luftuar Covidin, jo mbyllje totale

Kryeredaktori i “Epokës së re” Mal Qorraj ka reaguar ndaj paralajmërimit të kryeministrit Avdullah Hoti për mbyllje totale të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Shkencëtarët kanë bërë qeliza nervore artificiale, duke i hapur rrugën mënyrave të reja për të riparuar trupin e njeriut.

“Chipet e trurit” ​​sillen si gjë e vërtetë dhe një ditë mund të përdoren për të trajtuar sëmundje të tilla si Alzheimer. Një ekip nga Universiteti i Banjës përdori një kombinim të matematikës, llogaritjes dhe modelimit të çipave  për të përsëritur në formë qarku atë që qelizat nervore (neuronet) bëjnë natyrshëm. Neuronet mbajnë sinjale nga truri dhe pjesa tjetër e trupit. Shkencëtarët janë të interesuar t’i përsërisin ato, për shkak të potencialit që ofron në trajtimin e sëmundjeve të tilla si Alzheimer, ku neuronet degjenerojnë ose vdesin.

Prof Alain Nogaret, nga departamenti i fizikës në Bath, tha se risia e hulumtimit të tyre ishte transferimi i vetive elektrike të qelizave të trurit në qarqet sintetike të bëra nga silikoni. “Puna jonë është në ndryshim të paradigmës, sepse siguron një metodë të fortë për të riprodhuar vetitë elektrike të neuroneve të vërteta në detaje minute.”

Marrja e neuroneve artificiale që i përgjigjen sinjaleve elektrike nga sistemi nervor ka qenë një qëllim i hershëm në mjekësi. Sfidat përfshinin krijimin e qarqeve dhe gjetjen e parametrave që i bëjnë qarqet të sillen si neurone të vërteta. “Ne kemi arritur t’i nxjerrim këto parametra për neuronet biologjike dhe t’i bashkojmë në qarqet sintetike që kemi bërë”, tha Prof Nogaret. Studiuesit përsëritën dy lloje të neuroneve, duke përfshirë qelizat nga hipokampusi, një zonë e trurit që luan një rol të madh në kujtesë, dhe qelizat e trurit të përfshira në kontrollin e frymëmarrjes. Puna hap një gamë të mundësive në riparimin e neuronit që kanë humbur nga sëmundja degjenerative, përfshirë implantet mjekësore për të trajtuar kushte të tilla si dështimi i zemrës dhe Alzheimeri

“Replikimi i përgjigjes së neuroneve të frymëmarrjes në bioelektronikë që mund të miniaturizohen dhe implantohen është shumë emocionuese,” tha bashkë-studiuesi, Prof Julian Paton, një fiziolog në Universitetin e Auckland në Zelandën e Re dhe Universitetin e Bristol.//Gazeta Ora
M.K

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Nismat e ligjvënësit në lidhje me kompetencat e Presidentit nuk “vrasin” Metën po Presidencën.

Nga Fejzo Subashi Opinioni publik tashmë është njohur dhe bërë më dije, nëlidhje me nismën e një grupi deputetësh, për...

Turqia si shpresë/ Mes përkthyesve dhe një ekipi të huaj në punë 24 orë!

Nga Marjon Gorica Pa diskutim që si një gazetar do të më duhet të bëj punën time e cilësuar në detaje, e jo të shprehem...

Duhen strategji të reja për ta luftuar Covidin, jo mbyllje totale

Kryeredaktori i “Epokës së re” Mal Qorraj ka reaguar ndaj paralajmërimit të kryeministrit Avdullah Hoti për mbyllje totale të vendit për ta luftuar virusin...

Dita ndërkombëtare e fëmijëve jetim. Bushati: Prioritet i Qeverisë shqiptare

Ne kuader te dites nderkombetare te femijeve jetim, kryetari i PS Tiranes, Ervin Bushati, zhvilloi nje vizite ne qendren komunitare “Gonxhe Bojaxhi”. Nen nje atmosfere...

Koço Devole… Të tillë autorë të humorit, gjithnjë janë të rrallë.

Mësova me dhimbje lajmin e vdekjes së aktorit e autorit të humorit shqiptar, Koço Devoles, i cili prej disa ditësh ishte i shtruar në...

Më shumë artikuj të ngjajshëm