E diel, 20 Shtator, 2020

Si të pastroni mushkëritë nga toksinat, zgjidhjen e keni shumë afër!

Duhet të lexoni

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nëse jeni gati të hiqni dorë nga pirja e duhanit, mushkëritë tuaja kanë nevojë për një detox. Me çajin e përshkruar më poshtë, ju mund t’u jepni mushkërive tuaja një detoks të mirë pastrimi, të ndihmoni në frenimin e simptomave të tërheqjes dhe të lini duhanin sa më lehtësisht. Të gjithë e dimë, natyrisht, se nuk është gjithmonë e lehtë të braktisësh duhanin dhe që pirja e duhanit nuk është e mirë për trupin, megjithatë ata që pinë duhan bëhen kaq të fiksuar sa shpesh nuk mund të pushojnë pa ndihmën e duhur. Sipas Shoqatës Amerikane të Mushkërive, pirja e duhanit është shkaku kryesor i vdekjes së parandalueshme në Shtetet e Bashkuara, duke shkaktuar mbi 438,000 vdekje në vit. Mjerisht, ata që mbajnë cigaren nuk janë të vetmit në rrezik. Tymi i cigares dëmton edhe njerëzit që kemi përreth.

Një nga arsyet kryesore që duhanpirësit vazhdojnë të pinë duhan është nikotina, një kimikat në cigare që shkakton varësi. Me kalimin e kohës, trupi mësohet të ketë nicotine. Sa më shumë të pini duhan, aq më shumë nikotinë keni nevojë në mënyrë që të ndiheni “normal”.

Si pasojë e duhanpirjes hasim në këto probleme:

  1. Probleme me gjumin
  2. Të përziera
  3. Nervozizmi
  4. Shqetësim
  5. Ankth
  6. Problemi i të menduarit dhe përqendrimi

Ndërsa shumica e simptomave fizike të tërheqjes së nikotinës zhduken brenda disa ditësh ose javësh, dëshira për cigare mund të rrijë më gjatë, duke e bërë të vështirë lënien e duhanit. Të kuptosh se cilat janë pasojat e duhanit është një hap drejt përfundimit të varësisë. Ju gjithashtu mund të armatoseni me mjete medicinale natyrale, siç është ky çaj detoks i mushkërive. Pse i ofroni trupit tuaj më shumë helm kur mund t’i ofroni shërim, çaj të shëndetshëm… Me të vërtetë, sekreti i suksesit tuaj në lënien e vërtetë të duhanit mund të jetë në një recetë e thjeshtë por e efektshme që përmban përbërës minimal por të dobishëm.

Rrënjët e Xhenxhefilit

ginger root

Rrënja e xhenxhefilit është fantastike për përmirësimin e shëndetit të mushkërive në disa aspekte. Gjithashtu e shkëlqyeshme për ata që përpiqen të lënë pirjen e duhanit. Për shembull, shumë ndihmës natyralë dhe bimorë për të ndihmuar njerëzit të lënë duhanin përfshijnë përbërës xhenxhefili, për shkak të aftësisë së tij për të ndihmuar në lehtësimin e vjelljes. Nauza është shpesh një simptomë e tërheqjes së nikotinës, kështu që rrënja e xhenxhefilit vjen në ndihmë. Xhenxhefili gjithashtu ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe zvogëlon inflamacionin. Për më tepër, xhenxhefili ndihmon mushkëritë në aspekte të tjera, siç është pastrimi i mukusit, duke e bërë më të lehtë frymëmarrjen. Mund të ndihmojë gjithashtu në hapjen e rrugëve të frymëmarrjes gjatë një sulmi astme.

Shafran i Indisë

shutterstock_273715592 (1)

Pirja e duhanit shkakton ndërtimin e pllakave në mushkëri dhe rrit rrezikun e një personi për shumë lloje të ndryshme të kancerit. Studimet kanë treguar se shafrani i Indisë ka veti të forta anti-inflamatore, antioksiduese, anti-kanceroze dhe anti-toksiciteti. Mund të ndihmojë në largimin e toksinave të dëmshme nga trupi, ndërsa mbron organet nga dëmtimet e mëtejshme.

Për të promovuar shëndetin e përgjithshëm të mushkërive tuaja, është një ide e mirë të përfshini shafranin e Indisë në dietën tuaj të përditshme. Për të lënë duhanin dhe për të riparuar dëmtimin e mushkërive, përdorni shafranin e Indisë në këtë çaj të shkëlqyeshëm detox.

Qepa

onions

Një përbërës tjetër i shkëlqyeshëm për çajin tuaj për shëndetin e mushkërive janë qepët. Qepët ofrojnë një sasi të madhe të përfitimeve shëndetësore, të tilla si ulja e kolesterolit, lehtësimi i ftohjes dhe kollitjes, dhe luftimi i infeksionit. Për më tepër, studimet kanë zbuluar se komponime të caktuara flavonoide, duke përfshirë katekinën, kuercetinin dhe epicatechin, mund të ndihmojnë në parandalimin e kancerit të mushkërive te duhanpirësit. Flavonoidet janë pigmente bimore që posedojnë veti antioksiduese dhe anti-inflamatore. Qepët janë gjithashtu një ushqim i shkëlqyeshëm për detoksin në përgjithësi. Përbërjet e tyre të squfurit dhe aminoacidet ndihmojnë në largimin e toksinave nga trupi juaj.

Mjalti

Ju gjithashtu mund të dëshironi të përfshini mjaltë të pastër dhe të papërpunuar në çajin e ilaçeve shtëpiake. Jo vetëm që kjo do të shtojë një shije të ëmbëlsisë, por gjithashtu do të ofrojë përfitime shtesë ushqyese. Mjalti është i shkëlqyeshëm për uljen e presionit të gjakut, përmirësimin e kolesterolit, dhe përmban antioksidantë, të cilët mund të ndihmojnë në parandalimin e disa sëmundjeve. Mjalti gjithashtu ka veti të forta antibakteriale. Kjo bie në lojë me infeksionet e traktit respirator, duke e bërë mjaltin gjithashtu të dobishëm për shëndetin e mushkërive tuaja. Vetëm të jetë i sigurt që përdorni mjaltë të papërpunuar, organik, për t’i dhënë trupit tuaj avantazhin më të mirë të mundshëm. Përdoreni këtë ilaç shtëpiak për të goditur zakonin tuaj të pirjes së duhanit dhe për t’i rikthyer mushkëritë tuaja në shëndetin optimal! Përdoreni këtë ilaç shtëpiak për të goditur zakonin tuaj të pirjes së duhanit dhe për t’i rikthyer mushkëritë tuaja në shëndetin optimal! Përbërësit:  1 pjesë e vogël e rrënjës së xhenxhefilit 400 gram qepë të pastër, të copëtuar 2 lugë çaji shafran i Indisë 1 litër ujë Mjaltë për shije nëse preferohet  Zjeni ujë në një çajnik, pastaj shtoni rrënjën e xhenxhefilit dhe qepën.Grini pak xhenxhefil më shumë në ujë dhe shtoni shafran i Indisë.Ulni temperaturën poshtë dhe lërini përbërësit të ziejnë për disa minuta.Sa më gjatë që përzierja të vlojë, aq më e fortë do të jetë aroma. Nëse jeni të ndjeshëm ndaj aromave të forta ose pikante, mund ta holloni pak. Pini këtë përzierje dy herë në ditë ose pas çdo herë që pini duhan, për të ndihmuar në pastrimin e mushkërive. Mundohuni të shkoni sa më gjatë që të jetë e mundur pa pirë duhan, dhe pini sa më shumë këtë përzierje. Sa më gjatë t’i lejoni mushkëritë të bëjnë pushim, aq më shumë kohë kanë për tu forcuar dhe shëruar. Kur të jeni përfundimisht gati për të ndaluar pirjen e duhanit, mbajeni këtë pije me vete! Ju gjithashtu mund të vazhdoni ta pini atë për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm të mushkërive. Kjo mund të vijë në ndihmë nëse keni astmë, emfizemë ose një çështje tjetër shëndetësore e lidhur me mushkëritë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm