E premte, 18 Shtator, 2020

Festat janë afër/ Dyqanet më të bukura në botë ku mund të blini për Krishtlindje

Duhet të lexoni

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Të bësh pazar për Krishtlindje nuk do të thotë që të rendësh me gëzim në sektorët e dyqaneve plot njerëz apo të kërkosh për blerje online.

Pse mos ta kombinosh blerjen e dhuratave me udhëtimin?

Këto 17 dyqane krishtlindjesh që janë të shpërndara nëpër botë, janë destinacioni perfekt për dhuratat tradicionale, zbukurime të shndritshme dhe atë ndjesinë e pakrahasueshme festive.

1.Strasburg, Francë                  

Strasburgu ndodhet në Francën lindore dhe është një nga vendet më të vjetra për dyqanet e dhuratave me të parin që është hapur në vitin 1570.

Sot aty janë rreth 10 destinacione me 300 tenda ku mund të shpenzoni  lehtësisht pjesën më të mirë të javës, duke përfshirë fundin e vitit, të zgjedhësh dekorime dhe dhurata dhe të pish verë të mirë të Alzasës.

Përpara se të shkoni në Strasburg, duhet të vizitoni Place Kaber ku ndodhet një pemë aq e madhe krishtlindjesh sa i lë në hijë kullat e Neë York.

Dyqani i Krishtlindjeve Vinsensse në Vjenë, Austri

Pak qytete e kanë shpirtin festiv si Vjena.Dyqani i parë i Krishtlindjeve është hapur në vitin 1298 dhe sot ka më shumë se 20 destinacione ku mund të zgjidhni.

Janë rreth 151 tenda që shërbejnë çdo gjë, që nga salsiçet austriake, patinazh në akull, xhiro me drerë për fëmijët dhe një skenë e lindjes së Krishtit.

Dyqani i Krishtlindjeve në Toronto, Kanada

Që prej 10 vitesh ky është një nga dyqanet më të mëdha të Krishtlindjeve nëAmerikën e Veriut.

Dyqani ofron shumë argëtime që nga muzika, këngët e Krishtlindjeve dhe mbi të gjitha në qendër ndodhet një pemë 50 foot e gjatë.

Sheshi i vjetër i qytetit dhe Sheshi  Venklesas, Pragë , Çeki

Asnjë qytet nuk e përfshin veten më mirë në Krishtlindje se sa Praga.

Dy dyqanet janë vetëm 5 minuta larg nga njëri-tjetri dhe mund të vizitohen në një ditë.

Sheshi Santa Kroçe, Firence , Itali

Është i hapur nga 20 dhjetori dhe ka pak përmbajtje gjermane edhe pse është Italian.Në të ka ëmbëlsira gjermane si  buka me xhinxher dhe strudeli.

Krakoë,Poloni

Për të gjithë ata që ëndërrojnë Krishtlindje të bardha, Krakovi i bën të tilla.

Pikturat me dorë të Krishtlindjeve janë aq interesante sa edhe lajthitë pikante dhe ëmbëlsirat e ziera.

Dyqani i Krishtlindjeve Frankfutrt, Birmingam , Angli

80 tendat përmbajnë çdo gjë që nga lodrat te bizhuterutë e brë me dorë.Aty shitet birrë vendase, salsiçet britanike dhe punë të artizanëve vendas.

Gendarmenmarket ,Berlin, Gjermani

Ajo që e bënë të veçantë këtë treg janë mbrëmjet festive me muzikë, nga koret te xhazi, por asgjë tradicionale.

Fira de Santa Llucia, Barcelonë

Këto tregje ekzistojnë që nga 1786 dhe tendat e vendosura aty shesdin gjuthçka që nga lodrat e bëra me dorë, dekorime , pemë dhe instrumenta muzikorë.

Dyqani Skansen , Suedi, Stokholm

Aty bëhen lojra për krishtlindjet dhe po ahtu mund t’i bëni vetë dekorimet tuaja.

Tregu ka edhe një kopsht të vogël zoologjik me kafshë të veriut.

Advent, Zagreb, Kroaci

Është votuar si destinacioni më i mirë i Krishtlindjeve për dy vite rresht.

Ajo që e bënë të veçantë është se aty ka fëmijë, fëmijë të rritur që shoqërohen nga elfët e Santas në qytet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm