E premte, 23 Tetor, 2020

U përdhunua nga xhaxhai i saj kur ishte vetëm 4 vjece, historia e vajzës që po frymëzon botën

Duhet të lexoni

Karta e Studentit/ Kërkesa dhe pajisja për një përdorim masiv të saj!

Nga Marjon Gorica Në fillimet e mia të aktivizimit në shoqërinë civile, diku 8 vite më parë e shihja kartën...

‘Mos sfidoni shtetin!’ Rama ‘presion’ pronarëve të lokaleve: Do merrni goditje marramendëse!

Falë NATO dhe SHBA shteti ynë u pajis sot me 60 respiratorë të rinj. Gjatë pritjes së ketyrë pajisjeve...

Almin Shaqiri, i riu shqiptar në Luginën e Preshevës rikthen traditën: Në sofër me këngën shqipe!

Almin Shaqiri është një i ri shqiptar i cili jeton dhe punon në Preshevë. I angazhuar dhe njohur nga...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Chinyere Eyoh është Drejtori Ekzekutiv i Nismës për Ndërgjegjësimin e Veprave Seksuale dhe Rehabilitimin e Viktimave (SOAR), Nigeri, e cila mori një grant nga Fondi i Mirëbesimit i KB për t’i dhënë fund dhunës ndaj grave. Ajo foli me UN Women për atë cfarë e motivoi  për këtë nismë.

Kur unë  mora propozimin për martesë nga burri im , i thashë: “Ju nuk e dini se çfarë kam kaluar.”

Pastaj i rrëfeva gjithçka

Unë u abuzova për herë të parë kur isha katër vjeç, nga xhaxhai. Unë nuk e kuptova se çfarë kishte ndodhur. Mbaj mend që e vetmja gjë që mund t’i thoja nënës sime ishte që “bubumi” im [pjesa poshtë ] po më dhimbtë. Ajo nuk mund ta imagjinonte që një gjë e tillë mund të kishte ndodhur , kështu që ajo thjesht më tha që së shpejti do të ndihem më mirë. Dy vjet më vonë, një xhaxhai tjetër erdhi të jetojë me ne dhe për rreth tetë vjet u abuzova seksualisht. Ai më manipulonte mua dhe më thoshte: “Unë jam xhaxhai jot i preferuar, të dua”, “kjo është ajo që xhaxhallarët bëjnë me vajzat e tyre të vogla”. Deri në kohën kur filloi sulmi aktual, unë e kisha pranuar si normale. Unë u shkatërrova psikologjikisht , por nuk fola për këtë. Kisha frikë nga stigma, nga turpi. Nuk mendoja se kisha një zgjedhje.

Fillova universitetin dhe u sulmova përsëri seksualisht, dy herë në dy muaj, nga dy burra të ndryshëm. Herën e dytë, unë nuk isha  vetëm, po kthehesha përsëri në kampus me disashoqe, të cilat u larguan nga frika kur u sulmova. Fillova të bëj disa hulumtime dhe kuptova se kishte shumë më tepër vajza atje që ishin abuzuar seksualisht, por askush nuk po fliste për këtë. Doja të ndihmoja veten time dhe  të tjerët. Kur burri im më propozoi, unë mendova se ai nuk do të ishte me mua, kur ti flisja për të kaluarën time. Për habinë time, ai më mbështeti. Së pari, unë shkrova një libër dhe pastaj krijova një organizatë jofitimprurëse për të ndihmuar në mbrojtjen e vajzave të reja të shërohen nga abuzimi dhe për t’i ndihmuar prindërit të krijojnë strategji për të mbështetur fëmijët që përjetojnë abuzim. Ne kemi krijuar hapësira të sigurta në shkolla dhe kemi trajnuar vajza si edukatorë bashkëmoshatarë për të shkëmbyer informacione për parandalimin e dhunës, edukimin seksual dhe aftësitë e jetës.

Falë fondit të Kombeve të Bashkuara për t’i dhënë fund dhunës ndaj grave, ne kemi qenë në gjendje të zgjerojmë punën tonë përtej shkollave. Ne filluam të punojmë me udhëheqës tradicionalë dhe të komunitetit, të cilët janë kujdestarë të normave dhe traditave, për të krijuar komitete për mbrojtjen e fëmijëve në  bazë komunitare. Ne i trajnuam ato për të kuptuar dhunën seksuale si krim dhe jo çështje familjare. /Gazeta Ora//M.K

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Karta e Studentit/ Kërkesa dhe pajisja për një përdorim masiv të saj!

Nga Marjon Gorica Në fillimet e mia të aktivizimit në shoqërinë civile, diku 8 vite më parë e shihja kartën...

‘Mos sfidoni shtetin!’ Rama ‘presion’ pronarëve të lokaleve: Do merrni goditje marramendëse!

Falë NATO dhe SHBA shteti ynë u pajis sot me 60 respiratorë të rinj. Gjatë pritjes së ketyrë pajisjeve spitalore, kryeministri Edi Rama ka...

Almin Shaqiri, i riu shqiptar në Luginën e Preshevës rikthen traditën: Në sofër me këngën shqipe!

Almin Shaqiri është një i ri shqiptar i cili jeton dhe punon në Preshevë. I angazhuar dhe njohur nga i gjithë komuniteti për aktivizimin...

Nga Roland Qafoku posaçërisht për ‘Fjala’: Ismail Kadare apo Dritëro Agolli?

Nga Roland Qafoku – Rubrika “Vera e re në fuçinë e vjetër” Shqipëria është një komb shumë i vogël për të pasur një shkrimtar të...

Roland Qafoku posaçërisht për “Fjala”/⁷Një analizë për fjalimin me 10569 fjalë të Edi Ramës në Asamblenë e PS-së

Nga Roland Qafoku Me 10 mijë e 569 fjalë të përdorura në 1 orë e 51 minuta e 39 sekonda, Edi Rama arriti të premten...

Më shumë artikuj të ngjajshëm