E diel, 24 Janar, 2021

Ermonela Felaj: Po përpunojmë strategji për rikthimin e shtetasve shqiptarë nga kampet e ISIS

Duhet të lexoni

Gazetari Gorica i kundërvihet Petrit Sinës: ‘Mos trego për çfarë ka nevojë Berati, por çfarë bëre ti për të?’

Në një postim në Facebook në lidhje me zhvillimet e projektet që po ndodhin në Berat,  ish kreu bashkisë...

Ndarja nga jeta e Larry King, gazetari Qafoku: Legjenda nuk është më!

Ndarja nga jeta e Larry King pa diskutim që preku shumë persona nëpër botë. Ndëra ta dhe moderator të...

“Luli me 5 vila në një vit pandemie”, Veliaj: Ka një arsye pse opozita e ka humbur Shqipërinë; PS është forca transformuese

Drejtuesi politik për qarkun e Tiranës, Erion Veliaj theksoi nga Rrogozhina se Partia Demokratike e ka humbur Shqipërinë sepse...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Kryetarja e Komisionit Parlamentar për Sigurinë, Ermonela Felaj ka qenë ditën e sotme e ftuar në një intervistë në VOA. Ajo ka qenë pjesë e një konference të Forumit të Sigurisë dhe Inteligjencës në Kongresin Amekrikan. E pyetur në studion e Zërit të Amerikës lidhur me sfidat e sigurisë, që është kthimi i familjarëve shqiptarë nga kampi i sirisë, si dhe luftëtraëve, znj.Felaj është përgjigjur se Shqipëria nuk ka më luftëtarë në ISIS prej vitit 2015 dhe se agjensitë e inteligjencës e kanë ndjekur këtë cështje edhe gjatë rikthimit të tyre. Shumica e luftëtarëve janë rikthyer dhe janë nën mbikyrje në mënyrë që radikalizimi të izolohet. 

“Mediatizimi i situatës së shqiptarëve në kampin e ISIS shërbeu për mirë, ne përpunuam strategji të qarta për rikthimin e tyre nga kampet ku po qendrojnë.

E pyetur lidhur me paketën antishpifje, dhe polemikat e ngritura rreth kësaj cështje, Ermonela Felaj është shprehur:

“Bëhet fjalë për disa ndryshime, në ligje. Ka filluar puna në komisionin e ligjeve. Të gjitha opinionet do të rishikohen, dhe do të konsultohen në parlament. Qëllimi është pozitiv, nuk ka të bëjë me fjalën e lirë, skanë të bëjnë me fushën penale. Në fund të ditës kërkon të sigurojë se fake neës është i rrezikshëm. Para një muaji edhe PE miratoi një rezolutë për fake neës. Gazetarët profesionistë, nuk kanë asnjë arsye për tu shqetësuar. Do të shërbejë për mbrojtjen e individit, dhe fëmijëve. AMA ëshët autoritet i pavarur, jo i varur nga qeveria.”

Gjithashtu në studio u diskutua edhe rreth kompetencave të Presidentit, betimit të gjyqtarëve para tij dhe rëndësisë që kjo ka.

“Ende nuk ka një propozim formal, kjo vjen për shkak të një situate bllokimi të ndodhur para pak kohësh gjatë një betimi. Praktika e GJEDNJ ka treguar se vende të ndryshme ja lenë në dorë institucioneve të ndryshme”, u shpreh deputetja Felaj. 

Ditari

Emisioni televiziv i Zërit të Amerikës Ditari, transmetohet çdo ditë në orën 18:00.

Publiée par VOA – Zëri i Amerikës sur Vendredi 13 décembre 2019

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Gazetari Gorica i kundërvihet Petrit Sinës: ‘Mos trego për çfarë ka nevojë Berati, por çfarë bëre ti për të?’

Në një postim në Facebook në lidhje me zhvillimet e projektet që po ndodhin në Berat,  ish kreu bashkisë...

Ndarja nga jeta e Larry King, gazetari Qafoku: Legjenda nuk është më!

Ndarja nga jeta e Larry King pa diskutim që preku shumë persona nëpër botë. Ndëra ta dhe moderator të ndryshëm të cilët e vlerësonin...

“Luli me 5 vila në një vit pandemie”, Veliaj: Ka një arsye pse opozita e ka humbur Shqipërinë; PS është forca transformuese

Drejtuesi politik për qarkun e Tiranës, Erion Veliaj theksoi nga Rrogozhina se Partia Demokratike e ka humbur Shqipërinë sepse nuk ka bërë asgjë për...

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë fason. Sondazhi i GADC: 78.8% e...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në vitin 1998 për shpikjen e...

Më shumë artikuj të ngjajshëm