E premte, 23 Tetor, 2020

Fotot madhështore që u frymëzuan nga protesta

Duhet të lexoni

Karta e Studentit/ Kërkesa dhe pajisja për një përdorim masiv të saj!

Nga Marjon Gorica Në fillimet e mia të aktivizimit në shoqërinë civile, diku 8 vite më parë e shihja kartën...

‘Mos sfidoni shtetin!’ Rama ‘presion’ pronarëve të lokaleve: Do merrni goditje marramendëse!

Falë NATO dhe SHBA shteti ynë u pajis sot me 60 respiratorë të rinj. Gjatë pritjes së ketyrë pajisjeve...

Almin Shaqiri, i riu shqiptar në Luginën e Preshevës rikthen traditën: Në sofër me këngën shqipe!

Almin Shaqiri është një i ri shqiptar i cili jeton dhe punon në Preshevë. I angazhuar dhe njohur nga...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Gjashtë muaj në protestat antiqeveritare të Hong Kongut, qyteti po feston talentin dhe krijimtarinë e tij artistike në një mënyrë të pashembullt, shkruan Vivienne Chow. Fytyra e shefit të ekzekutivit të Hong Kong-ut Carrie Lam po copëtohet: një mollëkuqe ka rënë nga priza e saj dhe mishi i mjekrës së saj të majtë është hequr. Protestuesit e veshur me të zeza në kapele të forta të verdha po qëndrojnë sipër kokës së saj, duke varur një flamur me ‘Hong Kong shtoni vaj’ në ballin e saj dhe duke bërtitur në veshin e saj me një megafon.

E tillë është një skenë imagjinare e pikturuar nga Elyse Leaf, një ilustruese dhe stilist 26-vjeçar që kanalizoi zemërimin dhe zhgënjimin e saj në këtë ilustrim. Ajo e përfundoi atë në korrik, një muaj pasi filluan shpërthimet e protestave pro-demokracisë në Hong Kong, të nxitura nga projekt-ligji i tërhequr tani për ekstradim. “Asnjëherë nuk kam ndjerë një mllef të tillë të papërshkrueshëm ndaj një personi në jetën time, dhe ky person është Carrie Lam,” tha ajo.

Ilustrimi i Elyse Leaf është një nga shembujt e shumtë që plotëson ciklin krijues online-offline që ka nxitur protestat në Hong Kong.

Një stacion metroje në qytet është shndërruar në një mur Lennon ’, frymëzuar për John Lennon (Getty Images)

“Transformimi i hapësirës publike në vetvete është art,” më thotë Ai Lo, një artist dhe kurator nga Hong Kongu, gjatë një diskutimi panel në Hong Kong të titulluar Arti Pamor në Hapësirën Publike.

Arti i ngulitur në protestë

Gjashtë muaj më vonë, protestat ende po shkojnë të forta dhe forma që ata marrin po evoluon vazhdimisht. Dhuna nga policia dhe protestuesit radikal po përshkallëzohet pasi autoritetet marrin një qasje më goditëse, shtypëse dhe protestuesit përgjigjen me taktika gjithnjë e më agresive që prishin qytetin.

Profesori Lee shpjegon se përveç artit, protestat morën edhe forma të tjera të reja që synojnë tërheqjen.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Karta e Studentit/ Kërkesa dhe pajisja për një përdorim masiv të saj!

Nga Marjon Gorica Në fillimet e mia të aktivizimit në shoqërinë civile, diku 8 vite më parë e shihja kartën...

‘Mos sfidoni shtetin!’ Rama ‘presion’ pronarëve të lokaleve: Do merrni goditje marramendëse!

Falë NATO dhe SHBA shteti ynë u pajis sot me 60 respiratorë të rinj. Gjatë pritjes së ketyrë pajisjeve spitalore, kryeministri Edi Rama ka...

Almin Shaqiri, i riu shqiptar në Luginën e Preshevës rikthen traditën: Në sofër me këngën shqipe!

Almin Shaqiri është një i ri shqiptar i cili jeton dhe punon në Preshevë. I angazhuar dhe njohur nga i gjithë komuniteti për aktivizimin...

Nga Roland Qafoku posaçërisht për ‘Fjala’: Ismail Kadare apo Dritëro Agolli?

Nga Roland Qafoku – Rubrika “Vera e re në fuçinë e vjetër” Shqipëria është një komb shumë i vogël për të pasur një shkrimtar të...

Roland Qafoku posaçërisht për “Fjala”/⁷Një analizë për fjalimin me 10569 fjalë të Edi Ramës në Asamblenë e PS-së

Nga Roland Qafoku Me 10 mijë e 569 fjalë të përdorura në 1 orë e 51 minuta e 39 sekonda, Edi Rama arriti të premten...

Më shumë artikuj të ngjajshëm