E shtunë, 19 Shtator, 2020

Këto thënie të Balzakut do ju ndryshojnë jetën

Duhet të lexoni

LE VOLTAIRE/ Intervista e Ismail Qemalit më 1911 në Kostandinopojë, të pathënat e historisë

Nga Aurenc Bebja Francë – 7 Maj 2020 “Le Voltaire” ka botuar, të mërkurën e 8 marsit 1911, në faqen n°3,...

Arti në zi! Ndahet nga jeta i madhi Rikard Ljarja

Aktori dhe regjisori i madh shqiptar, Rikard Ljarja është ndarë nga jeta mbrëmjen e djeshme. Ai do të prehet...

KULTURË/ Brenda muzeut të Luvrit, në Paris (VIDEO)

Muzeu i Luvrit ndodhet në Paris, Francë. Ai është një nga muzetë më të mëdha dhe më të famshëm të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

“Një ditë ke për të kuptuar se ka më shumë vlerë lumturia e dikujt tjetër, sesa lumturia jote”.
Një vecori që na karakterizon ne qenieve humane ështe humanizmi. Humanizmi ndryshe nga egoizmi nuk te lë të mendosh vetëm për veten por për të tjerët. Sic ka thënë Aristoteli: “Njeriu është i mallkuar të mos bëjë dot pa njeriun”. Ne jemi të idejuar që të jemi social dhe ti gëzojmë arritjet dhe gjërat bashkë me të tjerëat.
“Është e thjeshtë të ulesh dhe të presësh lajme. Vështirësia qëndron tek fakti se duhet të çohesh dhe të realizosh veprime”.
Pse vetëm pak njerëz arrijnë të ja dalin dhe të spikasin? Pasi ata janë njerëz të veprimeve, jo vetëm të fjalëve. Një njeri që është vetëm i fjalëve dhe jo i veprimeve është i destinuar të dështojë ende pa e nisur misionin e tij. Nuk duhet kurrë të presim që gjërat të na vijnë gati, ne duhet vetë të luftojmë për to.
“Vetmia është e këndshme, por secili ka nevojë për dikë që t’ia thotë këtë gjë”.
Një filozof i njohur ka thënë që : “Shumica e problemeve vijnë nga paaftësia për tu ulur vetëm dhe për të reflektuar.”
Vetmia është substancë që duhet të merret me dozat e duhura. Vetmia për një kohë të gjatë mund të ketë pasoja jo-pozitive për jetën, por në periudha të ndryshme sidomos në vështirësitë më të mëdha të njeriut, vetmia është e domosdoshme për të reflektuar dhe analizuar më mirë cështjën dhe jetën.
“Gjithë lumturia varet nga kurajoja dhe puna”
Kjo është një shprehje shumë e vyer e Balzakut.
Sic ka thënë dhe Pablo Coelho. “Jeta nuk është destinacioni por udhëtimi”. Gjatë momenteve kur ne jemi duke punuar shumë për tu bërë dikushi në jetë, nuk duhet që thjesht të ngutemi dhe mos të shijojmë atë që kemi në duar. Në fund kjo është jeta, të shijosh cdo moment të sajin, pasi punët dhe problemet nuk mbarojnë kurrë 🙂 //Gazeta Ora

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm