E shtunë, 19 Shtator, 2020

Tërmeti prek Muzeun Historik Kombëtar, Ministria mbyll institucionin

Duhet të lexoni

LE VOLTAIRE/ Intervista e Ismail Qemalit më 1911 në Kostandinopojë, të pathënat e historisë

Nga Aurenc Bebja Francë – 7 Maj 2020 “Le Voltaire” ka botuar, të mërkurën e 8 marsit 1911, në faqen n°3,...

Arti në zi! Ndahet nga jeta i madhi Rikard Ljarja

Aktori dhe regjisori i madh shqiptar, Rikard Ljarja është ndarë nga jeta mbrëmjen e djeshme. Ai do të prehet...

KULTURË/ Brenda muzeut të Luvrit, në Paris (VIDEO)

Muzeu i Luvrit ndodhet në Paris, Francë. Ai është një nga muzetë më të mëdha dhe më të famshëm të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Pas tërmetit që përshkroi vendin tonë është mbyllur sot edhe  Muzeu Historik Kombëtar. Ministria e Kulturës edhe pse nuk ka bërë asnjë njoftim publik paraprakisht për vizitorët, ka kërkuar mbylljen e tij, deri në përfundim të riparimit të dëmeve të shkaktuara nga tërmeti. Tërmeti i datës 26 nëntor që përshkroi vendin tonë, nuk ka kursyer as institucionet e kulturës. Muzeu Historik Kombëtar mbyllet pas një urdhëri të dhënë nga Ministria e Kulturës. Ndonëse, nuk është bërë asgjë publike dhe asnjë njoftim paraprakisht, puna gjatë këtyre 20 ditëve, edhe frekuentimi i këtij institucioni nga artdashësit ka vazhduar normalisht. Madje, edhe gjatë ditës së sotme, fëmijët e një prej shkollave 9-vjeçare në Durrës, kishin ardhur për ta vizituar, për të kaluar traumat e tërmetit. Mësuesit të gjendur të papërgatitur, vazhdonin që të pyesnin, se ku mund që t’i çojnë fëmijët për të kaluar disa orë argëtimi. Derisa, një nga punonjësit e institucionit me dyer të mbyllua i sqaron, se muzeu do të hapet vetëm kur të bëhet riparimi i dëmeve të shkaktuara nga tërmeti. 

Ndërsa, për  “ReportTV” nga ministria sqarojnë, se deri në akt-ekspertizën e Institutit të Ndërtimit, muzeu do të qëndrojë i mbyllur për vizitorët edhe për administratën.  Muzeu Historik Kombëtar është inauguruar në vitin 1981. Në pavijonet e tij ekspozohen rreth 5000 objekte, nga mijëvjeçari IV-t para Krishtit dhe deri në gjysmën e dytë të shekullit XX.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm