E hënë, 8 Mars, 2021

Burrit i hiqen mbi 100 gurë nga fshikëza e urinës

Duhet të lexoni

Si u përshtat Sfida IDEA 2020 me COVID-19?

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Programi “Zhvillimi i Qëndrueshëm Ekonomik dhe Rajonal, Promovimi i Punësimit, Arsimit dhe Formimit Profesional...

7 Marsi, si sakrificë drejt shtetformimit!

Nga Ana Abdi 7 Marsi i ne shqiptarëve… Rruga e sakrificës për dije, ardhmëri të ndritur, sakrificës për liri e...

Plot sharm dhe elegancë, Rudina Dembacaj shfaqet në super formë

Nga Marjon Gorica Aktorja Rudina Dembacaj është shfaqur ditën e sotme në rrjetet sociale në një mënyrë tepër të veçantë. Në...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Një burrë me origjinë nga Kina ka kryer një operacion mjaft të vështirë ku iu hoqën mbi 100 gurë nga veshkat. 83-vjeçari kishte probleme me urinimin për rreth 10 vite. Liu shkoi tek mjekët vetëm kohët e fundit pasi kishte dhimbje të mëdha gjatë urinimit. Mjekët u tronditën kur zbuluan se fshikëza e pacientit ishte e mbushur me gurë të madhësive të ndryshme gjatë skanerit. Gurët në fshikëz janë copëza të forta të mineraleve që formohen brenda organit kur nuk është plotësisht i zbrazur nga urina. Sipas mjekëve pacienti i moshuar ka vuajtur nga hiperplazia beninje e prostatës (BPH) për më shumë se një dekadë, gjë që e ka bërë të vështirë për të urinimi i tij. Madje nuk ka marrë kurrë kujdes mjekësor për të trajtuar gjendjen. Mjekët u bënë apel burrave të moshës së mesme dhe të moshuarve që të mos i injorojnë simptomat, të tilla si sikleti ose dhimbja gjatë kalimit të urinës, për të parandaluar formimin e gurëve.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

E dashura Jetë

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice'   Aq sa e bukur, aq edhe e brishtë, herë më humb në errësirë e herë...

Toka

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' U ktheva mbi tokën nënë këtë mëngjes dhe vendosa ta shëtis, që me flladin e freskët të fëmijërisë të...

Toleranca dhe diversiteti

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Si një adoleshente dua të ndalem në një pikë që është shumë e prekshme në ditët e sotme, në...

Si u përshtat Sfida IDEA 2020 me COVID-19?

Botuar në revistën 'Tirana Youth Voice' Programi “Zhvillimi i Qëndrueshëm Ekonomik dhe Rajonal, Promovimi i Punësimit, Arsimit dhe Formimit Profesional në Shqipëri” (ProSEED) financohet nga...

7 Marsi, si sakrificë drejt shtetformimit!

Nga Ana Abdi 7 Marsi i ne shqiptarëve… Rruga e sakrificës për dije, ardhmëri të ndritur, sakrificës për liri e shanse të barabarta ekonomike si...

Më shumë artikuj të ngjajshëm