E premte, 22 Janar, 2021

Ndjeni dhimbje në pjesë të ndryshme të trupit? Çdo përjetim përputhet me një dhimbje fizike

Duhet të lexoni

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Përjetimet tona ne i shprehim me anë të trupit, dhe çdo emocion përputhet me një pjesë të veçantë të tij, kështu ka zbuluar një mjeke.

Trupi ynë përballon të gjitha ndjenjat tona edhe kur diçka nuk është në rregull, aq më parë nëse përjetojmë momente të vështira dhe emocione të thella, ato do të shprehen nëpërmjet dhembjes edhe në vetë trupin.

Doktoresha Susan Babel, psikologe, ka zbuluar nëpërmjet cilave pesë të trupit shpërthejnë ndjenjat e ndryshme, shkruan Brightside.

Këto janë zbulimet e saj – cila pjesë e trupit ju dhemb dhe çka e ka shkaktuar atë dhembje:

▪ koka – stresi, pritjet e mëdha, nxitimi i vazhdueshëm

▪ supet – barra emocionale, vendimet e vështira, presioni i ambientit

▪ pjesa e sipërme e shpinës – ndjenja që të tjerët nuk të respektojnë, nuk të vlerësojnë dhe nuk të duan

▪ pjesa e poshtme e shinës – preokupimi me paratë dhe frika nga humbja

▪ fyti – kritika ndaj të tjerëve dhe pakënaqësia

▪ bërrylat – kokëfortësia e fortë     

▪ duart – mungesë e fleksibilitetit

▪ mushkëritë – mungesë e mbështetjes

▪ stomaku, lukthi – brenga financiare

▪ kërdhokullat – frika nga ndryshimet

▪ shuplakat – ndjenja e izolimit dhe e vetmisë

▪ gjunjët – egoja e madhe

▪ nëngjunjët – stresi, posesiviteti dhe xhelozia

▪ shputat – apatia

▪ nyjat e këmbëve – mungesë e kënaqësisë, lënies pas dore të dëshirave dhe ëndrrave vetjake

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në vitin 1998 për shpikjen e...

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt e vajzat tona atje, sa...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm