E shtunë, 31 Tetor, 2020

Probleme me buxhetin vitin që po lëmë pas? Të paktën rregulloni financat në 2020

Duhet të lexoni

I njihni këta të tre? Janë personat që kujdesen çdo ditë për rrugët, çerdhet, kopshtet, shkollat, ndriçimin e gjelbërimin në qytet.

Nga Marjon Gorica Shumë kush sheh cdo ditë në rrugët e Tiranës përsona të ndryshëm të cilët punojnë në gjithcka...

E FUNDIT/Tërmeti trondit Izmirin, godina të shembura e njerëz që ulërasin nëpër rrugë

  Një tërmet me magnitudë 7 ballë është shënuar midis Greqisë dhe Turqisë pak minuta më parë, duke krijuar një...

‘Po rezistojmë me forcë’, Rama në kantierin e rindërtimit: Mund të kishim harruar të nesërmen!

Nga kantieri i rindërtimit në zonën e Bregut të Lumit, kryeministri Edi Rama është shpreshur se jemi duke rezistuar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Njëra prej tyre ka të bëjë më shpesh me kursimin e parave. Gazetarja e CNBC, Alicia Adamczyk, ka dhënë disa këshilla se si të bëni kursime, transmeton KosovaPressi.

  • Analizoni se për çfarë keni shpenzuar para në vitin 2019

Për të kuptuar se cilën rrugë duhet ndërmarrë në vitin 2020, duhet të shihni se ku keni qenë.

Ju duhet t’u përgjigjeni pyetjeve:

Sa para keni shpenzuar në muaj për gjërat që ju nevojiten, sa për dëshirat tuaja?

Ku i keni “hedhur” paratë tuaja?

Cilat janë disa vende të zakonshme ku harxhoni shumë para?

Cilat gjërash harroni të blini?

Si duket kursimi juaj kundrejt shpenzimeve tuaja?

Gjëja më e rëndësishme është të mbani shënimet e shpenzimeve tuaja, dhe ka aplikime të ndryshme për këtë.

Planifikimi i vakteve, dreka apo blerja e gjërave për tualete me një çmim të zbritur para se të mbaroni mund të ndihmojë. Kjo përfshin planifikimin e pushimeve. Përballja me zakonet është thelbësore në ndryshimin e tyre.

  • Vendosni qëllime të qarta, por bëhuni fleksibil

Është e rëndësishme që ju të dini atë që dëshironi dhe të keni kohën për ta realizuar, por jo të jeni shumë të rreptë nëse prisni afatet. Një vit është i mjaftueshëm për të bërë përparim ose për të përmbushur shumë qëllime.

Probleme me buxhetin vitin që po lëmë pas? Të paktën rregulloni financat në 2020

Në vitin 2019, Adamczyk synoi të kursente sa më shumë para që ishte e mundur dhe ishte në gjendje të kursente rreth 1000 dollarë duke mos blerë rroba të reja, duke sjellë drekë në punë, etj. Ajo synon të bëjë të njëjtën gjë vitin e ardhshëm.

  • Frymëzohuni

Përfshihuni në grupe mbështetëse të financave private në rrjetet sociale ku njerëzit këshillojnë njëri-tjetrin dhe ndihmojnë me ide se si të kurseni para.

Secili prej këtyre grupeve ka nëngrupe p.sh. për ata që duan të kursejnë para duke zvogëluar blerjen e kozmetikës ose të ngjashme. Këto grupe përfshijnë njerëz që duan të jenë atje dhe mund të ndihmojnë me shembujt e tyre.

  • Shkruaj gjithçka

Shkruani si ndiheni për shpenzimet, si shpenzoni dhe si dëshironi të duken shpenzimet tuaja. Në Excel, mund të krijoni një bazë të dhënash për të futur shpenzimet ditore. Ju gjithashtu mund të merrni një ditar financash ku gjithashtu keni një kolonë për qëllimet tuaja./indeks online

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

I njihni këta të tre? Janë personat që kujdesen çdo ditë për rrugët, çerdhet, kopshtet, shkollat, ndriçimin e gjelbërimin në qytet.

Nga Marjon Gorica Shumë kush sheh cdo ditë në rrugët e Tiranës përsona të ndryshëm të cilët punojnë në gjithcka...

E FUNDIT/Tërmeti trondit Izmirin, godina të shembura e njerëz që ulërasin nëpër rrugë

  Një tërmet me magnitudë 7 ballë është shënuar midis Greqisë dhe Turqisë pak minuta më parë, duke krijuar një situatë kaotike në qytetin e...

‘Po rezistojmë me forcë’, Rama në kantierin e rindërtimit: Mund të kishim harruar të nesërmen!

Nga kantieri i rindërtimit në zonën e Bregut të Lumit, kryeministri Edi Rama është shpreshur se jemi duke rezistuar me forcë dita ditës pas...

Drejtoresha e DPPGJ në terren me punëtorët e qytetit:  Po i dhurojmë ngjyra Tiranës

Nga Marjon Gorica Qyteti si gjithnjë kurohet me kujdes në shumë aspekte të ndryshme, kjo në varësi dhe të drejtorive specifike në varësi të Bashkisë...

Serologjiku dhe testi RT-PCR, ku po gabojnë shqiptarët? Zgjedhin më të lirën…

Marjon Gorica-Ky është një shkrim i referuar nga specialistë të fushës. Në një kohë kur është rritur numri i testimeve në lidhje me pandeminë Covid19,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm