E martë, 22 Qershor, 2021

Speca të mbushur: Racion i shëndetshëm për gjithë familjen!

Duhet të lexoni

Krepa të shijshëm për mëngjes, ja receta origjinale

Francezët njihen për kuzhinën e tyre të larmishme, mes të cialve, një ushqim shumë i njohur janë edhe...

Tavë me spinaq, e lehtë për t’u përgatitur dhe shumë e shijshme

Gjithçka që ju duhet për një super drekë ose darkë e keni këtu: Përbërësit:

Supë pule me arra

Receta e kësaj supe është pjesë e traditës së nënave shqiptare. E lehtë në shije...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Specat e mbushur janë një ushqm që gatuhet pa vështirësi dhe që është mjaft e shijshme.
Më poshtë ju tregojmë se si ta gatuani atë:
Përbërësit:
– 10 speca;
– 200 g oriz të zier;
– 1 presh;
– 1 tufë panxhar (Beta vulgaris);
– 1 karotë e madhe;
– 2 lugë hajvar;
– 100 ml domate të ziera;
– 2 domate apo patate;
– kripë;
– piper;
– 4 thelpinj hudhre;
– vaj.
Përgatitja:
Në vaj fërgoni preshin e grirë dhe shtoi karotën e grirë në rende. Panxharin zieni në avull dhe priteni. Orizin zieni, por jo tërësisht.
Në preshin e fërguar shtoni orizin e zier, panxharin e grirë, hudhrën e grirë, piperin dhe kripën dhe të gjitha bashkoni.
Specat lani dhe hiqjani farat dhe pastaj mbushni. Domatet dhe patatet pritni në feta të holla dhe mbyllni specat.
Tepsinë mbështilleni me letër për pjekje, qitni pak vaj dhe radhisni specat.
Hidhni domaten e zier sipër tyre dhe vajin.
Piqeni në 200 gradë Celsius 50 – 60 minuta.
Shërbejini të ngrohta dhe ju bëftë mirë!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Edhe UNMIK-u dhe Rezoluta 1244 kundër “Zajednicës” (DOKUMENT)

Që në vitin 2003, prej kur disa struktura politike të serbëve të Kosovës, në koordinim me Beogradin, shpallën për...

Angazhimi i qeverisë Kurti jep rezultatet: ‘Europa Nostra’ shqyrton vendimin e saj për Manastirin e Deçanit

Menjëherë pas ardhjes së qeverisë Kurti II, Organizata “Europa Nostra” kishte vendosur Manastirin e Deccanit në listën e monumenteve të rrezikuara. Kjo kishte ardhur...

Komike, Berisha merret me shfaqet teatrale/ Rudina Dembacaj: Keqpërdorimi i një komedie, njerëzit nuk jetojnë vetëm për politikë…

Ish kryeministri Sali Berisha, si gjithnjë ka reaguar referuar ‘denoncimit qytetar’, por siç duket këtë herë i ka tejkaluar limitet duke u marrë dhe...

Studiuesi Gazmend Kapllani nga SHBA: Padia e Berishës për Blinken, një komedi ballkanike

Studiuesi i njohur Gazmend Kapllani dhe drejtor i katedrës sëAlbanologjisë “Hidai Bregu” në Universitetin “De Paul” nëÇikago të SHBA deklaron se shpallja non grata...

Bujar Nishani: Nëse doni, betohem edhe në kuran, nuk kam biseduar me Berishën për Bashën

Kërkesa e “Grupit për PD” për largimin e Lulzim Bashës ngadrejtimi Partisë Demokratike është shoqëruar edhe me pyetjen se cili është pozicioni i Sali...

Më shumë artikuj të ngjajshëm