E premte, 22 Janar, 2021

Dalin pamjet e sulmit/ Ja tmerri i përjetuar në aeroportin e Bagdatit

Duhet të lexoni

MSH: Rriten ndjeshëm rastet e reja me Covid, 25 të infektuar në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar së fundmi se në 24 orët e fundit janë testuar 173 qytetarë të dyshuar...

Paralajmëron shkenctarja kineze nga Wuhan: Do të ketë shpërthime të tjera virusesh!

Një shkenctare kineze e cila pak muaj më parë jehoi në të gjithë botën, paralajmëron se koronavirusi është vetëm...

COVID-19 drejt largimit nga Italia, 92 viktima në 24 orë

Në 24 orët e fundit në Itali janë regjistruar 92 viktima e 300 raste pozitive më shumë. Numri i pacientëve...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Është vrarë sot në orët e para të mëngjesit Komandanti i Gardës Revolucionare të Iranit, Qassem Soleimani.Kjo ka ndodhur në një në një sulm ajror të kryer nga forcat amerikane në Irak, dhe Soleimani është identifikuar bazuar në një unazë që e kishte në gisht, pasi trupi i tij është hedhur në erë, ka bërë të ditur një politikan i paemëruar irakian për AP.

Në videot që po qarkullojnë në rrjetet sociale shihen duke u djegur veturat pas sulmit ajror amerikan në aeroportin ndërkombëtar të Bagdadit.

Në pamjet e publikuara shihen skena kaotike, sirena të shumta dhe britma dhe në veçanti dëgjohen ato të grave, pas shpërthimit të fuqishëm.

Një zyrtar i lartë i sigurisë irakiane ka deklaruar se sulmi me dron ka ndodhur jo larg zonës ku kryhen transportimet e mallrave në aeroport, pasi Suleimani pak çaste më herët kishte dalë nga aeroplani dhe i është bashkuar Abu Mahdi al-Muhandis, komandantit të forca pro-iraniane në Irak të njohur ndryshe si PMF.

Sipas dy zyrtarëve të PMF-së, trupi i Soleimanit është copëtuar në shpërthim dhe se nuk kanë arritur ta gjejnë as trupin e Al-Muhandisit. Po ashtu janë vrarë edhe shtatë persona në mesin e tyre edhe dhëndri i gjeneralit iranian Soleimani, raportojnë mediat e huaja.

Një sulm me raketa u bë në aeroportin e ndërkombëtar të Bagdatit, i cili gjendet në afërsi të disa bazave amerikane dhe atyre irakiane.Si pasojë, disa vetura kanë marrë flakë dhe janë anuluar të gjitha fluturimet për arsye sigurie.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në vitin 1998 për shpikjen e...

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt e vajzat tona atje, sa...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm